Jak se slaví Vánoce ve světě?

Jak se slaví Vánoce ve světě?

Vánoce jsou výjimečným obdobím bez ohledu na to, kde zrovna jste. Ovšem v každém koutu světa se slaví trochu jinak, což je způsobené mnoha kulturními a náboženskými rozdíly. Pojďte se s námi podívat, jak se slaví Vánoce u našich sousedů a dalších evropských zemích.
SDĹEJTE RECEPT S PŘÁTELI

Vánoce jsou výjimečným obdobím bez ohledu na to, kde zrovna jste. Ovšem v každém koutu světa se slaví trochu jinak, což je způsobené mnoha kulturními a náboženskými rozdíly. Pojďte se s námi podívat, jak se slaví Vánoce u našich sousedů a dalších evropských zemích.

Jiný kraj, jiný mrav

V Německu si potrpí na období před Vánocemi, tedy na advent. Každý byt a příbytek musí zdobit adventní věnec, na kterém se postupně zapalují adventní svíčky. Pro Německo jsou typické vánoční trhy, jež se pořádají skoro v každém městě a na kterých se můžete během svátečního shonu setkat s rodinou a přáteli a společně si vypít svařák, nebo si zabruslit s dětmi.

Na Štědrý večer se u našich západních sousedů podává nejčastěji pečená husa. Neplatí to však pro celé Německo, na severu se však můžete setkat také s tradicí pečených klobás, v Bavorsku si naopak dávají ryby, nejčastěji kapra jako u nás, podává se ale i štika nebo candát. A nesmíme zapomenout ani na tradiční vánoční štolu. Jedná se o hutný sladký hřbet s kandovaným ovocem, rozinkami a ořechy.

Inspirovaly vás německé zvyky a rozhodli jste se podávat pečenou husu třeba na Štěpána? Pečená husa se skvěle vyjímá na svátečním stole. Nasytí několik osob a její příprava není tak těžká, jak by se na první pohled mohlo zdát, zvlášť když vyzkoušíte ověřený recept Romana Pauluse na konfitovanou husu. Díky konfitování zůstane maso šťavnaté a jen se rozplývá.

Rakousko je velmi konzervativní země, kde dodržují svoje tradice. Stejně jako u nás tu dárky nosí Ježíšek. I Rakousko se může pyšnit překrásnými vánočními trhy, ty námi nejnavštěvovanější jsou asi ve Vídni. Také Rakušané dodržují tradici pečení domácího vánočního cukroví, mezi nejoblíbenější druhy patří vanilkové rohlíčky, slepované cukroví nebo perníčky. Na štědrovečerní tabuli se objevuje kapr jako u nás, dominují však jiné druhy mas, například vídeňské vepřové řízky, kachna nebo krůta.

Kapra můžete připravovat mnoha různými způsoby. Upečte jej třeba s pórkem a bramborami. Pečená zelenina je příjemně křupavá a díky rybě získá i výrazné aroma. Můžete také vyzkoušet kapra v pivním těstíčku s celerovým salátem nebo v bylinkové strouhance. A jaký je Váš oblíbený recept na kapra? Podělte se o něj s ostatními.

Vánoce ve Španělsku začínají už 22. prosince. V tento den se už od roku 1763 vyhlašují výsledky mimořádné vánoční prémie velké národní loterijní hry El Gordo, která se řadí mezi největší na světě. Samotná štědrovečerní večeře se liší region od regionu, jako první chod se však vždy podávají tapas. Pokud tedy chcete letošní svátky prožít ve španělském stylu, nabídněte svým hostům tapas se španělskou šunkou nebo s mořskými plody.

Jako další chody se servíruje třeba jehněčí, kachna, treska, mořské plody nebo jiné druhy mas. O půlnoci se pak všichni sejdou na tradiční půlnoční mši. Na dárky si Španělé musí počkat až na svátek Tří králů.

V Anglii se Vánoce začínají slavit na Boží hod vánoční, tedy 25. prosince. Hned ráno se děti běží podívat, zda jim „Father Christmas“ nechal v ponožkách, které předtím pověsily na krb, nějaké dárky. Poté následuje tradiční oběd, na kterém nemůže chybět plněný krocan a pudink. Jídlo se podává brzy, aby všichni stihli každoroční vánoční projev královny, který začíná pravidelně ve tři hodiny odpoledne.

Také ve Francii slaví Vánoce v kruhu rodinném a schází se při tzv. Le Revellion - tradiční vánoční hostině. Na stole se objevuje foie gras, ústřice, uzený losos či klobásky. Jako hlavní chod se podává pečená husa nebo krocan s nádivkou z jedlých kaštanů. Typickým vánočním dezertem je Bûche de Noël - vánoční poleno, což je piškotová roláda s máslovým krémem, která vypadá jako část větve. Je ozdobená marcipánovými houbami a posypaná moučkovým cukrem.

Vánoce v Itálii začínají požehnáním papeže 25. prosince. Celá rodina se sejde k slavnostnímu obědu, který se skládá z variací italských předkrmů, těstovin, pečeného masa a šumivého vína. Proslulým italským vánočním moučníkem je panettone, sladké pečivo s rozinkami a kandovaným ovocem. Vypadá jako vyšší bábovka a podává se nakrájený na tenké plátky s mascarpone, glazovanými kaštany či kousky čokolády. Nejvíce chutná lehce opečený na pánvi nebo namočený v likéru Grand Marnier. Vánoční období je završeno 6. ledna, kdy se zjevuje čarodějnice Befana, která rozdává dětem sladkosti a těm zlobivějším nechává uhlí.

Ve Švédsku začínají Vánoce již první adventní neděli. Hlavní roli hrají na štědrovečerním stole ryby. K jídlu se servíruje tzv. lutfisk, což je vařená sušená treska s bílou omáčkou a bramborami, a jako moučník sladká rýžová kaše politá jahodovou merendou. Ve Švédsku se pečou tradiční zázvorové perníčky, které se podávají na Štědrý večer ke svařáku. Co je zajímavé, Švédové nezpívají koledy, ale tančí kolem vánočního stromečku. Když nastane Štědrý den, nic doma nedělají a věnují se svým čtyřnohým mazlíčkům.

I když se Vánoce v různých místech na světě slaví pokaždé jinak, nejdůležitější je, abychom je strávili společně se svou rodinou a těmi, které máme rádi. To je ta pravá tradice, bez které by Vánoce neměly smysl. A jaký je Váš recept na ideálně strávené Vánoce? Strávili jste už Vánoce mimo svůj domov a ochutnali některou z typických specialit? Napište nám o tom ve svých komentářích.

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

DALŠÍ ČLÁNKY Z MAGAZÍNU

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU