Ačkoli se to obecně moc neví, petržel bývá zařazována mezi tzv. superpotraviny, tedy potraviny, které mají velmi pozitivní účinky na naše zdraví. Pojďme si shrnout ty nejdůležitější:
Na petrželku si vzpomeňte také ve chvíli, kdy zkonzumujete něco s česnekem. Žvýkáním listové petržele se totiž zbavíte nepříjemného zápachu z úst.
Petržel rozlišujeme kořenovou a listovou, liší se tím, na co se zaměřuje při šlechtění. Kořenová má výraznou chuť kořene, naopak u listové je kořen téměř potlačen.
Použití kořenové petržele v naší kuchyni je naprosto unikátní. Nikde ve světě se neusídlila tak, jako u nás, v ostatních světových kuchyních preferují spíše tu listovou.
Kořen petržele skladujte v lednici v pootevřeném sáčku, aby nevysychala a zároveň aby se nepotila. Před použitím je potřeba petržel oškrábat, mladší kousky stačí jen vydrbat kartáčkem.
Petržel si můžete lehce splést s pastinákem, který je ve světových kuchyních běžnější. Petržel poznáte tak, že po odkrojení natě najdete na kořenu fialový lem a také podle nezaměnitelné vůně.
Jak kořenovou petržel používat? Každého jistě napadne jako základ vývaru nebo omáček, tradiční omáčka na smetaně a zelenině by se bez petržele neobešla.
Věděli jste však, že z kořenové petržele můžete připravit několik různých příloh? Například petrželové pyré, které se hodí všude tam, kde běžně podáváte bramborovou kaši. Když se řekne chipsy, každý si představí bramborové lupínky. Skvělé chipsy můžete však připravit i z petržele. Jak na to, vám prozradí Roman Paulus ve svém videu.
Největší dobrotou je ale pečená petržel. Petržel stačí jen nakrájet na špalíčky, osolit, opepřit, pokapat olivovým olejem a upéct. Protože je sladká, díky pečení při vyšší teplotě povrch lehce zkaramelizuje, čímž se petržel stane naprosto neodolatelná. Připravte si ji i s mrkví a červenou řepou a podávejte buď jako přílohu k masu nebo se sýrem jako samostatný pokrm. Jednoduché, chutné a hlavně zdravé!
Listová varianta je ve světě běžnější, zároveň je to prý nejpoužívanější ozdoba pokrmů na světě. Na ozdobu se hodí petržel kudrnka, která není chuťově tak výrazná, její předností je spíše vzhled. Oproti tomu hladkolistá petržel má výrazné aroma, ale jemnější chuť než například kořenová. I tu ale můžete použít na ozdobu, ošklivá rozhodně není.
Jak už jsme zmínili, listová petržel obsahuje hodně vitamínu C, který se ovšem ničí varem, proto ji přidávejte až těsně před dokončením, aby se aspoň nějaký vitamin zachoval.
Možnosti použití listové petržele jsou velmi široké, hodí se do polévek, omáček, salátů, těstovin, nasekanou použijte k posypání brambor, ve směsi s jinými bylinkami bude skvělá k pokrmům z mletého masa nebo do marinád. Listovou petržel můžete i usmažit, podávejte ji třeba ke smaženému řízku, uvidíte, že tento pokrm získá úplně nový rozměr.
V arabské kuchyni, hlavně tedy v salátu tabouleh se listová petržel používá podobně jako u nás saláty listové. Kromě petržele do salátu přidejte bulgur a čerstvou zeleninu, přelijte dresinkem a podávejte třeba s lososem.
Listová petržel je velmi aromatická bylinka a v kombinaci s dalšími vytvoří nezaměnitelné aroma.
Při příštím setkání petržel nezatracujte, dejte jí trochu prostoru a nechte vyniknout její delikatesní chuť.
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.