Vědci nemají 100% jistotu, odkud rýže pochází a jakým způsobem se objevila v našem jídelníčku. Připouští se, že byla pěstována již ve starověku a do Evropy se dostala z Asie nebo Jižní Ameriky. Jisté je jen to, že podle historických pramenů ji nejpozději ochutnali v Portugalsku, a to teprve v 16. století.
Rýže je bezlepková potravina a je vhodná pro všechny, kteří trpí touto intolerancí. Je jemná a snadno stravitelná, takže ji mohou jíst i osoby s onemocněním žaludku a střev. Navíc zklidňuje podráždění trávicího ústrojí a působí proti průjmům. Obsahuje rovněž asi 10% vlákniny, hořčík, draslík, vitamin E, vitaminy ze skupiny B a mnoho cenných minerálů. Hodí se tak do každého vyváženého jídelníčku.
V současnosti je známo až 8000 variant rýže, které se od sebe liší chutí, barvou a vlastnostmi. V kuchyni však rozlišujeme 5 základních druhů.
Pokud se chcete dozvědět něco víc, určitě se podívejte na video našeho šéfkuchaře Romana Pauluse, který vám o rýži prozradí hodně zajímavých informací.
Každý druh má svá specifika. Klasickou rýži využijete jako skvělou přílohu k masu, zelenině i rybě. Vyzkoušejte například recept na lososa v citronové šťávě. Nebo zkuste něco opravdu asijského s jasmínovou rýží, třeba pečenou kachnu s restovanou rýží nebo kachní prsa s wok zeleninou a jasmínovou rýží. Máte doma rýži Arborio? Tak spíš ochutnejte neobvyklé rizoto z červené řepy s gorgonzolou či rizoto s pečeným pstruhem a sušenými rajčaty? Pokud máte chuť na něco sladkého a doma Basmati, připravte si dezert z rýže - pudink s kokosovým mlékem a mangem.
Jakým způsobem rýži uvařit, aby skvěle chutnala? Nejlépe, aby byla sypká a lehce polotvrdá. Jak to správně udělat se dozvíte z našeho videa věnovaného rýži basmati. Určitě se na něj podívejte!
Ale nejen samotná rýže má blahodárné vlastnosti. Zajímavě lze využít rovněž vodu, která po uvaření rýže zůstane.
Vodu, která po uvaření rýže zbyde, můžete využít ke kosmetickým účelům. Dokonale pečuje o vlasy a pokožku s akné. Pokud tedy často vaříte rýži, vodu po ní nevylévejte, ale použijte ji k omývání obličeje a mytí vlasů. Díky ní pokožka bude pružná, měkká a zářivá a vlasy budou elastické a více lesklé.
Vodu z uvařené rýže můžete rovněž použít jako lék. Jak? Stačí ji ve sklenici smíchat se špetkou soli a máte hotový lék na průjem. Lze ho použít i při nevolnostech a zvracení. Kromě toho existuje přesvědčení, že sklenička teplé rýžové vody vypitá nalačno přidává energii. Proto tímto způsobem někteří Mexičané začínají každý den. Přidávají do ní i špetku skořice. V Asii ji pijí s přídavkem mořské soli.
Jak vidíte, malá zrníčka rýže mohou náš organismus velmi ovlivnit. Důkazem toho jsou Japonci, kteří rýži považují za svůj národní pokrm a často se dožívají více než 100 let. Jezte tedy rýži častěji a nechte na sebe působit její blahodárný vliv.
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.