Kromě toho, že je javorový sirup sladký, je také zdraví prospěšný. Na rozdíl od cukru obsahuje vitamin B, vápník, draslík a antioxidanty. Je navíc přirozeným zdrojem vlákniny, která je důležitá pro správnou funkci zažívání i imunitního systému. Sirupem si můžete třeba osladit kávu, ale také ho můžete zapojit do spousty receptů – sladkých i slaných.
Přírodní sladidlo lehce oříškové chuti se získává opravdu z javorové mízy. Nejedná se ale o běžný druh javoru, kterých máme i u nás všude plno, ale o javor cukrový. Ten roste zejména v Severní Americe – proto je Kanada výrobou javorového sirupu vyhlášená. Kmen cukrového javoru se navrtá, vytékající šťáva se přitom zachycuje a následně se dále zpracovává a zahušťuje, až vznikne zlatavý sirup.
K javorovému sirupu neodmyslitelně patří především lívance. Američané je na sebe vrství a bohatě je prolévají sirupem, případně je doplňují ještě skořicí. Receptů na lívance existuje nespočet druhů. Vyzkoušejte třeba lívance s podmáslím, přidejte karamelizované švestky a zakápněte je javorovým sirupem. Sirup můžete také přidat místo cukru do těsta na libovolný pečený dezert.
Kynuté lívance zalité sirupem můžete vyměnit i za domácí granolu. Stačí si plech vyložit pečicím papírem a přímo na něj nasypat jednotlivé ingredience podle chuti: vločky, oříšky, semínka nebo sušené ovoce. Vzniklou směs bohatě zalijte javorovým sirupem, dobře promíchejte a pečte asi 30 minut v troubě vyhřáté na 170 °C. Skvělým doprovodem ke granole je pak bílý jogurt nebo skyr. Ostatně i samotný jogurt chutná báječně se lžičkou javorového sirupu.
V Americe je sirup velmi populární v poněkud neobvyklé kombinaci – se slaninou. V regionu, pro který je kromě zlatého sirupu typická také těžba dřeva, je javorová slanina a lívance klasickou součástí tzv. „dřevorubecké snídaně“, kterou byste si měli dopřát taky.
V misce smíchejte dvě lžičky dijonské hořčice, lžičku hnědého cukru, lžičku citronové šťávy a především tři lžíce javorového sirupu. Tuto směs rozehřejte na pánvi a v ní pak plátky slaniny opékejte.
TIP: Při přípravě vydatné snídaně pro odvážné dřevorubce přidejte do směsi navíc ještě kapku bourbonu.
Pro ještě masovější zážitek zkuste vynikající křupavý bůček s javorovým sirupem. Příprava je rychlá, jednoduchá a výsledek stojí za to. Stačí si připravit do pekáčku zhruba kilový kousek bůčku vcelku a podlít ho sklenkou vody. Kůži na povrchu nakrájejte šikmými řezy – díky tomu se vám lépe podaří ochutit maso nejen svrchu. Bůček důkladně osolte a pečte na 220 °C. Mezitím si smíchejte dvě lžíce javorového sirupu, dvě lžíce hrubozrnné hořčice, lžičku octa a špetku nadrobno pokrájeného tymiánu. Maso pečte asi půl hodiny, poté snižte teplotu na 200 °C a pečte další hodinu. Pokud se voda vypeče, ještě trochu přilijte, aby se maso nespálilo a kůže se vypekla dokřupava. Připravenou směsí maso potřete na posledních deset minut pečení a pak ještě jednu po vytažení z trouby.
Lehčí alternativa nejen pro dřevorubce, ale i pro celou jeho rodinu, je javorové kuře. Předehřejte troubu na 220 °C. Jedno balení kuřecích řízků vložte do zapékací mísy a přidejte lžíci citronové šťávy, čtyři lžíce dijonské hořčice, tři lžíce javorového sirupu a špetku soli a pepře. Kuře pořádně obalte ze všech stran. Společně ke kuřeti můžete na pekáč přidat malé brambory grenaille a mrkev pokrájenou na špalíky. Vše potřete stejnou javorovou směsí, podlijte vodou nebo vývarem a pečte 40 minut.
Ke kuřeti se skvěle hodí i zeleninový salát. I do jeho zálivky navíc využijete javorový sirup. Stačí smíchat lžíci olivového oleje, lžíci octa, lžíci sirupu a na závěr už jen přidat trochu špetku soli a pepře.
Zužitkovat zbytky zeleniny a vyrobit třeba domácí hnojivo? I takto můžete šetřit nejen planetu, ale i vlastní peněženku.
Najdete ho na jídelním lístku snad každé restaurace, připravuje se při různých příležitostech, rádi ho sbalíme jako svačinu na cesty, děti ho milují.…
Zimní období patří zabíjačkám. Měli jste možnost zažít pravou zabíjačku? V následujících řádcích se na jednu „vydáme“, možná se dozvíte i něco, o čem…