Roman Paulus

České houby v kuchyni

Češi jsou hrdý národ houbařů, a tak šéfkuchař Roman Paulus natočil video, ve kterém si můžete připomenout ty nejznámější houby, které v českých lesích rostou. Základem české kuchyně jsou samozřejmě hřiby – hřib dubový, hnědý, smrkový, ale také méně obvyklý hřib plstnatý. Ty se nejvíce hodí do krémových omáček. Oproti tomu klouzek vyniká naložený a křemenáč se skvěle hodí na přípravu tradičního houbového kuby. Společně se podíváte i na ty vzácnější houby, které můžete najít, ať už se jedná o krásně žlutý sírovec, který se podrbá liškám, nebo na pařezech rostoucí kotrč.

SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
1

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

POSTUP

Hřib dubový:

Pokud hledáte nejvyhledávanější houbu s vynikající chutí, je tu pro vás hřib dubový, také známý jako „dubák“. Tato univerzální houba se skvěle hodí do různorodých pokrmů. Můžete ji využít pro klasické smažení na řízky nebo přidat do aromatických polévek, omáček a naložených pochoutek. Pro zvýraznění jeho lahodné chuti a aroma můžete hřiby sušit.

Objevuje od konce května a roste až do konce září.

Tip: Hřib dubový je nejvyhledávanější houbou našich lesů a bývá přezdíván „král listnatých lesů“.

Hřib smrkový:

Vyzkoušejte významnou kulinářskou lahůdku – hřib smrkový, který je nezbytným zpestřením mnoha jídel. Jeho jemná houbová chuť dodává receptům nejen výraz, ale i hloubku. Oblíbenější je zejména v kombinaci se smetanovými omáčkami a krémovými rizoty, kde se jeho unikátní aroma dokonale snoubí s ostatními složkami. Na zimu pak můžete hřiby snadno usušit a skladovat pro budoucí kulinářské experimenty.

V lesích se vyskytuje mezi červnem a listopadem.

Hřib plstnatý:

Kulinářské zážitky mohou být ještě bohatší díky hřibu plstnatému. Tato výjimečná houba s jemnou dužinou a lahodnou vůní se dokonale uplatní v různých směsích, polévkách a omáčkách. Je to vynikající volba pro ty, kteří chtějí své chuťové pohárky obohatit novými zážitky.

Hřib hnědý:

Hřib hnědý, též známý jako „hnědák“, patří mezi nejoblíbenější hřibovité houby díky své mírné, avšak velmi příjemné chuti. Výhodou je, že po usušení se jeho chuť a aroma ještě více zintenzivní. Tuto všestrannou houbu můžete použít například do polévek, omáček, smaženic a dalších kulinářských kousků.

V lesích na něj narazíme v hlavní sezóně, tedy od června do listopadu.

Tip: V lesích ho můžete najít i v prosince, dejte však pozor, aby nebyl opakované přemrzlý. Takové plodnice ztratí svůj pěkný vzhled, jsou vybledlé a mokvavé.

Hřib kovář:

Zajímavou volbou do vaší kuchyně může být hřib kovář. Přestože vyžaduje trochu opatrnosti při přípravě, jeho unikátní modré zbarvení na poraněných místech při vaření dodává jídlu nevšední načervenalý vzhled. Tato houba může být skvělým akcentem v různých pokrmech, jako je smaženice, polévky a omáčky. Nezapomeňte ho vždy náležitě tepelně upravit, protože v nedovařeném či syrovém stavu může způsobit trávicí potíže.

Plodnice se začínají objevovat od poloviny května a rostou až do října.

Tip: Tento hřib sušením ztrácí vůni, proto jej raději zpracujte ještě čerstvý.

Klouzek sličný:

Nádherná houba žluté až oranžové barvy, která v lesích vyrůstá v hojném množství. Jeho klobouk se pokrývá vrstvou slizu za deštivých dní. Dužnina má máslovou texturu a příjemnou ovocnou vůni. Klobouk se může oloupat až na třeni, který je také žlutý a postupem času se červená. Tato houba je skvělá na sušení nebo naložení v octovém nálevu, ale také se hodí do smetanových omáček a kyselých mléčných polévek.

Roste od června do listopadu.

Křemenáč krvavý (dubový):

Nechte se okouzlit unikátním křemenáčem krvavým, který se vyznačuje zčervenáním na poraněných místech. Jeho klobouk a rourky mají nádherně výraznou barvu. Tahle chutná houba má všestranné využití a tak se hodí na různá kulinářská dobrodružství, ať už jde o restování, vaření do omáček nebo naložení v octovém nálevu.

Narazit na něj můžeme mezi červnem a říjnem.

Tip: Křemenáče krvavé nebývají obydlené nenasytnými červy, kterým houba zkrátka nevoní. Zato dávejte pozor na slimáky.

Kozák habrový:

Lahodná houba, která vyrůstá v symbióze s habry. Jeho klobouk nabízí širokou škálu barev a s postupem času získává zajímavý vrásčitý vzhled. Tato houba je skvělou volbou pro smažení, přípravu omáček nebo dokonce i do rizot. Má příjemnou chuť a nenápadnou až jemně nakyslou vůni.

Liška obecná:

Tahle houba vám díky delší trvanlivosti počká v lednici bez větší újmy. Snese hrubší zacházení a pro svojí barvu a rozměry bývá oblíbená i u dětí. Hodí se zejména pro přípravu omáček a polévek. Její příjemná houbová vůně a mírně štiplavá chuť ji činí oblíbenou volbou v mnoha receptech.

Roste mezi červnem a listopadem.

Tip: Plodnice jsou někdy nazývané i jako „kuřátka“.

Sírovec žlutooranžový:

Roste v trsech na kmenech stromů. Mladé plodnice jsou jedlé a šťavnaté, ideální na řízky nebo guláš, starší houby vysychají a nemají v kuchyni využití. Má nápadně žlutou až oranžovou barvu a výjimečně lahodnou chuť. 

Bedla vysoká:

Naše nejvyšší lupenatá houba, která dorůstá až 40 cm. V mládí má uzavřený klobouk, který se v dospělosti rozloží. Je oblíbená a hojně využívaná v kuchyni. Mladší klobouky se plní směsmi, starší se připravují na řízky. Nehodí se k sušení či nakládání.

Tip: Při sběru v lese rovnou nechte odlomené nožičky. Kulinářsky nejsou moc využitelné a prospějí lesní půdě.

Kotrč kadeřavý:

Potěšte své smysly prapodivnou houbou - kotrčem kadeřavým. Nehledejte ho ale na zemi. Pozvedněte zrak a zjistíte, že parazituje na borovicích a roste na jejich kmenech. Jeho zvláštní vzhled, připomínající květák či mozek, není jeho jediným lákadlem. Sladká oříšková chuť a lahodná vůně ho činí skvělým přísadou pro různé pokrmy. Usušením si můžete tuto jedinečnou chuť uchovat a využít ji pro zimní kulinářská dobrodružství.

Tip: Zajímavostí je, že tato houba nehnije, nýbrž zasychá. V chladu dokonce vydrží několik dní beze změny. 

Ryzec pravý (borový/smrkový):

Vyzkoušejte ryzce borové, které jsou jako stvořené pro nakládání do sladkokyselých nálevů. Jejich kompaktní plodnice dokonale nasají chuť nálevu, čímž vytvoří lahodný mix sladkosti a kyselosti. Nejenže můžete ryzce sušit a později je využít v polévkách či omáčkách, ale také mají údajně i protizánětlivé účinky.

Na tuhle pochoutku můžete narazit od června do listopadu.

Tip: Ryzec borový vypadá úplně stejně, jako ryzec smrkový. Rozlišujeme je podle toho, pod kterým stromem rostou a oba spadají pod ryzec pravý.

Lanýž letní:

Jedná se o jedlý, ale zákonem chráněný druh podle vyhlášky č. 395/92 Sb., který se nesmí z lesa odnášet. Na zahraniční kousky však v českých obchodech můžete narazit. Tato podzemní houba se těžko hledá, často však na naleziště upozorní lesní zvěř, která houby vyhrabe. Má jedinečnou chuť a vůni. Využití v kuchyni je vzácné kvůli ochraně, ale nabízí jedinečný zážitek pro chuťové buňky.

Každá z těchto hub nese svoje jedinečné kulinářské poklady a vhodné způsoby přípravy. Při sběru hub si však vždy dejte pozor, abyste byli zkušení a schopní druhy rozlišovat, a tak minimalizovali riziko otravy.

Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

BUDE SE VÁM HODIT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.