Dnes vás pozveme do jižní Itálie, které vděčíme za vznik lahodného měkkého sýru. Originální mozzarella se vyrábí z buvolího mléka, dnes tak ale nazýváme i stejně vyráběné sýry z mléka kravského. Zjistěte, jak ji můžete využít nejen do salátů.
Pokud si říkáte, kde se vzal v Itálii buvol, vězte, že tam byl dovezený v 9. století z Asie, původně jako tažné zvíře. O pár set let později se z buvolího mléka začal vyrábět sýr. Buvolí mozzarella se dnes označuje názvem Mozzarella di Bufala Campana a má ochrannou známku. Bývá dražší, chuťově výraznější a tučnější. Samotné jméno mozzarella ale mohou nést i sýry z kravského mléka, a nejen italské. Jsou levnější a označují se názvem fior di latte.
V České republice se takto nejčastěji prodává sýr z kravského mléka se zhruba 45 % tuku v sušině. V obchodech najdete i nízkotučnou variantu s 30 % tuku v sušině, takzvanou mozzarellu light. V Itálii také můžete narazit na příbuzné sýry – burrata, která je plněná smetanou, nebo scamorza, která se prodává bez nálevu ve tvaru zavěšené hrušky a má suchou konzistenci.
TIP: Mozzarella není energeticky příliš hodnotná, můžete si ji proto dopřát, i když držíte dietu. Přínosem může být i vysoké procento vápníku a nižší obsah soli a fosforu.
Jméno sýru pochází od slova mozzare, tedy uříznout. Z hmoty vzniklé z okyseleného mléka a syřidla se totiž odřezávají malé kousky, které se potom házejí do horké vody. Pružné těsto s vláknitou strukturou se pak tvaruje nejčastěji do kuliček. Na závěr se sýr uloží do slaného nálevu, který chrání chuť a aroma.
TIP: Při nákupu na obalu uvidíte dvě gramáže – jedna udává hmotnost s nálevem, druhá jen hmotnost samotného sýru, která se může u jednotlivých značek lišit.
Čerstvou mozzarellu byste měli sníst ten samý den, balená vydrží do data spotřeby. Jakmile ji ale otevřete, skladujte v původním nálevu v lednici maximálně dva dny.
Mozzarella je oblíbená kvůli svému jednoduchému využití. Stačí ji naservírovat s rajčaty, olivovým olejem a bazalkou a lehký salát Caprese je tu. Její mléčnou jemnou chuť ale můžete zapojit nejen do salátů, ale i do těstovin. Vyzkoušejte třeba penne s bazalkovou pastou a mozzarellou. Sýr může také nahradit smetanu v polévkách, třeba v expresním hráškovém krému.
Italové rádi tento sýr rozpékají na pizzu, výborně ale chutná i na zapečeném lilku s mletým masem nebo na kuřecích prsou místo tradičního eidamu. Mozzarella může být i zdravější variantou smaženého sýru. Můžete zůstat u klasického trojobalu, nebo vyzkoušet výborné rýžové krokety s mozzarellou a žampiony.
A nemusíte se bát ani kombinace se sladkým. Mozzarellu a parmskou šunku výborně doplní meloun. V dezertech se k ní budou hodit i jahody – třeba v netradiční panna cottě, kdy se mozzarella smíchá s cukrem, smetanou, citronem a želatinou.
Pokud máte i vy svůj tip, jak mozzarellu využít, podělte se s ostatními v komentářích!
Zužitkovat zbytky zeleniny a vyrobit třeba domácí hnojivo? I takto můžete šetřit nejen planetu, ale i vlastní peněženku.
Najdete ho na jídelním lístku snad každé restaurace, připravuje se při různých příležitostech, rádi ho sbalíme jako svačinu na cesty, děti ho milují.…
Zimní období patří zabíjačkám. Měli jste možnost zažít pravou zabíjačku? V následujících řádcích se na jednu „vydáme“, možná se dozvíte i něco, o čem…