Piniové ořechy
Tyhle exkluzivní malé oříšky jsou zázračným zdrojem železa spolu s dávkou ostatních minerálů, vitaminů a množstvím zdravých tuků. Díky jejich jemné chuti se hodí nejen do salátů (na podzim určitě zkuste houbový salát), ale i na bruschetty, dají se zapéct spolu s ústřicemi a asi nejčastěji je najdeme v klasickém pestu. Pokud si chcete užít intenzivní chuť ořechů, nejprve je nasucho orestujte.
Víte, že piniové oříšky nejsou vůbec oříšky? Ve skutečnosti se jedná o jedlá semena borovice.
Pekanové ořechy
Připomínají ty vlašské, ale jejich chuť je sladší a jemnější. Mají poměrně hodně tuku a slušnou zásobu vitaminů i minerálů. Oblíbené jsou zejména v amerických receptech. Hodí se i na salát, k masu, i na sladké pečení. Za zmínku stojí oblíbený americký pekanový koláč, mrkvový dort, nebo domácí instantní směs na sušenky cookies.
Makadamiové ořechy
Makadamiové ořechy mají ze všech nevyšší podíl tuku a to i více jak 75 %. I tak je dobré je do jídelníčku občas zařadit. Díky vysokému procentu vlákniny mohou pomoci s hubnutím a zahánět pocit hladu. Jejich použití se od ostatních ořechů nijak zvlášť neliší a vyzkoušet je můžete například v lahodných sušenkách. Využijete je však i ve slané kuchyni, zejména na obalování místo strouhanky.
Víte, že jediným správným českým názvem těchto ořechů je „makadamiové“? Přesto se na většině e-shopů a i fyzických produktech můžete chybně dočíst „makadamové“. Makadamový je však pouze podklad podobný štěrku, například pod vozovky.
Para ořechy
Tyto velké ořechy jsou dobrým zdrojem bílkovin a méně obvyklého selenu, který podporuje imunitu a napomáhá krásným vlasům a pokožce. Díky velikosti se výborně hodí jen tak ke svačině, ale dobře se s nimi i vaří. Místo obvyklých salátů je tentokrát zkuste třeba s vepřovými řízky nebo v plněných masových taštičkách.
Kokosový ořech
Na konec jsme si nechali všemi známý kokosový ořech. Využívá se každá jeho část. Tvrdá skořápka se používá jako miska, dužina se krájí na plátky, suší nebo strouhá a přidává do různých moučníků. Využívají se i kokosová vlákna, obvykle však již mimo kuchařský stůl. V nezralých zelených kokosech najdeme velmi zdravou kokosovou vodu (pozor – tu si nepleťte s kokosovým mlékem, které se získává z namleté dužiny).
V kuchyni nejčastěji používáme bílou dužinu. Ve formě sušených plátků dozdobí zdravou snídani či dezert a nastrouhanou uvítáme spíše k pečení a při tvorbě zákusků. K hlavním chodům (zejména indické kuchyně) se hodí tučné mléko, které se hodí jak do polévky, tak do lahodné krémové omáčky. V jihovýchodní Asii je velmi populární i kalorický rýžový pudink s čerstvým mangem.
Víte, že ani kokosový ořech není pravým ořechem? Jedná se vlastně o ovoce s dutým plodem, tvrdou skořápkou a bílou dužinou.