Zpestřete si zimu exotickým ovocem
Doba čtení 6 minut

Zpestřete si zimu exotickým ovocem

.
SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI

Když se řekne tropické ovoce, většina z nás si vybaví banán, ananas nebo mango. Existuje ale celá řada dalších druhů, které jsou v Česku zatím méně známé, ale neméně lahodné a plné v zimě vzácných vitamínů.

ZÁŘIVĚ ORANŽOVÉ KAKI

V prodejnách Lidl najdete v zimních měsících čerstvé jasně oranžové ovoce, které tvarem připomíná rajče. Kromě jména kaki se někdy můžete setkat i s názvy tomel, churma nebo kakichurma. Toto exotické ovoce pochází z jihovýchodní Asie a je plodem tomelu japonského, což je až desetimetrový strom podobný jabloni. Jeho botanický název (Diospyros kaki) znamená v překladu „Diovo ovoce“. Není proto divu, že každého okouzlí svou božskou chutí.

Vyzrálé kaki má specifickou sladkou chuť, která připomíná broskev či meloun. Zralé je na omak měkké. Z tohoto důvodu se většina nakoupených plodů nechává několik dnů při pokojové teplotě dozrát. Ideálně zralá dužina je mazlavá, svojí konzistencí se může blížit až marmeládě.

Plody tomelu japonského se nemusejí loupat, stačí je důkladně omýt. Nejčastěji se kaki servíruje nakrájené na měsíčky, ale lze jej jíst i vcelku jako jablko.

TIP: Měkký plod můžete rozříznout, obě poloviny pokapat citronovou šťávou a dužinu vybírat malou lžičkou, podobně jako u kiwi.

Kaki má velké množství vitaminu A a C. Díky své mimořádně sladké chuti se přidává do ovocných salátů či dezertů, vyrábějí se z něj marmelády a želé. Výborné je také s jogurtem nebo ovesnou kaší jako zdravá snídaně. Ozdobit jím můžete palačinky i chlebíčky s pomazánkou a vytvořit tak zajímavou kombinaci s exotickým nádechem.

SLADKOKYSELÁ HVĚZDA KARAMBOLA

Stejně jako pro kaki se i pro karambolu používá více názvů. Kvůli jejímu charakteristickému tvaru se jí říká rovněž čínská hvězdice či malajská hvězda. Je vysoce dekorativní, jediný plátek pozvedne připravený pokrm či nápoj na špičkovou úroveň.

Karambola je pěticípé exotické ovoce, které má hladkou a voskově lesklou slupku světle zelené nebo žluté až zlatavé barvy. Uvnitř má plod svítivě žlutou a velmi šťavnatou dužinu. Ta má lehce sladkou až mírně kyselou chuť (záleží na druhu a stupni zralosti). Z ovoce pěstovaného v Česku je nejvíce podobná angreštu. Hrany (žebra) karamboly jsou ostré. Jakmile se hrany začnou zabarvovat dohněda, je ten správný čas na její konzumaci.

Plody karamboly se neloupou, protože vnější slupka je velmi tenká a zároveň jedlá. Stačí tedy, když je omyjete a odstraníte hnědé konce žeber. Poté je můžete nakrájet na plátky, čímž vzniknou velmi hezky vypadající a zároveň příjemně sladkokyselé hvězdičky.

Karambola obsahuje hodně kyseliny šťavelové. Obdobně jako rebarbora by se proto měla jíst v menším množství, v opačném případě hrozí narušení rovnováhy vápníku v těle. Díky svému výjimečnému tvaru se karambola hojně využívá čerstvá jako ozdoba míchaných nápojů, zmrzlinových pohárů či moučníků. Ozvláštnit s ní můžete třeba i tropické smoothie. Velmi často se s ní setkáte také v ovocných salátech.

TIP: Šťáva z karamboly má čistící a leštící účinky – s její pomocí lehce odstraníte zbytky skvrn z látky nebo vyleštíte mosazné nádobí.

 

MALÉ KULATÉ LIČI

Liči čínské původně pochází z Asie, dnes ho ale běžně potkáte i v českých obchodech. Drobné plody rostou ve shlucích na majestátních stromech, které se, stejně jako olivovníky, mohou dožívat stovek let.

Plody liči jsou menšího kulatého nebo oválného tvaru, mají červenou barvu s odstíny růžové nebo oranžové. Pod tuhou slupkou s drsným povrchem se nachází bílá či nažloutlá dužina, uprostřed ovoce je poměrně velká, tmavá a tvrdá pecka. Semeno liči je nepoživatelné, ale od lahodné dužiny se dá snadno oddělit. Šťavnatá dužina má osobitou nasládlou chuť s jemným aroma. Dalo by se říci, že se podobá hroznovému vínu.

Na rozdíl od kaki a karamboly je liči nezbytné před konzumací oloupat. Tenkou, ale pevnou slupku lze ze zralého plodu odstranit velmi lehce – stačí ji naříznout nožem a sloupnout prsty. Pozor, liči po utržení ze stromu již nedozrává, je proto důležité pečlivě vybírat zralé kusy.

Liči se nejčastěji konzumuje čerstvé, případně kompotované nebo sušené. Dužina pokrájená na plátky se hodí jako ozdoba koktejlů a ovocných pohárů, kousky jako exotická náplň do sladkých dezertů. V Kulinářské akademii Lidlu získáte spoustu inspirace na využití liči v kuchyni, třeba na dezert s vůní liči či smažené liči s pikantní majonézou.

TIP: S liči při vaření pracujte opatrně – nesmí projít varem, protože jinak výborná dužina zhoubovatí.

NEBOJTE SE EXPERIMENTOVAT

Na pultech obchodů najdete i mnoho dalších zajímavých druhů ovoce – jako pitahaya (dračí ovoce), marakuja (mučenka jedlá) nebo physalis (mochyně) – které pocházejí z tropické části Asie či Jižní Ameriky. Určitě je vyzkoušejte a zpestřete si nimi zimní jídelníček.

Které exotické ovoce je vaše nejoblíbenější? Napište nám to do komentářů!

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

DALŠÍ ČLÁNKY Z MAGAZÍNU

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.