Roman Paulus

Základní druhy cibule

Máte pocit, že o cibuli víte všechno a nemá vás už čím překvapit? Šéfkuchař Roman Paulus vás v takovém případě dost možná vyvede z omylu. Cibulí existuje nepřeberné množství a každá se hodí na něco jiného. Ačkoliv je samozřejmým základem oblíbená žlutá cibule, která stojí na začátku velké většiny českých receptů, v kuchyni se často můžete setkat i s cibulí červenou, bílou, růžovou nebo šalotkou, které mají své specifické vlastnosti a hodí se na řadu různých receptů.

SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
1

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

POSTUP

Žlutá cibule

Klasická žlutá cibule je nejznámější, nejpoužívanější a také má nejširší využití. Syrová je poměrně ostrá a tak ji využijete leda k domácí tlačence nebo na guláš, při vaření se ale bez ní neobejdete. V české kuchyni se hodí takřka do každé omáčky, vývaru i pečeného masa. Zkuste třeba tradiční svíčkovou nebo steak na cibuli.

Na Velikonoce nezapomeňte v cibulových slupkách obarvit vajíčka, získají tak nádhernou a přírodní hnědo-červenou barvu.

Červená cibule

Červená cibule je nejen zdobnější, ale také chuťové jemnější. Skvěle se hodí do salátů, podávaná zkaramelizovaná k masu a nebo k marinování.

Růžová cibule

Poměrně neobvyklá růžová cibule má velmi podobné použití, jako ta červená. Je středně intenzivní, hodí se na studenou i teplou kuchyni a díky své barvě vynikne zejména syrová v čerstvých salátech. Ovšem parádu udělá i jako základ kari omáček.

Bílá cibule

Odrůda s velmi jemnou chutí a takřka bílou barvu. Vařením by se spousta chuti ztratila, a tak se využívá zejména ve studené kuchyni. Ideální bude jako méně nápadná složka čerstvého salátu nebo v jemnějším rybím burgeru.

Šalotka

Pokud ostrou cibuli špatně trávíte, šalotka je pro vás to pravé. Jé méně palčivá a jemnější. Obvykle nezpůsobuje nadýmání ani jiné trávicí potíže, a tak se výtečně hodí do pomazánek, salátů a na francouzské omáčky. Často bývá podlouhlá, vyskytuje se v červené i žluté variantě a rozhodně stojí za to zmínit, že se botanicky neřadí pod cibule. Patří totiž k česnekům.

Lahůdková cibulka

Tuhle mladou cibulku s nasládlou chutí si rychle zamilujete. Jí se zelená i bílá nať, obvykle čerstvá v různých salátech, ale třeba i na křupavém domácím chlebu s máslem. Výborná je i v domácích těstovinách, hojně využívaná v asijské kuchyni a jistě si ji oblíbíte ve šťouchaných bramborách. A už jste ji zkusili jen tak ogrilovanou?

Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU