Citronová tráva
Tahle zvláštní travina má mnoho jmen. Česky se jí správně říká voňatka citronová, častěji na ni narazíte spíše pod názvy lemongrass, citronela nebo citronová tráva. Spodní části listů s cibulkami se využívají v kuchyni, zejména asijské (například do kari), zatímco tuhé konce listů se suší a uplatní spíše v kosmetice či bylinkových čajích. Před použitím ji podrtíme, přidáme do omáčky a před podáváním zase vyndáme. Měkčí střední část lze nasekat a v pokrmu ponechat.
Připravte si svěží čaj. Listy sušené či čerstvé citronové trávy jednoduše zalijte vroucí vodou a nechtě několik minut louhovat. Nakonec oslaďte medem nebo kokosovým cukrem.
Zázvor
Tento oddenek, který roste pod zemí, je oblíbený zejména pro svou velmi výraznou chuť, hřejivé účinky a nezaměnitelné aroma. Velkou výhodou je, že se v teple nekazí, pouze pomalu vysychá.
V kuchyni ho využijeme zejména v asijských jídlech. K sushi nesmíme opomenout marinovaný zázvor, připravíme s ním skvělé polévky a s pečeným bůčkem je naprosto famózní. Na sladko najde využití hlavně při pečení. Mletý nesmí chybět ve vánočním cukroví, skvěle doplní koláče (zejména ty tvarohové) a hodí se i do pikantních džemů. Vychutnáme si ho i v drincích a smoothie plných vitaminů.
Víte, že zázvor se v Asii používá již více než 3000 let? Zejména v Indii a Číně se bez něj kuchaři neobejdou.
Kurkuma
Kurkumu, někdy nazývanou indický šafrán, si můžeme na první pohled splést se zázvorem. Hned po rozříznutí nám však napoví výrazná oranžová barva, kterou je oddenek proslulý. Využívá se k dochucení a dobarvení jídel, avšak díky svým pozitivním účinkům se uplatní i v lékárenství a vzhledem k intenzivní barvě velmi často i jako barvivo.
K kuchyni ji známe hlavně z kari omáček, jelikož je jednou z nejvýznamnějších součástí kari prášků. Připravit s ní můžete ale i výbornou domácí hořčici nebo zdravý kurkumový drink.
Víte, že čerstvou kurkumu koupíte i v obchodech Lidl? Často bývá k mání v oddělení ovoce a zeleniny v malých papírových krabičkách.
Kari lístky
Pozor, kari lístky nejsou to samé, co kari koření! Lístky se sbírají ze stromu Murraya koenigii (nebo Bergera koenigii) a pro asijskou kuchyni mají asi tak široké využití, jako pro evropskou bobkový list. Mají svěží vůni vzdáleně připomínající mandarinky. Lístky, někdy nazývané murája, obvykle představují to první, co se vhodí do rozpáleného oleje, než přidáme další suroviny. Uplatnění najdou v mnoha jihoasijských jídlech, zejména v zeleninovém kari nebo pro přípravu náplně do samosy.
Pepř
Nejpoužívanější koření, které znají po celém světě. Řeč je o pepřovníku, stálezelené popínavé rostlině, která nám může trochu připomínat dobře známý chmel. Roste v tropických zemích, kde obepíná silné kmeny, dorůstá až 15 metrů a může být stará až 60 let. Podle doby sběru a zpracování se plody zpracovávají na různé druhy koření – čerstvý, černý, zelený a bílý. U červeného pepře pozor, používá se podobně, ale jedná se o plody jiné rostliny.
O druzích pepře a jejich využití v kuchyni jsme již dříve připravili podrobné video v Kulinářské akademii Lidlu. Koukněte se na něj zde.