Co Čech, to... jiný knedlík
Doba čtení 6 minut

Co Čech, to... jiný knedlík

Českou kuchyni bychom si dokázali představit bez mnoha věcí, ale bez knedlíků nikdy.
SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI

Českou kuchyni bychom si dokázali představit bez mnoha věcí, ale bez knedlíků nikdy. Knedlíky jsou pro českou kuchyni zásadní a pro mnoho pokrmů tradiční přílohou. Známe mnoho podob a chutí – kynuté, bramborové, hrnečkové nebo na sladko, jsou prostě českým kulinářským fenoménem.

A jak se začala psát knedlíková historie? První zmínku o knedlících najdeme ve středověku, ale v té době ještě označovaly smažené kuličky z nasekaného masa obalené ve strouhance. Teprve v 17. století se do základu začala přidávat rovněž mouka, díky čemuž připomínaly houstičky. Toto přirovnání je správné, protože na začátku se knedlíky pekly v peci a šlo spíše o pečivo. Do počátku 19. století knedlíky byly považovány za hlavní jídlo. Když ale postupně začaly vznikat různé druhy, které se lišily jak použitými surovinami, tak tvarem, staly se knedlíky rovněž chutnou přílohou k masu.

Knedlík však není jen českou výsadou. Obdobným vývojem tento pokrm prošel i v jiných zemích, např. v Anglii, Bavorsku či dokonce v Číně, kde se knedlíky připravovaly dříve než v Evropě.

Druhy knedlíků

V současnosti existuje téměř 100 druhů knedlíků, přičemž u nás jsou pravděpodobně nejběžnější knedlíky houskové a bramborové. Všechny se do naší Kulinářské akademie nevejdou, ale poradíme vám, jak připravit ty nejznámější druhy knedlíků.

Příprava houskových knedlíků vyžadují trochu více času, protože těsto musí nejdříve vykynout. Poté je Vám však odměnou nadýchaný knedlík, který se nejvíce hodí k omáčkám.

Bramborové těsto se, co se přípravy týče, všeobecně považuje za komplikovanější, protože rychle řídne. Roman Paulus Vám ve svém triku ukáže, jak s tímto těstem pracovat a jak z něj připravit vynikající bramborové knedlíky. Pokud do bramborového těsta přidáte ještě syrové nastrouhané brambory, můžete se pochlubit tím, že jste uvařili chlupaté knedlíky. Syrové brambory po uvaření z knedlíku lehce vyčuhují a vytvářejí „chloupky“. Chlupaté knedlíky skvěle chutnají samostatně pokapané sádlem a posypané pažitkou nebo orestovanou cibulkou.  

Tradiční svíčkovou na smetaně si lze stěží představit bez karlovarských knedlíků. Díky vyšlehaným bílkům jsou nadýchané a listová petržel jim dodá příjemnou bylinkovou chuť.

Špekové knedlíky s anglickou slaninou a cibulkou patří k těm snazším druhům knedlíků. Můžete z nich vytvořit malé knedlíčky, které lze použít jako vložku do polévky, větší, jež se hodí ke guláši a ty největší podávejte jako hlavní chod s různými omáčkami.

A teď trochu Itálie – Roman Paulus vám poradí, jak připravit knedlíky z polenty. Polenta je kukuřičná kaše oblíbená hlavně v Itálii a i ta se hodí k přípravě jedné z nejoblíbenějších českých příloh.

Ještě něco pro milovníky sladkého - tvarohové knedlíky s jahodami a zakysanou smetanou. Sladké knedlíky můžete plně přizpůsobit své chuti, můžete je kromě jahod naplnit švestkami, meruňkami či borůvkami, posypat mákem či skořicí, polít máslem nebo podávat i s tvarohem.

Druhy knedlíků

Knedlík je součástí tradičního českého pokrmu vepřo-knedlo-zelo. Podle některých zdrojů, jeho autorem je český restauratér, který v době vlády císaře Františka Josefa chtěl vytvořit pokrm, který ještě nikdy nikdo nejedl. V české gastronomii to byl opravdový průlom, ale o našem prvenství by určitě Rakušané nebo Němci polemizovali, protože stejný pokrm je rovněž součástí jejich kuchyně.

Knedlíky chutnají skvěle nejen s jakýmkoli vepřovým masem, ale rovněž s pečenou drůbeží. Vyzkoušejte některý z našich receptů, například na konfitovanou husu se špekovými knedlíky. Konfitování Vám zaručí, že husí maso bude jemné, šťavnaté a na talíři se bude přímo rozpadat. Díky špekovým knedlíkům získá celý pokrm příjemnou vůni a chuť.

Stejně jako k huse se knedlíky hodí i ke kachně. Připravte si plněnou kachnu s kysaným zelím. Jako příloha se báječně hodí bramborové knedlíky. Když k nim navíc uvaříte jemnou omáčku z kachních kostí, můžete jej směle servírovat při slavnostních příležitostech.

Velmi zajímavou alternativou jsou rovněž hrnečkové knedlíky, které se vaří přímo v hrnečkách. Obsahují spoustu dobrot jako je šunka, žampiony a petrželka a díky vyšlehaných bílků jsou nadýchané. A s čím hrnečkové knedlíky nejlépe chutnají? No přece s králíkem na smetaně.

Sladké knedlíky můžete servírovat jako dezert, ale i jako hlavní chod. Co třeba zkusit švestkové knedlíky se skořicovo-rumovým přelivem? Posypejte je ještě nastrouhaným perníkem a mandlemi a zaručujeme Vám, že u jednoho kousku nezůstanete.         

A Vy, které knedlíky máte nejraději? Řídíte se starými, ověřenými recepty, které se u Vás předávají z generace na generaci, nebo se spíše snažíte experimentovat a hledáte nové nápady? Ať tak či tak, v Kuchyni Lidlu jste na správném místě.

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

DALŠÍ ČLÁNKY Z MAGAZÍNU

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU