Roman Paulus

O mléce

Nízkotučné, polotučné, plnotučné… Tohle rozdělení druhů mléka zná patrně každý. Šéfkuchař Roman Paulus vám ukáže, že typů mléka je mnohem víc. Kromě kravského mléka můžete zvolit například i kozí, které má velmi nízký obsah laktózy, anebo ovčí, které se zase skvěle hodí na výrobu různých sýrů. Podle toho, jaké kultury se v mlékárně do mléka přidají, vznikne z mléka kefír, jogurt nebo třeba zakysaná smetana. Mezi další oblíbené variace patří i podmáslí či acidofilní mléko. Jak máte mléko nejraději vy?

SDĹEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
1

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

POSTUP

Mléka můžeme dělit několika různými způsoby. Prvním je samozřejmě rozdělení dle druhu zvířat, ze kterého pochází. Mléko produkují všichni savci, my si však povíme jen o těch nejběžnějších.

Kravské mléko

Nejoblíbenější mléko ze všech. Pije se samotné, využívá se na vaření, pečení i k další výrobě. Na trhu je běžně sehnatelné technologicky zásadně změněné (trvanlivé mléko), čerstvé mléko (které je zdravější) i různá bio či eko mléka.Dále se dělí podle procent tuku na:

Nízkotučné - Má 0,5 % tuku a hodí se zejména, pokud máme vysoký cholesterol a je nutné hlídat příjem tuků.

Polotučné - Má 1,5 % tuku a představuje zlatou střední cestu. Využívá se proto nejvíce a najdeme ho v drtivé většině receptů.

Plnotučné -Má 3,5 % tuku a je ze všech nejlahodnější. Připravíme z něj dokonalé kakao, labužnické palačinky a skvěle se hodí na pečení.

Smetany -Smetany mají 10 % a více tuku. Ty s nižším procentem (12–18 %) využijete na běžné vaření a při přípravě omáček. Pokud má nad 30 % tuku, už z ní vyšleháme šlehačku. Pokud chceme, aby šlehačka opravdu držela, použijeme smetanu alespoň s 33 % tuku. Z dobré smetany připravíme skvělý krém na dort ale i nezapomenutelnou svíčkovou. V našich receptech používáme obvykle tučnější smetany, zejména proto, že je konečné jídlo o to chutnější.

Kozí mléko

Kozí mléko je nutričního pohledu ještě cennější a lépe stravitelnější než kravské. Díky své vysoké nutriční hodnotě s ním dokonce můžeme zastoupit zvířecí maminku, která ztratila mléko a nemá jak kojit štěňátka či koťátka. I lidská kojenecká výživa bývá založena na kozím mléku.

Z běžně dostupných výrobků se nejčastěji setkáváme s kozími sýry, které jsou velmi vyhledávané zejména při zdravém stravování.

Ovčí mléko

Ovčí mléko je další zajímavou alternativou. Samotné jej najdeme spíše výjimečně a to zejména kvůli specifické a výrazné chuti. Když si na něj však zvykneme, jedná se o skutečnou delikatesu. Běžněji narazíme spíše na výrobky z něj. Lahodné sýry typu oštěpok nebo speciality jako bryndzu běžně seženeme v obchodě. Ovčí mléko je nutričně velmi cenné a navíc lehce stravitelné.

Kysané výrobky

Z mléka se vyrábí velmi oblíbené kysané výrobky. Jsou lépe stravitelné než klasické mléko, plné probiotik a kvašením rozkládají laktózu. Jsou proto vhodnější i pro lidi s intolerancí.

Jako zákys můžeme nazvat jakýkoliv mléčný výrobek vzniklý kvašením pomocí mléčné kultury. Může se jednat o produkt vzniklý pomocí kefírové, jogurtové nebo smetanové kultury. Představíme si ty nejznámější.

Zakysané podmáslí

Podmáslí je velmi lehké, má do 1,5 % tuku (obvykle maximálně 1 %) a jedná se o vedlejší produkt při výrobě másla. Díky přidanému mléku nebo smetaně a následné fermentaci nejen smetanovou kulturou je však sametově husté, lehce nakyslé a nečekaně lahodné. Hodí se na lívance, jemnou bábovku i jako základ skvělého dresinku k salátu.

Acidofilní mléko

Acidofilní mléko je kyselé. Větší kyselost než u jiných kysaných produktů způsobuje nižší PH, o které se při kvašení stará smetanová a další kultury. Je prospěšné zejména výraznými probiotickými účinky, které ovlivňují složení střevní mikroflóry a tak pečují o náš imunitní systém. Najdeme v něm větší množství vitaminu B12. Díky své kyselosti se výborně hodí třeba do nadýchaného jahodového koláče.

Kefír, kefírové mléko, kumys, šubat

Věděli jste, že kefír pochází z Asie? Dříve se připravoval často po domácku a z různých druhů mlék. Kumys se například vyráběl z mléka kobylího a šubat z velbloudího. Díky tomu, že obsahuje nejen mléčné bakterie, ale i kvasinky, vzniká při kvašení nepatrné množství alkoholu a oxidu uhličitého. Proto je kefír lehce perlivý, příjemně štiplavý a tak se liší od jiných zakysaných výrobků.


Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

BUDE SE VÁM HODIT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU