Tradice aperitiva původně vznikla v severní části Apeninského poloostrova. Ve městech jako Milán, Turín nebo Benátky má dlouholetou historii. Díky své úžasné atmosféře se tento společensko-gastronomický trend rozšířil nejen do ostatních italských regionů, ale postupně proniká i do dalších evropských zemí.
Smyslem aperitiva je nejen užít si příjemný moment s přáteli po dlouhém pracovním dnu, ale i povzbudit chuťové buňky a naladit žaludek na blížící se večeři. Jak samotný název napovídá, základem je aperitiv, tedy nápoj, který se podává před začátkem jídla. K vybranému drinku vždy dostanete něco k zakousnutí. Paleta možného občerstvení je velmi rozmanitá a její obsah záleží na konkrétním místě. Obvykle se pohybuje od chipsů a oliv přes sýry a šunky až po kousky pizzy či lasagní. Konzumace je zpravidla neomezená a je zahrnuta v ceně vybraného nápoje. Po úvodním drinku Italové většinou pokračují do restaurace či domů na večeři.
TIP: Někdy se můžete setkat také s označením „happy hour“, což znamená, že v ceně pití jsou zahrnuty nejen chuťovky k přikusování, ale plnohodnotné jídlo ve formě bufetu. Na výběr v něm bývá mnoho druhů těstovin, italské rizoto, pečené maso či zelenina. Pochopitelně se to však odráží v ceně nápojů, která je zde o něco vyšší než v baru s menší nabídkou pochutin.
Aperitiv je nejčastěji míchaný drink, který není příliš silný a obsahuje hořkou složku vzbuzující chuť k jídlu. Typickým zástupcem této kategorie je Aperol® spritz, který obsahuje víno typu prosecco, likéry Aperol® nebo Bitterol, sodovku, led a pomeranč. Dále je velmi oblíbené například negroni namíchané ze stejných podílů ginu, vermutu a campari, ty jsou doplněny ledem a celý nápoj ozdoben plátkem pomeranče. Nápojový lístek bývá v italských barech velmi bohatý, můžete tak vyzkoušet mnoho dalších lokálních koktejlů na bázi vermutů nebo si objednat světoznámé mojito.
TIP: Vyhlášenou lokalitou, kde si v Miláně vychutnat bohaté aperitivo, je Navigli – romantická čtvrť rozprostírající se podél vodních kanálů.
Pokud byste chtěli pozvat přátele a doma si připravit občerstvení inspirované středomořskou atmosférou italského aperitiva, první část tvoří suroviny, které můžete rovnou podávat. Patří mezi ně různé druhy oliv, sušená rajčata, oříšky jako slané arašídy či mandle nasypané v mističkách. Dále se servírují lokální uzeniny (jako prosciutto crudo – na velmi tenké plátky nakrájená vyzrálá šunka) a italské sýry (například ovčí pecorino, horská fontina či měkká mozzarella).
TIP: Rozdíl mezi zelenými a černými olivami vysvětlujeme na blogu Kuchyně Lidlu.
Stálicí italské kuchyně jsou bruschetty, tedy dokřupava opečené plátky bílého pečiva, následně potřené česnekem a zakápnuté olivovým olejem, které se dále zdobí různými směsmi. Příprava těchto „italských topinek“, v něčem podobných českým chlebíčkům, je opravdu snadná a nabízí rozsáhlý prostor pro dochucení dle osobních preferencí. Mezi tradiční a jednoduché, ale velmi chutné recepty se řadí bruschetta s mozzarellou nebo s rajčaty a ančovičkami. Těm, kdo rádi experimentují, doporučujeme vyzkoušet bruschettu s lilkovým kaviárem nebo s lososovým tatarákem.
K bruschettám hezky ladí tramezzini a grissini. Tramezzini představují sendviče překrojené do trojúhelníkového tvaru, které jsou uvnitř namazané pomazánkou a naplněné prosciuttem, vejcem, salátem nebo cherry rajčátky. Nebo zkrátka tím, co máte nejraději. Recept na domácí slané tyčinky grissini z kynutého těsta, které je ochucené olivami, rozmarýnem nebo třeba parmskou šunku, najdete v Kulinářské akademii Lidlu.
TIP: Drobné italské pohoštění využijete i při mnoha jiných příležitostech. Bruschetty nebo grissini se stanou hvězdou každé narozeninové oslavy, zahradní párty nebo pikniku.
Už jste někdy byli na aperitivu? Napište nám komentářů, jak jste si jeho atmosféru užili!
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.