Podzim klepe na dveře a v kuchyních se stále častěji objevují jídla, která mají za úkol hlavně zahřát. Ideální období pro čatní! Znáte ho?
Čatní neboli chutney je hustá dochucovací omáčka z ovoce, zeleniny a spousty koření. Pochází z Indie, ale dnes je již oblíbená po celém světě. Je zajímavá tím, že se v ní snoubí
vícero chutí. Může být sladko-slaná, lehce kyselá i pikantní.
Indové čatní podávají ke každému jídlu. Dokáže totiž zjemnit pálivé jídlo, nebo naopak dochutit a zpestřit suchou rýži, či doplnit pečená masa. Kromě toho je pro své zářivé barvy ozdobou každého hodování.
Příprava je až překvapivě jednoduchá. Základ vždy tvoří ovoce či zelenina, konzervant (cukr a ocet) a různá koření k dochucení. Z ovoce do základu můžete vybrat třeba mango, švestky, jablka, hrušky, broskve či meruňky. Stejně oblíbená je ale i zelenina jako dýně, rajčata, paprika, rebarbora či cibule. Často se používá i kombinace ovoce i zeleniny. A pro ještě větší intenzitu se přidává koření nebo bylinky – česnek, zázvor, chilli, skořice, koriandr a další.
Mango čatní je asi nejznámější a najdete ho v každé indické restauraci. Perfektně kombinuje pikantnost se sladkou chutí a díky mangu je krásně jemné. Hodí se například k drůbeži, do různých sendvičů či k sýrům, jako je Brie. Připravte si na něj pár surovin:
Všechny ingredience smíchejte v hrnci a nechte provařit na mírném plameni, zhruba půl hodiny. Omáčka by měla být hustá, s jasnými kousky ovoce. Hotové a vychladlé čatní skladujte ve vzduchotěsné nádobě v ledničce.
TIP: Pro nevšední kulinářský zážitek nařeďte mango čatní s trochou vody a potírejte jím pečené kuře.
Jestli pro vás mango není zrovna to pravé, vyzkoušejte cibulové čatní. Lehce zkaramelizovaná cibule dodává spolu s jablky a rozinkami sladkost, ale zároveň má ten správný říz. Tohle čatní je perfektní k pečeným masům, kozímu sýru, nebo do burgeru. Připravte si:
Na olivovém oleji si nechte zkaramelizovat cibuli, pak jí spolu s ostatními ingrediencemi dejte do většího hrnce. Přiveďte k varu a na mírném ohni vařte do změknutí a zhoustnutí, kolem 30 minut. Nechte vychladnout a skladujte ve vzduchotěsné nádobě v lednici.
Nemusíte ale zůstat jenom u manga a cibule. Druhů čatní existuje spousta a zkusit můžete třeba i kuřecí prsa s meruňkovým čatní či restovaného pstruha s paprikovým čatní.
Čatní zkrátka obohatí vaši kuchyni chuťově i barevně. Jaké kombinace lákají vás? Napište nám své nápady do komentářů.
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.