Také malinové keře se v tomto období plní červenými plody. Maliny pomáhají v boji proti akné a jiným kožním onemocněním a také jsou vhodné pro diabetiky. Pokud je nesezobete hned z keřů, tak si určitě upečte křehký koláč z vloček s malinami. Díky vločkám je krásně křupavý a malinová náplň uvnitř je prostě jedna báseň. Pokud dáváte přednost krémovým moučníkům, doporučujeme malinový palouček. Tento dezert dostal název podle našeho čerstvého sýra Palouček, který je vedle malin tou nejdůležitější ingrediencí. Přesvědčte se sami, jak krásně se obě doplňují.
Souběžně s malinami přichází i doba meruněk. Možná jste to netušili, ale meruňky jsou hotový poklad. Obsahují velké množství vitamínů a zdraví prospěšných látek, které působí pozitivně na vlasy, nehty i pokožku, podporují imunitu a zlepšují fungování nervové soustavy. Mají protirakovinné účinky a jsou prevencí proti vysokému tlaku a Alzheimerově chorobě. Meruňky by si měli dopřávat také ti, kteří trpí na astma.
V červenci a srpnu dozrávají i broskve. Broskve by se měly objevit v jídelníčku těch, kteří trpí na problémy s ledvinami a krevním oběhem. Broskve mají v kuchyni mnohostranné využití, kromě sladkých moučníků se osvědčí i ve smoothie s čerstvým špenátem a salátem. Milovníci kombinace masa a ovoce si pochutnají na broskvovém čatní, které skvěle ladí ke grilovaným masům. A pro ostatní klasiky tu máme broskvové moučníky: broskvové tartaletky, ovocné řezy a pro děti skvělý “včeličkový“ dort. Máte-li na zahradě přebytky ovoce, doporučujeme uschovat ho na horší časy – tedy konzervovat. Recept na broskvový džem nesmí v Lidl Cukrárně chybět.
Asi „nejpozdnějším“ ovocem z našeho výčtu jsou švestky, které dozrávají v srpnu, některé odrůdy i v září. Švestky mají silné antioxidantní účinky a působí proti rakovině a cévním chorobám. Pozitivní vliv mají i na naší krásu, konkrétně na nehty, vlasy a pokožku.
Také vám babička v dětství vařila plněné knedlíky? Švestky se pro tento účel hodí přímo báječně. Nemusíte je však sypat jen mákem či tvarohem, připravte skvělý skořicový přeliv. Pokud máte u stolu děti, měli byste však vynechat alkohol, bez kterého se ale omáčka v dospělácké variantě neobejde.
K některým moučníkům se hodí švestková omáčka, švestky však nemusíte úplně rozvařovat, stačí je nechat lehce zkaramelizovat. Takovéto švestky se hodí k lívancům, vyzkoušejte to a přesvědčte se, že chutnají mnohem lépe než klasicky s máslem a skořicí.
A na konec klasika - koláč z kynutého těsta s ovocem. Na takový koláč můžete naskládat ovoce, které je zrovna zralé, a vždycky bude skvostný.
Po pečené kachně určitě přijde chuť na sladké. Svatomartinskou tabuli proto výborně doplní pečené dobroty od Markéty!
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.