Po celém světě roste několik tisíc druhů hrušek různých tvarů, barev a chutí. Pomůžeme vám se v nich zorientovat!
Po celém světě roste několik tisíc druhů hrušek různých tvarů, barev a chutí. Pomůžeme vám se v nich zorientovat!
Základní dělení evropských hrušní je podle období, kdy se sklízí jejich plody. Na zahradách i pultech obchodů se tak setkáte s letními, podzimními a zimními odrůdami. Jejich společným znakem je vysoký podíl vlákniny, díky kterému prospívají trávení. Zároveň obsahují množství vitaminů (zejména B a C) a minerálních látek (draslík, vápník nebo hořčík). Hrušky můžeme rozlišovat také podle způsobu použití.
Tip: Hrušky pouze omyjeme a jíme je i se slupkou. Oloupáním se totiž připravujeme o řadu zdraví prospěšných látek, které slupka v hojné míře obsahuje.
Často pěstovanou odrůdou je hrušeň Williamsova, která na konci léta dává plody s obvykle žlutozelenou slupkou. Jsou vhodné jak k přímé konzumaci, tak na tepelnou úpravu do různých pokrmů. Zajímavou alternativou, která rozzáří každé jídlo, jsou druhy jako Williams Red, jejichž ovoce je atraktivně zabarvené do červena.
V českých obchodech je obvykle dostupnou odrůdou Konference. Má zelené plody podlouhlého tvaru. Ty oplývají sladkou chutí a vynikají svou naprostou univerzálností použití v kuchyni.
Podzimní Hrušky Abate poznáte podle charakteristického podlouhlého tvaru, jsou šťavnaté a mají sladkou chuť. Mezi představitele zimních druhů spadá Bohemica, která byla vyšlechtěna speciálně pro české podmínky. Její žlutozelené plody vydrží uskladněné až do jara.
Tip: Jak správně skladovat hrušky, aby vám pěkně dozrály a vydržely dlouho v té nejlepší kondici, se dozvíte v magazínu Kuchyně Lidlu.
Zatímco dosud zmiňované odrůdy byly univerzální a snadno si s nimi poradíte jak při pečení, tak kompotování, existují i speciální odrůdy, přičemž se každá hodí na něco jiného. Jednou z nich je Clappova hruška s velkými a baňatými plody žlutozelené barvy. Jsou šťavnaté, ale nevydrží dlouhé skladování, skvěle se proto hodí na svačinky, třeba do školy nebo na výlety.
Opakem toho je tzv. Pařížanka s tuhou zelenou slupkou a tvrdou dužinou. Ta vyniká v kompotech, protože se v nich nerozpadá a drží dobře tvar. Na zkus jsou tyto hrušky jakoby „písčité“ a tedy pěkně křupavé.
Jemná, máslovitá a ideální na přípravu hruškových povidel nebo přesnídávky je hruška Lucasova, jejíž dužina se doslova rozplývá na jazyku. Poznáte ji podle velkých kuželovitých plodů žluté až lehce narůžovělé barvy.
V Asii se pěstuje mnoho typů hrušní, celosvětově rozšířenou se stala Nashi, kterou v sezóně snadno seženete i u nás. Tato odrůda klame tělem, protože se tvarem podobá jablku. Dužinu má velmi vodnatou, měkkou a tím pádem náchylnou k poškození. Proto se jednotlivé plody zlatavé barvy balí do ochranných sítěk. Nashi je nejlepší syrová, můžete ji ale dát i do koláčů. Pozor, po nakrájení rychle hnědne.
Hrušky jsou skvělé syrové jako zdravá svačina. Mají rády i tepelnou úpravu, můžete je jak vařit, tak třeba péct v troubě. Při vymýšlení dezertu či nedělního moučníku se nechte inspirovat receptem na císařský trhanec, hruškový koláč s mascarpone či oblíbený štrúdl – ten je s hruškami opravdu znamenitý.
Ve slané kuchyni si hrušky rozumí se sýry, drůbeží nebo zvěřinou, které svou nasládlou chutí prvotřídně doplňují. Vyzkoušejte vegetariánské noky s brokolicí, hruškou a sýrovou omáčkou, výborně vypadající kuřecí prsa s červenou řepou a karamelizovanými hruškami, netradiční vepřovou pečeni s kozím sýrem nebo těstoviny s kachním masem, obojí doplněné právě hruškami.
Tip: Pokud vás již nebaví osvědčené recepty s jablky, můžete je vyměnit za hrušky, nebo oba druhy ovoce zkombinovat. Například francouzskému obrácenému koláči tak dáte nový kabát.
Dalšími možnostmi jsou hrušková povidla a kořeněné čatní. To je dokonalé například ke kachním játrům s lokšemi. Máte-li sušičku ovoce, můžete ji použít a nasušit si plátky hrušek, které pak můžete mlsat nebo přidávat do křupavé granoly.
Ať už je připravíte jakkoliv, nezapomeňte si na nich pořádně pochutnat!
Sushi, jarní a letní závitky či polévky pho bo nebo miso patří v poslední době k nejoblíbenějším pokrmům. Je to tak, asijská kuchyně v našich…
Po pečené kachně určitě přijde chuť na sladké. Svatomartinskou tabuli proto výborně doplní pečené dobroty od Markéty!
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.