Roman Paulus

Základní druhy brambor

Sice si můžete myslet, že jde „jen“ o brambory, ale až je budete příště kupovat, nezapomeňte na to, že existuje spousta různých druhů a že každý se hodí na něco jiného. Přesně o tom natočil video šéfkuchař Roman Paulus. Varný typ A oceníte zejména u přípravy salátů, typ B při vaření přílohy a varný typ C, což jsou nejvíc moučné brambory, se skvěle hodí na přípravu bramborové kaše nebo domácích hranolků. Kromě toho zjistíte, že existují i speciální typy brambory, jako jsou fialové nebo takzvané „rohlíčky“. Nakonec vám Roman Paulus ukáže i batáty a topinambury, což nejsou přímo brambory, ale mají velmi podobné využití.

SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
1

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

POSTUP

Základní druhy brambor

Jaké jsou varné typy brambor?

● Varný typ A – salátové

Takové brambory jsou tuhé, pevné a nerozvaří se snadno. Nejvíc je využijete do bramborového salátu, ale hodí se i na pečení bramborových plátků v troubě.

● Varný typ B – přílohové

Nejpoužívanější, univerzální a nejběžnější druh, který se hodí na přílohy, do polévky i na domácí guláš.

● Varný typ C – moučné

Brambory s nejvyšším obsahem škrobu, díky kterému jsou ideální do těst a na smažení. Připravíte z nich hranolky, bramboráky i placky, knedlíky i noky, oblíbené škubánky, domácí slané chipsy a neobvyklou slámu. Zachutnají vám z nich ale i šťouchané brambory nebo bramborové kaše.

● Varný typ D – krmné

Ty se v běžných obchodech neprodávají. Jsou určené na výkrm hospodářských zvířat.

● Smíšený varný typ

Existují i typy A-B nebo B-C. Takové jsou na pomezí jednotlivých skupin a mají tak univerzálnější využití.

Co znamená nové/konzumní/pozdní brambory?

● Nové brambory

Najdete je v obchodě obvykle od ledna do poloviny května roku sklizně a vyznačují se pevnou slupkou, která se neloupe. Hodí se tedy na grilování, pečení, špízy a nebo jako příloha.

● Brambory rané (konzumní rané)

Sklízejí se od poloviny května do června a mají nedozrálou slupku, která se už ovšem loupe.

● Brambory konzumní ostatní (konzumní pozdní)

Prodávají se po sklizni od července a jsou určené pro léto, podzim a zimu. Hodí se i na dlouhodobé skladování až do jarních měsíců.

Znáte i neobvyklé brambory?

● Červené

Vyznačují se červenou slupkou a pevnými hlízami, co se nerozvaří. Mají lehce odlišnou chuť a hodí se zejména na přílohy.

● Fialové

Na rozdíl od červených brambor mají ty fialové zabarvenou nejen slupku, ale i dužinu. Jsou tak velice estetické a výborně se hodí na hranolky, chipsy, efektní bramboračku ale i jako 1/3 brambor do salátu, aby byl barevnější.

● Rohlíčky

Rohlíčky zastupují odrůdy brambor podlouhlého vzhledu. Díky tvaru se skvěle hodí na saláty a hranolky.

● Batáty

Batáty nepatří botanicky pod brambory, ale jedná se o rostlinu s názvem povijnice batátová. Hlízy jsou větší se specifickým tvarem, oranžovou barvou a nasládlou chutí. Výborně se hodí na kaše, polévky, ale i jako přílohy nebo ke grilování. Červené batáty vařte nebo pečte a klidně je podávejte i ve slupce. Žluté batáty jsou nejvhodnější na smažení – bramboráky, hranolky nebo chipsy.

● Topinambury

Topinambury také nejsou brambory. Jedná se o slunečnici topinambur, lidově zvaná židovské brambory, a využívá se prakticky stejně jako běžné brambory. Jsou vhodné pro diabetiky, protože neobsahují škrob, ale diabeticky vhodný inulin. Bohaté jsou na železo, křemík, draslík a vitamin C a proto jsou hojně využívané při zdravém stravování. Jsou poměrně vodnaté a vhodné na kaše, polévky i klasické přílohy.


Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

BUDE SE VÁM HODIT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.