Trendem dnešní doby, který následuje stále více restaurací, jsou pokrmy připravené z místních a sezónních surovin. V čem vlastně spočívá jejich obliba? Ačkoli v dnešní době najdeme na pultech obchodů rozmanité druhy ovoce i zeleniny, postupně se vracíme ke zvykům našich předků, kteří si museli vystačit s tím, co sami vypěstovali. Místní sezónní produkty mají mnoho výhod – nejen že tak šetříme náklady za transport produktů z dalekých destinací, dostáváme do ruky také produkty, které měly možnost přirozeně dozrát, a tudíž mají intenzivnější chuť.
Co si myslíte Vy? Přizpůsobujete jídelníček aktuální sezóně a kupujete sezónní potraviny?
Co byste si měli koupit v květnu? Jak už název prozrazuje, je to určitě chřest, který většinou seženete ve 2 variantách – bílý nebo zelený. Bílý chřest roste v zemi a navíc se ještě přikrývá černou fólií, aby opravdu nespatřil světlo, oproti tomu zelený chřest roste nad zemí. Bílý chřest má jemnější chuť, zelený zase obsahuje více vitamínů.
A jak si chřest připravíte? Je-li zelený chřest mladý, nemusíte ho vůbec loupat, stačí jej omýt a odlomit spodní dřevnaté části, které jsou příliš tvrdé. Zbylé části povařte chvíli v osolené vodě, poté rychle zchlaďte a chřest je připraven k další úpravě. Můžete jej orestovat v pánvi s trochou olivového oleje, přidejte kousek másla, dochuťte hrubozrnnou solí a lehký a svěží pokrm je na světě.
Bílý chřest musíte oloupat vždy. Určitě se vyplatí, když si osvojíte jednoduchý trik na loupání bílého chřestu, který najdete v naší Kulinářské akademii.
S jakými surovinami si chřest nejlépe rozumí? Chřest si většina gurmánů a labužníků nedovede představit bez holandské omáčky. Tato omáčka se připravuje ze žloutků, které se společně s bílým vínem, přepuštěným máslem a dalšími surovinami šlehají nad párou. Díky tomu je krémová a nadýchaná. Příprava holandské omáčky bývá strašákem pro nejednoho kuchaře, Vy se však nemusíte obávat. Podívejte se na jeden z našich triků v Kulinářské akademii a postupujte podle rad Romana Pauluse.
Chřest samozřejmě můžete podávat i jinak než jen s holandskou omáčkou, třeba jako přílohu k rybám nebo masům, můžete ho připravit na grilu, použít jako základ do krémové polévky nebo k dozdobení domácí pizzy. V Kuchyni Lidlu najdete několik receptů, které stojí za vyzkoušení.
Halloumi je tradiční kyperský sýr, který se většinou připravuje na grilu. Podávaný s chřestem, cherry rajčaty, rukolou, polníčkem a jemným medovo-hořčičným dresinkem však chutná také báječně. Takový pokrm by se na našich stolech mohl objevovat skoro každý květnový den, souhlasíte?
Schwarzwaldská šunka dodá každému pokrmu, do kterého ji přidáte, nezaměnitelné aroma. Nejinak tomu je i v případě tohoto salátu. Ten je plný hub a zdravé zeleniny, chřest pochopitelně nemůže chybět. Salát skvěle chutná se zakysanou smetanou. Tento pokrm ocení také ti z Vás, kteří si nosí do práce vlastní oběd.
V tomto případě jsme vsadili na kombinaci masa a chřestu, konkrétně se jedná o kuřecí maso. Vyzkoušíte tento recept, který pro Vás připravil slovenský šéfkuchař Marcel Ihnačák?
Máte jiný ověřený recept s chřestem? Podělte se s námi v komentářích pod článkem. Těšíme se na Vaše nápady.
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.