Roman Paulus

O cejlonské skořici

Putování po Srí Lance zavedlo šéfkuchaře Romana Pauluse na plantáž, kde se pěstuje pravá cejlonská skořice. Podívejte se, jak se skořice sklízí, čistí a pak samotná připravuje na sušení. Zjistíte taky, proč je skořice typicky zarolovaná nebo jaké jsou rozdíly mezi levnější čínskou (či vietnamskou) skořicí a tou pravou cejlonskou, která zaručeně vylepší každý váš dezert, ale třeba i oblíbený kari recept!

SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
1

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

POSTUP

Co je skořice?

Oblíbené koření, bez kterého si neumíme představit zimní svařák nebo tradiční jablečný kompot, nás může překvapit svým původem. Jedná se totiž o (obvykle jemně namletou) kůru tropického stromu, pocházejícího z Asie. Využívá se nejen v kuchyni, ale i v léčitelství, kosmetice nebo vůních. 

Jak roste skořice?

Skořicovníky rostou v tropických oblastech, jsou stálezelené a kůra se z nich může sklízet už druhý nebo třetí rok. Kůra se po usušení stočí o známých svitků, které máme tak rádi v horkých zimních nápojích. Případně se mele na jemný prášek, který využíváme zejména při pečení.

Jak se sklízí skořice?

Cejlonská skořice se sklízí z 5–10 letých stromků. Celá větev se nejprve velmi opatrně zbaví tmavé svrchní kůry (která neobsahuje skoro žádné aromatické látky a používá se jako hnojivo). Následně se větev „pomačká“, aby se kůra dobře oddělila od dřeva, a poté nožem opatrně odřízne a sloupne. Nakonec se zakrátí na požadovanou velikost, navrství do svitku a nechá několik dní uschnout.

Víte, že z listů se získává aromatický olej, který funguje i jako repelent? Zbylé dřevo zbavené kůry je velice tvrdé a používá se nejen k broušení nožů, ale i k přikládání do ohně na vaření. Spotřebuje se tak úplně celá rostlina.

Cejlonská nebo čínská?

Cejlonská skořice je považována za nejlepší. Je silně aromatická a pro lidské tělo zdravější. Kůra ze skořicovníku cejlonského tvoří tenké a hodně zamotané svitky. Oproti tomu čínská odrůda má silnější pláty kůry, které tvoří spíše dvojžlábky, než několikrát zamotanou ruličku jako cejlonská. Skořicovník čínský je také o něco červenější.

Pozor! Konzumace velkého množství skořice nesvědčí játrům. U čínské skořice nekonzumujte více jak 2 g denně, u cejlonské si pak můžete dopřát klidně i stokrát více.

Jak poznám dobrou skořici?

U celých svitků snadno. Cejlonská skořice je světlejší a tvoří tenké mnohokrát zarolované svitky. Oproti tomu čínská skořice je tmavší, červenější a plátky jsou poměrně silné a nemohou se tedy tolikrát zarolovat. U mleté skořice může pomoci cena. Čínská skořice je totiž mnohokrát levnější a tak i hojně využívaná. Oproti tomu cennější cejlonská odrůda tuto informaci obvykle uvádí viditelně na obalu.

Kam se hodí skořice?

V české kuchyni skořicí ochucujeme zejména sladká jídla. Od malého cukroví, přes kompoty až po koláče. Výborně se hodí zejména k ovoci a do zimních drinků. Uplatní se ale i ve slaných jídlech. Typické vietnamské Pho Bo, bulgurový salát Tabbouleh nebo červené zelí se bez skořice neobejde. Za zkoušku stojí i jednoduchá marináda na kuře, které pak stačí už jen upéct na grilu.

Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

BUDE SE VÁM HODIT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.