Semínka: malá, ale šikovná

Semínka: malá, ale šikovná

Olejnatá semínka jsou plná zdravých tuků, vlákniny a vitaminů, svou troškou proto přispívají ke správnému fungování srdce, cév, mozku a k udržování hladiny cholesterolu. Aby byla opravdu prospěšná, neváhejte sáhnout po bio kvalitě. A protože přece jen obsahují vysoký obsah tuku, nemusíte to s nimi přehánět, přidávejte je do jídel pravidelně, ale jen v menším množství.

SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI

Nepodcenit přípravu

Aby si tělo dokázalo vzít ze zrníček maximum, je potřeba je před použitím upravit – namočit, naklíčit, rozemlít nebo opražit (v obchodech už je většinou koupíte pražená). Právě namočením do vody nebo jiným narušením slupky umožníte tělu lépe vstřebat jejich prospěšné látky. Zalijte je vodou ideálně večer, nechte uležet přes noc a druhý den použijte. Namočená semínka skladujte v lednici a spotřebujte ideálně do tří dnů. Déle vydrží semínka pražená a vysušená v troubě. Aby nežlukla, skladujte je v suché uzavřené nádobě.

Jaká semínka vybrat?

Semínka můžete zobat jen tak, nejlépe nesolená. Využijete je i do salátů, polévek, pomazánek, při pečení chleba nebo do teplých jídel jako burgerů, sekané nebo placiček. Připravili jsme pro vás přehled těch nejznámějších:

Slunečnicová – výborně chutnají jen tak samotná, budou se hodit i na posyp nebo jako přísada do sladkého i slaného pečiva. Vyzkoušejte výborný domácí semínkový žitný chléb nebo domácí müsli.

Dýňová – další zdravá varianta mlsání na zimní večery. Stejně jako slunečnicová je využijete domácího chleba, výborně ale dochutí i saláty nebo polévky, třeba klasickou dýňovou s kokosovým mlékem. Vyrobíte z nich i netradiční dýňové pesto, které je výborné k těstovinám nebo nokům.

Lněná – jsou drobnější než oboje předchozí, můžete je proto s klidem přidat třeba do pomazánek nebo jogurtů. Jako lehké pohoštění z nich můžete připravit zdravé semínkové krekry.

Sezamová – výborný posyp na pečivo, pečené tyčinky nebo sušenky. Zachutnají i v salátech, pomazánkách nebo kaši. Vyrábí se z nich sezamová pasta tahini.

Maková – využijete je na posyp pečiva nebo náplň koláčů, vyzkoušejte i makové mléko.

A chia semínka znáte?

Hitem posledních let se stala zrníčka šalvěje hispánské neboli chia semínka. Tato superpotravina plná vlákniny a antioxidantů na sebe váže vodu, takže brání dehydrataci těla. Vegetariáni a vegani pak semínka nasáklá vodou v receptech často používají jako tmelící gel místo vajec. Chia semínka si dopřejte spíš ráno, jejich konzumace večer může mít vliv na váš spánek. Ráno naopak dodají energii na celý den, stačí přidat lžičku do jogurtu, sladkých kaší nebo smoothie. Vyzkoušejte třeba smoothie s mangem a chia semínky.

TIP: Do nového dne vás nastartuje i jednoduchý chia pudink, 100 gramů chia semínek večer namočte do dvojnásobného objemu vody a stejného množství mléka. Semínka namočením zvětší svůj objem až desetkrát. Ráno tak máte nachystaný výborný pudink, který stačí dochutit třeba ovocem.

Ani se zázračnou přísadou to ale není potřeba přehánět, maximální doporučená denní dávka je dvě polévkové lžíce.

Jaká semínka nesmí chybět ve vaší kuchyni? Podělíte se s námi v komentářích?

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

DALŠÍ ČLÁNKY Z MAGAZÍNU

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.