F.O.O.D. Piknik 2022: ve znamení záchrany jídla
Doba čtení 1 minut

F.O.O.D. Piknik 2022: ve znamení záchrany jídla

Pikniková sezóna se blíží ke svému konci, a tak je jako každý rok čas na gurmánský festival F.O.O.D. Piknik. Lidl samozřejmě nemohl chybět!

SDĹEJTE RECEPT S PŘÁTELI

Konec plýtvání jídlem

Stejně jako tisíce fanoušků dobrého jídla i Lidl se v neděli účastnil F.O.O.D. Pikniku v pražské Ladronce. Naším tématem pro tento rok byla kromě receptů Romana Pauluse udržitelnost. Rovnice je totiž jednoduchá – čím méně se jídlem plýtvá, tím více skvělých chodů z něj můžete připravit!

Lidl se omezování plýtvání jídlem věnuje dlouhodobě. Jako první řetězec v České republice jsme představili ovocno-zeleninové bedýnky plné surovin, které můžete za symbolických 25 korun zachránit a připravit z nich třeba skvělý zeleninový vývar, smoothie nebo chipsy.

Plýtvání jídlem můžete zabránit spoustou dalších jednoduchých triků. Stačí se zamyslet, ještě než vyhodíte domnělé zbytky do koše (nebo v případě zeleniny ještě lépe do kompostu), jestli by se nedaly nějak využít. Příkladem mohou být zeleninové natě, z mrkve nebo petržele, které se dají použít do hromady dalších jídel. Nebo kosti z kuřete – ty můžete využít jak syrové, tak pečené do silného vývaru.

Začíná to hned po nákupu

Kromě bedýnek se mohli návštěvníci F.O.O.D. Pikniku seznámit i s tím, jak to funguje se skladováním potravin v domácnosti. Tím totiž veškeré zodpovědné nakládání s jídlem začíná. Čím déle udržíte potraviny čerstvé, tím menší šance je, že budou muset předčasně putovat do koše.

Tip: Věděli jste, že „spotřebujte do“ a „minimální trvanlivost do“ není to samé? První jmenované označuje potraviny, které se snáze kazí a jejich konzumace není po daném datu bezpečná. Oproti tomu datum minimální trvanlivosti označuje dobu, do které výrobce zaručuje nejvyšší kvalitu jídla. Přesto ho můžete i poté bezpečně konzumovat.

Abyste i u sebe doma zabránili předčasnému plýtvání jídlem, přečtěte si v Magazínu Kuchyně Lidlu, jak správně skladovat například jablka a hrušky, citrusové plody anebo vejce. Pomůže vám i přehledný návod rozdělení teplotních zón v lednici nebo video Romana Pauluse, které se mimo jiné věnuje i hygieně skladování jídla v chladničce a tedy i případné ochraně před jeho zkažením.

Dobroty Romana Pauluse


F.O.O.D. Piknik v podání Lidlu nebyl samozřejmě jenom plný workshopů a přednášek, ale také vynikajících receptů z Kulinářské akademie Lidlu. Na pódiu se během dne několikrát objevil šéfkuchař Roman Paulus, aby ukázal své recepty na zpracování ředkviček, domácí těstoviny, zeleninové placičky a nakonec i šťavnaté trhané vepřové.

Pokrmy podle receptů Romana Pauluse se podávaly i ve stáncích Lidlu, a komu zachutnaly, může si je připravit i doma. Hitem byl burger s trhaným vepřovým a grilovaná telecí špička. Jako předkrm se podávala polévka z červené čočky s kurkumou a roli dezertu poctivě plnily tvarohové jahodové knedlíky a čokoládové brownies.

Nakonec nezbývá nic jiného než všechny ty skvělé recepty vyzkoušet doma a začít se pomalu těšit na další ročník!


NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

DALŠÍ ČLÁNKY Z MAGAZÍNU

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU