První zmínky o brunchi pochází z Anglie z konce 19. století. Většina lidí chodila v této době vždycky v neděli do kostela a snídani vynechávali. Není divu, že se pak seběhly v místních restauracích a hospůdkách. Ačkoli bylo na oběd ještě brzy, nějaké pohoštění bylo vždycky přichystáno. A tak se zavedla nová tradice, která se ve 30. letech masivně rozšířila hlavně v USA.
V dnešní době je brunch absolutním hitem a jeho popularita zachvátila celou republiku. Brunch nabízí každá lepší restaurace a nejen ta. Zajít si na něj můžete hlavně o víkendu, neobvyklé však není zažít třeba pracovní brunch i v průběhu týdne.
Pak jste u nás správně, poradíme vám, co všechno budete potřebovat! Máte-li zahradu nebo terasu a očekáváte-li hezké počasí, může se brunch konat pod otevřeným nebem.
Jako první si připravte enormní množství talířků, hrnečků, skleniček, příborů a ubrousků.
A teď k tomu nejdůležitějšímu – jídlu. Připravte pestrou nabídku různých pokrmů, abyste uspokojily chuťové pohárky všech strávníků. Předně by neměly chybět typicky snídaňové pochoutky - čerstvé pečivo, smažená či vařená vejce, slanina, džemy, jogurty, müsli a cornflakes. Vejce zkuste trochu ozvláštnit a připravit je na španělský způsob.
Pečivo obstarejte v dostatečném množství a ve více druzích - tmavé, světlé, chléb, rohlíky, houstičky apod. Pečivo naservírujte do košíčků a přikryjte látkovým ubrouskem, to bude vypadat pěkně.
Nabídku pokrmů rozdělte na dvě části – teplou a studenou. Ve studeném bufetu by neměly chybět nejrůznější druhy salámů, sýrů, klobásky, paštiky a teriny nebo pomazánky. Velmi oblíbená je kombinace mozzarelly a rajčat, kterou můžete podávat třeba na bruschettě. Naprosto perfektní budou také quiche, slané záviny a koláče, které můžete podávat jak teplé, tak studené.
Do teplého bufetu se hodí řízečky, párečky či masové taštičky. Nebojte se sáhnout ani po jednoduchých obědových jídlech, jako jsou lehké těstoviny, tortilly nebo steaky a pečená masa. Neměl by scházet ani rozmanitý výběr příloh, doporučujeme třeba skvělé gratinované brambory podle Romana Pauluse.
Sladká tečka na závěr, aneb moučníky rozhodně nevynechejte. Neopomeňte „snídaňové moučníky“ vafle, lívance a palačinky. Všem strávníkům určitě zachutná i pečené domácí müsli, sušenky, které se hodí k čaji, nebo ovoce zapečené pod drobenkou. Na žádném britském brunchi nesmí rozhodně chybět mrkvový koláč, nemusí chybět ani na tom vašem.
Určitě neopomeňte pestrou nabídku ovoce a zeleniny, ať už samostatné druhy nebo v podobě salátů. Nejlépe obojí. V přípravě salátů se můžete vyřádit a nakombinovat zeleninu s ovocem, třeba hroznové víno je úžasné, se sýry, například salát z červené řepy s cottage je navíc super zdravý.
Zohledněte také období, kdy se brunch koná, v létě půjde na dračku zmrzlina, v zimě potěšíte hosty horkým punčem. Zvlášť jestli se brunch koná na terase.
Jako poslední bod programu jsou nápoje. K dispozici by měly být samozřejmě nealkoholické nápoje, džusy, voda s citronem, nesmí chybět ani teplé nápoje káva a čaj. Na brunchi se podávají ale i alkoholické nápoje – pivo, víno a také koktejly.
Konec povídání, jde se na věc!
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.