Květen – měsíc chřestu

Květen – měsíc chřestu

Chřestová sezóna je velmi krátká, trvá prakticky jen měsíc. Proto je potřeba využít chřest maximálně využít, nevíte jak? Poradíme vám v Kuchyni Lidlu.
TISKNOUT
SDĹEJTE RECEPT S PŘÁTELI

Sezónní zelenina

Trendem dnešní doby, který následuje stále více restaurací, jsou pokrmy připravené z místních a sezónních surovin. V čem vlastně spočívá jejich obliba? Ačkoli v dnešní době najdeme na pultech obchodů rozmanité druhy ovoce i zeleniny, postupně se vracíme ke zvykům našich předků, kteří si museli vystačit s tím, co sami vypěstovali. Místní sezónní produkty mají mnoho výhod – nejen že tak šetříme náklady za transport produktů z dalekých destinací, dostáváme do ruky také produkty, které měly možnost přirozeně dozrát, a tudíž mají intenzivnější chuť.

Co si myslíte Vy? Přizpůsobujete jídelníček aktuální sezóně a kupujete sezónní potraviny?

V květnu vládne zelený chřest

Co byste si měli koupit v květnu? Jak už název prozrazuje, je to určitě chřest, který většinou seženete ve 2 variantách – bílý nebo zelený. Bílý chřest roste v zemi a navíc se ještě přikrývá černou fólií, aby opravdu nespatřil světlo, oproti tomu zelený chřest roste nad zemí. Bílý chřest má jemnější chuť, zelený zase obsahuje více vitamínů.

A jak si chřest připravíte? Je-li zelený chřest mladý, nemusíte ho vůbec loupat, stačí jej omýt a odlomit spodní dřevnaté části, které jsou příliš tvrdé. Zbylé části povařte chvíli v osolené vodě, poté rychle zchlaďte a chřest je připraven k další úpravě. Můžete jej orestovat v pánvi s trochou olivového oleje, přidejte kousek másla, dochuťte hrubozrnnou solí a lehký a svěží pokrm je na světě.

Bílý chřest musíte oloupat vždy. Určitě se vyplatí, když si osvojíte jednoduchý trik na loupání bílého chřestu, který najdete v naší Kulinářské akademii.

Jak chřest podávat?

S jakými surovinami si chřest nejlépe rozumí? Chřest si většina gurmánů a labužníků nedovede představit bez holandské omáčky. Tato omáčka se připravuje ze žloutků, které se společně s bílým vínem, přepuštěným máslem a dalšími surovinami šlehají nad párou. Díky tomu je krémová a nadýchaná. Příprava holandské omáčky bývá strašákem pro nejednoho kuchaře, Vy se však nemusíte obávat. Podívejte se na jeden z našich triků v Kulinářské akademii a postupujte podle rad Romana Pauluse.

Recepty na přípravu chřestu

Chřest samozřejmě můžete podávat i jinak než jen s holandskou omáčkou, třeba jako přílohu k rybám nebo masům, můžete ho připravit na grilu, použít jako základ do krémové polévky nebo k dozdobení domácí pizzy. V Kuchyni Lidlu najdete několik receptů, které stojí za vyzkoušení.

Salát se sýrem halloumi a chřestem

Halloumi je tradiční kyperský sýr, který se většinou připravuje na grilu. Podávaný s chřestem, cherry rajčaty, rukolou, polníčkem a jemným medovo-hořčičným dresinkem však chutná také báječně. Takový pokrm by se na našich stolech mohl objevovat skoro každý květnový den, souhlasíte?

Salát s chřestem, schwarzwaldskou šunkou a zakysanou smetanou

Schwarzwaldská šunka dodá každému pokrmu, do kterého ji přidáte, nezaměnitelné aroma. Nejinak tomu je i v případě tohoto salátu. Ten je plný hub a zdravé zeleniny, chřest pochopitelně nemůže chybět. Salát skvěle chutná se zakysanou smetanou. Tento pokrm ocení také ti z Vás, kteří si nosí do práce vlastní oběd.

Pečené kuře s fazolemi a chřestem

V tomto případě jsme vsadili na kombinaci masa a chřestu, konkrétně se jedná o kuřecí maso. Vyzkoušíte tento recept, který pro Vás připravil slovenský šéfkuchař Marcel Ihnačák?

Máte jiný ověřený recept s chřestem? Podělte se s námi v komentářích pod článkem. Těšíme se na Vaše nápady.

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

DALŠÍ ČLÁNKY Z MAGAZÍNU

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU