Dnes vás pozveme do jižní Itálie, které vděčíme za vznik lahodného měkkého sýru. Originální mozzarella se vyrábí z buvolího mléka, dnes tak ale nazýváme i stejně vyráběné sýry z mléka kravského. Zjistěte, jak ji můžete využít nejen do salátů.
Pokud si říkáte, kde se vzal v Itálii buvol, vězte, že tam byl dovezený v 9. století z Asie, původně jako tažné zvíře. O pár set let později se z buvolího mléka začal vyrábět sýr. Buvolí mozzarella se dnes označuje názvem Mozzarella di Bufala Campana a má ochrannou známku. Bývá dražší, chuťově výraznější a tučnější. Samotné jméno mozzarella ale mohou nést i sýry z kravského mléka, a nejen italské. Jsou levnější a označují se názvem fior di latte.
V České republice se takto nejčastěji prodává sýr z kravského mléka se zhruba 45 % tuku v sušině. V obchodech najdete i nízkotučnou variantu s 30 % tuku v sušině, takzvanou mozzarellu light. V Itálii také můžete narazit na příbuzné sýry – burrata, která je plněná smetanou, nebo scamorza, která se prodává bez nálevu ve tvaru zavěšené hrušky a má suchou konzistenci.
TIP: Mozzarella není energeticky příliš hodnotná, můžete si ji proto dopřát, i když držíte dietu. Přínosem může být i vysoké procento vápníku a nižší obsah soli a fosforu.
Jméno sýru pochází od slova mozzare, tedy uříznout. Z hmoty vzniklé z okyseleného mléka a syřidla se totiž odřezávají malé kousky, které se potom házejí do horké vody. Pružné těsto s vláknitou strukturou se pak tvaruje nejčastěji do kuliček. Na závěr se sýr uloží do slaného nálevu, který chrání chuť a aroma.
TIP: Při nákupu na obalu uvidíte dvě gramáže – jedna udává hmotnost s nálevem, druhá jen hmotnost samotného sýru, která se může u jednotlivých značek lišit.
Čerstvou mozzarellu byste měli sníst ten samý den, balená vydrží do data spotřeby. Jakmile ji ale otevřete, skladujte v původním nálevu v lednici maximálně dva dny.
Mozzarella je oblíbená kvůli svému jednoduchému využití. Stačí ji naservírovat s rajčaty, olivovým olejem a bazalkou a lehký salát Caprese je tu. Její mléčnou jemnou chuť ale můžete zapojit nejen do salátů, ale i do těstovin. Vyzkoušejte třeba penne s bazalkovou pastou a mozzarellou. Sýr může také nahradit smetanu v polévkách, třeba v expresním hráškovém krému.
Italové rádi tento sýr rozpékají na pizzu, výborně ale chutná i na zapečeném lilku s mletým masem nebo na kuřecích prsou místo tradičního eidamu. Mozzarella může být i zdravější variantou smaženého sýru. Můžete zůstat u klasického trojobalu, nebo vyzkoušet výborné rýžové krokety s mozzarellou a žampiony.
A nemusíte se bát ani kombinace se sladkým. Mozzarellu a parmskou šunku výborně doplní meloun. V dezertech se k ní budou hodit i jahody – třeba v netradiční panna cottě, kdy se mozzarella smíchá s cukrem, smetanou, citronem a želatinou.
Pokud máte i vy svůj tip, jak mozzarellu využít, podělte se s ostatními v komentářích!
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.