Brambory se do Evropy dostaly ve druhé polovině 16. století po objevení Ameriky. Tehdy se však nechytly, lidé jimi spíše krmili zvířata, sami dávaly přednost luštěninám a obilninám. To se změnilo až v 18. století, kdy se naše země potýkaly se špatnou úrodou a hledaly se nové potraviny k nasycení obyvatel.
Pokud nevlastníte za barákem políčko, kde můžete brambory pěstovat, pravděpodobně je sháníte v obchodech nebo na trzích. Při nákupu byste měli dbát na to, abyste vybírali zásadně nepoškozené a pevné kusy bez klik a zelených skvrn.
Název „brambora“ označuje celou rostlinu, ze které jsou jedlé pouze hlízy, které musí být oloupány a tepelně zpracovány. Nebo v opačném pořadí. Rané brambory můžete jíst i se slupkou, což je z hlediska zdravotního přínosu více než žádoucí. Nejvíce výživných látek se nachází právě pod slupkou: bílkoviny, vitamín C, draslík, škrob a niacin, který reguluje spalování tuků a bílkovin v organismu. Draslík zase snižuje krevní tlak.
V našich končinách se vyskytuje více než 100 odrůd, které jsou rozděleny na čtyři typy:
Tip pro vás! Chcete zjistit, jakou odrůdu brambor máte doma? Udělejte jednoduchý test na zjištění typu brambor. Brambor překrojte a otřete poloviny o sebe - pokud se části brambory slepí k sobě, jedná se o odrůdu bohatou na škrob.
Brambory se dají použít snad do každého chodu. Abychom vás o tomto tvrzení přesvědčili, sestavili jsme kompletní bramborové menu:
Lehká, nadýchaná a chuťově výjimečná – jinak než těmito superlativy nelze bramborovou pěnu popsat. Je to naprosto luxusní předkrm, ale třeba také chuťovka na párty.
Jinou polévku než náš národní poklad zmínit nemůžeme. Receptů na bramboračku je nespočet, každá hospodyňka si chrání ten svůj. Bramboračku lze podávat s pečivem i jako hlavní chod.
Gratinované brambory můžete připravit samostatně jako hlavní chod, v našem případě je doplňuje šunka, kozí sýr a bylinky. Hodí se také jako příloha, jak si gratinované brambory připravit jako přílohu.
Tyto kuličky se podobají kroketám, jsou z bramborového těsta a smaží se, s tím rozdílem, že jsou slaďoučké. Doplňte je vanilkovou omáčkou zakončete bramborové menu touto dobrotou.
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.