Černý pepř
Černý pepř je asi nejběžněji používaný. Jedná se o nedozrálé plody pepřovníku, které prošly fermentací a sušením. Jsou tvrdé a je vhodné je po použití z jídla vyndat, nebo rozdrtit.
Používá se v široké škále pokrmů. Celé kuličky najdete v každém vývaru, ve většině českých omáček včetně svíčkové, ale třeba i ve sladkém horkém nápoji masala. Drcený (zejména čerstvě drcený z mlýnku) se pak používá do většiny jídel od míchaných vajíček až po ochucení právě dodělaného tuňákového tataráku.
Zelený pepř
Zelený pepř je málo používaný. Jedná se taktéž o nedozrálé plody pepřovníku, avšak neprochází fermentací a tak si po sušení uchovají zeleno-šedivou barvu.
Hodí se zejména do směsí různých pepřů na steaky.
Bílý pepř
Když oloupete zralé plody pepřovníku, získáte tak bílý pepř bez svraštělé slupky. Díky jemnější chuti se hodí zejména k ochucení jemných bílých ryb jako je pstruh nebo candát.
Červený pepř nebo růžový pepř
Červený pepř, někdy nazývaný i růžový pepř, jsou zralé bobule naprosto odlišné rostliny pepřovce brazilského a není tak pravým pepřem. Díky své atraktivní barvě se celý používá zejména do směsí a čerstvě drcený k oku lahodícímu dokončení pokrmů. Na exkluzivním steaku Tomahawk bude vypadat a chutnat naprosto bravurně.
Nakládaný pepř
Častá forma uchování hroznů zeleného pepře je sladko-kyselý nálev. Takový pepř vypadá nejen velmi esteticky, ale oceníme zejména jeho stálou dostupnost na přípravu pepřové omáčky.
Čerstvý pepř
Pokud se vám podaří sehnat čerstvý zelený pepř, řádně si ho vychutnejte a nebojte se ho rozkousnout. Využijete ho zejména na přípravu rozličných asijských jídel.