Roman Paulus

Nejznámější sladkovodní ryby

Rybaření je skvělý koníček, ale vaření a pečení ryb je ještě lepší! 🐟 Šéfkuchař Roman Paulus natočil video přehled v kuchyni nejčastěji používaných sladkovodních ryb. 🎣 Ukáže vám například oblíbené kaprovité ryby, mezi které patří kromě kapra i amur nebo lín. Zjistíte, jak můžete naložit se pstruhem a sivenem a podíváte se i na specifika dnes již poměrně vzácného úhoře. Nakonec zjistíte něco i o candátu, štice nebo vousatém sumci. 🧐


SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
1

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

POSTUP

Pstruh

Pstruh je jedna z nejoblíbenějších a nejkupovanějších českých ryb. Skvěle se v celku griluje nebo peče v troubě. Lze jej ale i snadno podle našeho návodu vyfiletovat a připravit si tak večeři – rybu na páře s jemným masem takřka bez kostí. Z jeho kůže si připravíte i skvělé chipsy. V obchodech můžete najít pstruha duhového nebo lososovitého, který je stejným druhem, ale je větší a má růžové maso.

Tip šéfkuchaře: Carpaccio ze pstruha s červenou řepou a jablky

Siven

Další, avšak méně známou lososovitou rybou je siven. Používá se prakticky stejně jako pstruh a je možné ho, stejně jako pstruha, vyfiletovat, aby byl takřka bez kostí. Dá se péct, grilovat nebo vařit na páře a má světlé jemné maso. Hodí se zejména k salátům a lehčím přílohám.

Podívejte se, jak v celku grilovanou rybu snadno vyfiletovat.

Lín

Lín patří mezi nejchutnější kaprovité ryby a připravuje se prakticky stejně, jako kapr. Můžeme ho tedy smažit, péct i grilovat. Výborný je i pečený v celku v alobalu. Dávejte však pozor – lín má hodně kostí a tak ho jezte opravdu opatrně.

Zkuste jej se sladkokyselou omáčkou a rýží nebo třeba v pivním těstíčku.

Candát

Candát je považován za nejlepší českou sladkovodní rybu. Je dravý a tak má jemné, bílé a nízkotučné maso. Díky tomu ho můžeme péct nebo grilovat na kůži (po odstranění šupin), jen si dáváme pozor, aby se nespálil. Výborný je i pečený v celku na grilu nebo v solné krustě.

Podívejte se jak candáta naporcovat, vyfiletovat a zbavit kostí ve videu Kulinářské akademie Lidlu.

Tip šéfkuchaře: Pečený candát s rýží, chorizem a zeleninou

Kapr

Víte, že tahle u nás velmi dobře známá a zejména na svátky tradiční ryba je původem z Asie? I proto se můžeme často setkat s přípravou nejen na Štědrý večer, ale i na asijský způsob.

Podívejte se na naše snadné video návody, jak kapra vykuchat, vyfiletovat a nebo třeba jak z něj udělat štědrovečerní polévku. 

Tip šéfkuchaře: Rybí polévka s pečeným kaprem.

Úhoř

Velmi netradiční rybou, kterou můžeme najít v českých řekách, je úhoř. Líhne se sice v Sargasovém moři, ale podobně jako losos se dostává pevnou vůlí až do českých vod (pomáhá mu i pravidelné vysazování). Má tučné avšak velmi chutné maso. Výborný je zejména v celku uzený, kdy před konzumací pouze stáhneme kůži. Avšak stejně jako ostatní ryby jej můžeme opékat nebo vařit na obvyklé způsoby.

Štika

Zejména mezi rybáři je oblíbená dravá štika. Podobně jako candát má jemné maso a je možné ji takřka kompletně vykostit. Pochutnáme si na ní zejména, když jí upečeme v celku na pekáči s kořením, bylinkami a máslem. Výborná je ale třeba i s bramborovou kaší a špenátem nebo konfitovaná s holandskou omáčkou.

Tip šéfkuchaře: Pečená mořská štika s mrkvovo-zázvorou kaší a čočkou.

Amur

Méně známá, ale o to bojovnější velká kaprovitá ryba původem z Číny je amur (podle povodí řeky Amur, odkud pochází). Je štíhlý, dá se dobře filetovat, ale díky mezisvalovým kůstkám ho nikdy úplně nevykostíme. Má jemnější maso, než kapr a vaříme ho prakticky na stejné způsoby. Zkuste ho připravit na způsob smažených rybích hranolků.

Sumec

Největší ryba našich řek. V kuchyni je ideální velikost kolem 1 m. Velcí trofejní sumci jsou moc staří a tuční a na talíř se již moc nehodí.

Díky pevnému tučnému masu se hodí zejména na uzení, ale stejně dobře ho můžeme opékat či vařit v páře. Před zpracováním ho vždy stáhneme z kůže.

Tip: Při filetování a porcování nezapomeňte, že z odřezků a koster připravíte skvělý rybí vývar.

Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

BUDE SE VÁM HODIT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.