Chuť Katalánska
Škola vaření
Doba čtení 6 minut

Chuť Katalánska

Katalánsko – kraj na severovýchodě Španělska, jeho východní břehy omývá Středozemní moře a na severu, kde sousedí s Francií a Andorrou, se tyčí Pyreneje.
SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI

Katalánsko – kraj na severovýchodě Španělska, jeho východní břehy omývá Středozemní moře a na severu, kde sousedí s Francií a Andorrou, se tyčí Pyreneje. Katalánci se v mnoha směrech liší od zbytku Španělska, což dokazují opakované snahy o osamostatnění nebo používání katalánštiny jako oficiálního jazyka. Katalánsko je však stále součástí Španělska a Vy se sem klidně můžete vydat ochutnávat ty nejlepší speciality.

Katalánci jsou opravdoví labužníci a katalánskou gastronomii můžeme směle zařadit do společnosti těch nejvybranějších světových kuchyní. Ve zdejších pokrmech si určitě všimnete vlivů nejen španělské, ale také francouzské a arabské kuchyně. Důkazem výjimečnosti katalánské kuchyně je fakt, že v Barceloně najdete několik restaurací, které se mohou pyšnit michelinskou hvězdičkou.

Katalánská krajina je poměrně různorodá, stejně různorodá je také místní kuchyně. Zatímco v přímořských oblastech si pochutnáte na rybách a mořských plodech, pro hory jsou typické spíše masité pokrmy. K oblíbeným rybám v Katalánsku patří hlavně treska, pražma královská a mořský ďas. Důležitá je ovšem kvalita a čerstvost všech použitých surovin. Pamatujte, že nejchutnější ryba je ta čerstvá, proto se určitě řiďte radami Romana Pauluse, jak poznat, že je ryba skutečně čerstvá.

Krevety jsou jedny z nejoblíbenějších mořských plodů. Loví se v okolních vodách, díky čemuž jsou vždy čerstvé a báječně chutnají. Patříte mezi milovníky krevet nebo jste již putovali Katalánskem a ochutnali některou z lokálních úprav? Napište nám o tom do komentářů. Pokud s přípravou krevet teprve začínáte, využijte rad a receptů Kuchyně Lidlu.

Než však začnete krevety tepelně zpracovávat, musíte je nejdříve oloupat a připravit. To se na začátku může zdát trochu obtížné, ale stačí, když se podíváte na video, ve kterém Vám  Roman Paulus ukáže, jak krevety oloupat rychle a snadno. A dozvíte se také, jak krevety nejsnadněji a nejrychleji připravit. Přidejte trochu česneku, petrželky, rajčat a pochutnejte si na vynikajících mořských plodech. Podívejte se na další video s Romanem Paulusem.

I když jsou krevety jemné a delikátní, velice dobře si rozumí spolu s výraznými, aromatickými doplňky. A jaké suroviny jsou nejlepší? Především ty, které v sobě skrývají citrusové a pikantní chutě. Podívejte se, jak připravit krevety s trochou zázvoru, chilli a citronu podávané na křupavé topince.

Opravdu skvostně chutnají také krevety smažené v těstíčku. Takto připravená pochoutka okamžitě zmizí z Vašeho stolu. Připravte je třeba na večírek s přáteli, můžete si být jisti, že na Vaše kuchařské umění budou pět samou chválu.

Tapas jistě netřeba blíže představovat. Chcete je připravit u sebe doma? Vyzkoušejte recept Marcela Ihnačáka na tapas s mořskými plody. S rozpečenou křupavou bagetkou a jemnou omáčkou chutnají opravdu skvěle a nikdy jich nebudete mít dost.

Pokud krevety nepatří k Vašim oblíbeným mořským plodům, máme pro Vás alternativu – sépie. Sépiové kroužky připravené podle receptu Romana Pauluse jsou plné chuti a dokonale křupavé.

Omáčky

Katalánci jsou mistři v kombinování chutí, často připravují pokrmy, ve kterých kombinují maso a ryby či mořské plody. Co ale nesmí rozhodně chybět, jsou různé druhy omáček. Jednou z nejčastěji používaných je omáčka aioli. To není v podstatě nic jiného než majonéza ochucená velkým množstvím česneku. Nejvíce se hodí k mořským plodům smaženým v těstíčku, podávat ji však můžete též k masům a zelenině.

Katalánská kuchyně se neobejde bez oliv, které se přidávají téměř do všech pokrmů. Pokud ovšem chcete připravit olivy originálním způsobem a získat z nich veškerou chuť, správnou volbou je olivová tapenáda. Můžete ji podávat s masem, rybami, mořskými plody nebo ji můžete podávat jen tak s křupavou bagetkou jako předkrm nebo svačinku.

Dezerty

Katalánci kromě mořských plodů milují i sladké dezerty. Díky francouzským vlivům Vám bude celá řada katalánských dezertů připomínat sladkosti z francouzské cukrárny, třeba karamelový flan je variací na francouzské crème brûlée. Dále si tu pochutnáte na kozím sýru servírovaném s medem a ořechy a také na mandlích. Kvalitní mandle jsou součástí nejen moučníků. Opravdová sladká hostina má ovšem místo v pekárnách, protože Katalánci svých téměř 70 svátků slaví vždy se sladkým pečivem. Při různých příležitostech tak budete mít možnost ochutnat různé koláče, věnečky z kynutého těsta, sladké placičky nebo housky, které vypadají jako naše koblihy.

Kuchyně pro každého

To byl malý exkurz do katalánské kuchyně, kde si každý najde to své. Věříme, že jsme Vás nalákali, abyste právě sem vydali. Doba dovolených ještě není u konce. Těšíme se na Vaše zkušenosti s katalánskou kuchyní.

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

DALŠÍ ČLÁNKY Z MAGAZÍNU

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU