Pečení sladkých i slaných receptů vyžaduje nejen správný podíl surovin a kuchařský um, ale především harmonický vztah s vaší troubou! Každá peče jinak, proto nezoufejte, pokud seznámení chvíli trvá.
Pečení sladkých i slaných receptů vyžaduje nejen správný podíl surovin a kuchařský um, ale především harmonický vztah s vaší troubou! Každá peče jinak, proto nezoufejte, pokud seznámení chvíli trvá.
Trouby se základně dělí na plynové a elektrické (případně s větrákem horkovzdušné). Plynové se používají čím dál méně, přesto na ně některé kuchařky nedají dopustit. Například pečené maso se v plynové vysuší méně než v horkovzdušné. Obecně se ale mnohem hůře regulují a teplo sálá jen zespodu. V elektrické sálá seshora i zespoda, v horkovzdušné můžete navíc zapnout větrák, který rozproudí horký vzduch v troubě, aby se lépe rozložil. Můžete tak péct víc plechů najednou. Pozor, pečení ale bude rychlejší a prudší. Na lehčí piškotová těsta se hodí i mikrovlnná trouba.
Podle typu a možností trouby tak můžeme rozdělit pečení na statické, které se více hodí na lehčí těsta, na kynuté moučníky a na pomalu pečené pokrmy. Horkovzdušné pečení se bude víc hodit na pevnější pečivo s křupavou kůrkou nebo dezerty pečené na plechu, třeba cukroví.
Čas a teplota v receptech jsou vždy orientační, vylaďte je podle osobní zkušenosti. Pokud máte novou troubu, pořiďte si v domácích potřebách teploměr a ověřte, jestli ukazovaná teplota odpovídá skutečné.
Připomeňme si teď, jakou teplotu nastavit na nejznámější sladké recepty, nezapomeňte troubu vždy rozpálit předem!
Každá trouba peče více či méně nerovnoměrně, zjistěte proto, v jakých místech peče silněji. Podle babských rad můžete udělat snadný test tak, že na plech rozložíte plátky toustového chleba a pečete je 180 °C. Tam, kde budou hnědnout, trouba logicky hřeje víc. Někdo místo chleba posype plech strouhankou nebo kokosem a opět pozoruje, kde více hnědne. Pokud zjistíte, že trouba například více peče vzadu, neváhejte plech při pečení otočit.
Důležitá je i vertikální pozice. Nic nezkazíte, pokud budete péct na střední drážce. Teplo stoupá vzhůru, horní plech se tedy vždy peče rychleji. Pokud chcete zlatavou křupavou kůrku, volte horní pozice. Některé trouby mají i speciální program na zapékání jen shora. Naopak dlouze pečená masa nebo kynutá těsta se budou lépe prohřívat na nižších drážkách.
Pečicí pokusy vyžadují samozřejmě pravidelné čištění. Nejjednodušší je setřít malé nečistoty namočeným hadrem po každém použití, dokud je ještě trouba teplá. Používejte jen speciální prostředky, vyhněte se drátěnkám a dalším ostrým předmětům, které by mohly povrch poškodit. Rošty a plechy vyndejte a čistěte je zvlášť. Pokud se chcete vyhnout chemickým prostředkům, můžete troubu vyčistit jedlou sodou (půl hrnku sody zalijte teplou vodou, pastu naneste na znečištěná místa a nechte působit přes noc). Někdo používá i ocet smíchaný se solí nebo kypřící prášek.
Vidíte, jak je to jednoduché! Máte i vy svůj tajný tip na zacházení s troubou? Podělte se s ostatními v komentářích!
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.