Omáčky a dipy jsou v podstatě středobod každé grilovačky. Nic nechutná z poloviny tak dobře jako s tou správnou omáčkou. Jak na ně?
Omáčky a dipy jsou v podstatě středobod každé grilovačky. Nic nechutná z poloviny tak dobře jako s tou správnou omáčkou. Jak na ně?
K masu se hodí různé omáčky, salsy a majonézy. Američané nedají dopustit na barbecue omáčku, ve které maso před grilováním marinují a pak ho ještě potírají. Má specifickou sladko kyselo pikantní chuť.
Slavná majonéza má mnoho obměn a její úžasná sestřenice je aioli. Je to majonéza s přídavkem čerstvého česneku a hodí se skvěle ke steakovým hranolkám i masu.
Dalším výborným doplňkem masa je omáčka chimichurri. Pochází z Argentiny a je plná čerstvých bylinek, jako je petržel a oregano. Dále v ní najdeme česnek, olej a samozřejmě chilli papričky.
Z Jižní Ameriky, konkrétně Mexika, pochází další příloha k masu i nachos plná rajčat a bylinek. Salsa roja neboli rajčatová salsa je z vařených rajčat, cibule, česneku, chilli papriček a koriandru. Směs se provaří do zhoustnutí. Pokud máte chuť spíš na čerstvá rajčata, připravte si salsu crudo. Nasekejte nadrobno rajčata, cibuli a chilli papričku, přidejte koriandr a citronovou šťávu.
Mezi omáčky jemnější chuti patří například medovo-hořčičná omáčka. Její sladkokyselá chuť doplní skvěle zejména drůbež, ale lahodí i dalším druhům masa. Smíchejte zakysanou smetanu s dijonskou hořčicí, prolisovaným česnekem a solí.
Nakrájená zelenina, křehké pečivo a tyčinky nebo nachos namáčejte do hustých dipů rozličných chutí a barev.
Hummus není potřeba nikomu představovat. Základní recept však můžete ozvláštnit zajímavými ingrediencemi, které dodají výraznější chuť nebo barvu. Například ho můžete zpestřit pečenými paprikami, pečenou řepou či česnekem, římským kmínem a kari.
TIP: U všech dipů, které vznikají ze syrových surovin, používejte jedině extra panenský olivový olej. Jeho kvalita i chuť hrají zásadní role.Vzorový text žlutého orámování
Dalším známým dipem jsou řecké tzatziki. Jemná konzistence jogurtu spolu s osvěžující okurkou vytváří lehký dip, skvělý jak k masu, tak zelenině. Pro hustší konzistenci sáhněte po řeckém jogurtu s vyšším obsahem tuku.
Evergreenem každého večírku je mexické guacamole. Krémový dip z avokáda, rajčat, cibule, česneku a citronové šťávy je sice nejlepší přítel kukuřičných nachos, ale hodí se i na toast či k čerstvé zelenině.
Nezapomeňme ani na baba ganoush, delikátní dip z pečených lilků, který pochází z Blízkého východu. Lilky se v troubě trochu připálí, ale k přípravě baba ganoush se používá pouze dužina lilků. Připečená slupka dodá jemně zauzenou chuť. O jemnost se postará sezamová pasta tahini, podobně jako u hummusu.
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv dip nebo omáčku, nezapomeňte na to, že teplo od sluníčka a grilu žádné z nich příliš nesvědčí. Servírujte je tedy až bezprostředně před podáváním hlavního chodu. A co je nejdůležitější: nechte si chutnat!
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.