Granola neboli zapečené müsli je výbornou volbou pro vydatnou snídani, rychlou svačinu či zdravé mlsání u oblíbeného seriálu. Její křupavá konzistence vás uchvátí a vysoký podíl v ní obsažených prospěšných látek dodá tělu tolik potřebnou výživu a energii.
Příprava domácí granoly je navíc opravdu snadná a rychlá. Přinášíme inspiraci, jaké ingredience lze do granoly použít, a pak už je jen na vás, abyste si ji vyladili přesně podle vlastních chuťových preferencí.
Ovesné vločky, kokosový olej a med jsou univerzálními stavebními kameny každé sladké granoly. Základní recept je tak velmi jednoduchý:
Nejprve si připravte tekutou směs z kokosového oleje a včelího medu. Pokud máte med zkrystalizovaný, opatrně ho rozehřejte, ideálně ve vodní lázni. Do mísy dejte všechny sypké suroviny a přelijte přes ně tekutou směs. Poté vše dobře promíchejte, aby se sladkou směsí obalil každý kousek vloček. Granolu rovnoměrně rozmístěte na plech vyložený pečícím papírem a nechte ji v troubě předehřáté na 150 °C zhruba 20–30 minut (na konci pečení musí být suchá). Během té doby ji kontrolujte a několikrát jemně promíchejte, aby se nespálila a byla dokřupava zapečená ze všech stran.
TIP: Pokud byste si chtěli připravit bezlepkovou variantu, vyměňte ovesné vločky za pohankové nebo rýžové.
Hotovou granolu nechte vychladnout a uchovávejte ji ve sklenici či dóze se vzduchotěsným uzávěrem, ve které vydrží několik týdnů.
TIP: Zkuste dát místo medu do granoly javorový sirup. Krásně ji osladí a dodá jemně oříškovou příchuť.
Obrovskou výhodou doma připravované granoly je to, že si do ní můžete dát přesně to, co máte rádi. Co vše je možné do sladké granoly přidat, aby byla chutná a zdravá?
Přidáním granoly do bílého jogurtu vytvoříte rychlou, vyváženou a komplexní snídani. Můžete ji využít jako posypku na smoothie bowl – zdravou misku s rozmixovaným ovocem, jogurtem, granolou a ozdobenou čerstvými sezónním plody. Nebo ji stačí jen zalít mlékem.
Pro všechny, kteří upřednostňují slanou snídani, je ideální možností slaná granola. U nás je tato varianta zatím málo známá, ale její využití je vskutku široké a chuť fantastická. Z mírně slané chuti nemusíte mít obavy, s neutrálním jogurtem si opravdu skvěle rozumí.
Stejně jako u sladké granoly platí, že základem jsou ovesné vločky a olivový olej. Se zbytkem surovin si můžete vyhrát, často se v ní objevují dýňová, slunečnicová či sezamová semínka, mandle, pekanové nebo jiné ořechy, přidat můžete i sušená rajčata, tymián či rozmarýn.
Kromě domácích jogurtů se slaná granola používá především na posypání salátů, pomazánek a krémových polévek. Hustá dýňová nebo brokolicová polévka s křupavým posypem vás v zimě nejen krásně zahřeje, ale i zaručeně nadchne svou neobvyklou chutí!
Preferujete sladké nebo slané snídaně? A už jste někdy zkoušeli granolu? Podělte se s námi v komentářích o svoje zkušenosti!
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.