Když se řekne nok, každý si představí trochu něco jiného – od polévkových nočků přes italské gnocchi až po sladké škubánky. Zkrátka není nok jako nok. Tak se pojďme na jednotlivé varianty, jejich přednosti a využití v kuchyni podívat blíže.
Když se řekne nok, každý si představí trochu něco jiného – od polévkových nočků přes italské gnocchi až po sladké škubánky. Zkrátka není nok jako nok. Tak se pojďme na jednotlivé varianty, jejich přednosti a využití v kuchyni podívat blíže.
Noky se připravují z těsta, jehož základ tvoří mouka nebo brambory, eventuálně obojí. Dále obsahuje vejce a sůl, v případě těsta pouze z mouky ještě mléko či vodu. Volitelně můžete přidat i jiné suroviny (jako různé druhy koření či zeleniny), které nokům dodají zajímavý vzhled a příchuť. Kousky těsta vytvarované do kuliček, šišek nebo válečků se následně vaří ve slané vodě.
TIP: Těsto můžete připravit jak z pšeničné mouky, tak z kukuřičné, rýžové či jiné mouky neobsahující lepek.
Rozdíl mezi nokem a knedlíkem se stal jádrem sporu v legendární scéně z filmu Pelíšky. Základní odlišnost spočívá v tom, že každý nok se vaří jednotlivě, kdežto knedlík vcelku a až poté se nakrájí.
S noky se setkáte v italské (proslulé gnocchi z bramborového těsta), alpské (větší Nocken nebo špecle z hrubé mouky), francouzské (pařížské noky z odpalovaného těsta) i jiné světové kuchyni. Jednotlivé lokální verze se od sebe liší složením a způsobem využití. Noky se mohou podávat jako samostatné jídlo i jako příloha k masu. Neztratí se ani v polévce a výborné jsou i nasladko.
TIP: V typické české kuchyni se noky nevyskytují příliš často, v žádném případě se je ale nebojte vyzkoušet – nepotřebujete žádné speciální suroviny, jejich příprava je opravdu snadná a možností servírování mnoho!
Velmi oblíbená je italská varianta noků – gnocchi (vyslovuje se „ňoky“). Ty se zpravidla připravují ze směsi hladké mouky, brambor a vajíček. Množství mouky ovlivňuje výslednou tuhost těsta. Pokud preferujete měkké gnocchi, přidejte mouky méně a následně lehce zkraťte dobu vaření, jinak by se vláčné těsto mohlo rozvařit.
TIP: Do těsta na noky jsou ideální brambory varného typu C. Obsahují totiž více škrobu, který funguje jako pojivo.
Gnocchi mají jemnou chuť a charakteristický tvar. Toho docílíte tak, že z kusu těsta vyválíte dlouhý váleček o průměru zhruba 2 cm, a z něj pak nožem odkrajujete stejně velké dílky (přibližně 3 cm). Následně na ně slabě zatlačte vidličkou, aby se na nich udělalo rýhování. V Itálii se pro tento úkon používá speciální destička, hravě si ale vystačíte s vidličkou. Díky vzorku se omáčka lépe udrží na povrchu italských noků, dodává jim také jejich typický vzhled.
TIP: Pokud domácí gnocchi promícháte s teplou omáčkou, krásně se jí obalí a absorbují její chuť.
V Itálii se gnocchi připravují opravdu na mnoho způsobů. Obdobně jako těstoviny se často podávají s omáčkou, ať už sýrovou, smetanovou s houbami, boloňským ragú či pestem. Populární jsou i zapékané. Kromě popsaného typu se na území Apeninského poloostrova setkáte i s dalšími druhy noků, například těmi ze semolinové mouky ve tvaru placiček nebo zpestřenými špetkou muškátového oříšku. Ty však nejsou celosvětově známé a dalece rozšířené.
TIP: Velmi zajímavou alternativou jsou gnocchi z ricotty. V oblasti Piemontu jsou velmi oblíbené a často se servírují s houbovou omáčkou. Návod na jejich přípravu najdete zde.
Na blogu Kuchyně Lidlu najdete několik receptů, ve kterých hrají hlavní úlohu právě italské gnocchi připravené v domácím prostředí. Ochutnejte třeba gnocchi s kuřecím masem nebo s lososem a hráškem. Chutný oběd či večeři zajistí i zapečené noky s mletým masem.
Noky mohou posloužit také jako příloha, místo bramborových knedlíků je můžete podat k pečené vepřové kýtě se zelím. Nevařenou, ale opečenou českou verzi představují bramborové placky a lokše, které jsou osvědčené k huse nebo kachně.
TIP: Připravte si noky ovoněné bylinkami (bazalkou, petrželí apod.). Skvěle si rozumí s vepřovou plecí se zeleninou.
Široké využití mají noky v bezmasé stravě, vegetariáni ocení například noky s brokolicí a omáčkou ze sýra s modrou plísní. Sladké šišky nebo škubánky s mákem se na rozdíl od italských protějšků připravují z hrubé mouky nebo krupice.
TIP: Svébytnou kategorií jsou krupicové noky určené do polévky, které se vaří z dětské krupice, másla a vajec.
Do přípravy noků můžete snadno vnést pestré barvy a nové chutě tím, že část brambor nahradíte jiným druhem zeleniny. Výborně se k tomu hodí špenát, který jídlu dodá svěží chuť a neobvyklé zelené zabarvení, nebo červená řepa charakteristická svojí výraznou barvou a nasládlým tónem. Přidáním dýně vykouzlíte noky v jemném oranžovém odstínu, které se dokonale doplňují třeba s pomalu pečenou husou.
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.