Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.
Droždí, cukr, vlažnou vodu a hladkou mouku promícháme v míse. Kvásek zaprášíme trochou mouky, přikryjeme utěrkou a necháme 15 minut na teplém místě vzejít.
Brambory uvaříme v osolené vodě a necháme vychladnout. Do misky nastrouháme/propasírujeme uvařené vychladlé brambory, přidáme obě mouky, sůl, kmín, fenykl, ocet a vzešlý kvásek. Postupně zapracujeme i vlažnou vodu a připravíme hladké těsto, které přikryjeme utěrkou a necháme kynout na teplém místě do zdvojnásobení.
Tip: Když se bude zdát těsto moc tuhé, nevadí. Po vykynutí zřídne a bude pěkně pružné.
Vytvarujeme 2 pecny, pomoučníme a necháme nakynout při pokojové teplotě (v teplejší místnosti) do zdvojnásobení.
Chléb přendáme na rozehřátý plech, mírně zvlhčíme štětcem namočeným v osolené vodě (100 ml vody se lžičkou soli) a dáme péct do maximálně rozpálené trouby na 15 minut. Poté teplotu stáhneme na 200 °C a pečeme ještě asi 35 minut. V půlce pečení znovu potřeme osolenou vodou.
Hotový chléb vyndáme, znovu potřeme osolenou vodou a necháme zvolna vychladnout na mřížce.
Jedná se o 80–100 let starý recept od zámecké kuchařky Růži Štěpánkové. Vařila ho pro pány Dalbergy, kteří sídlili v Dačicích na zámku v letech 1809 – 1940.