Lasagne si můžete koupit na každém rohu jako hotovku, v tom lepším případě si na ně můžete zajít do nějaké italské „ristorante“. Jistě však budete souhlasit s tím, že na vlastnoručně připravených lasagních si pochutnáte úplně nejvíce. Podívejme se tedy, jak se lasagne připravují a na co si při jejich přípravě dát pozor.
Lasagne jsou těstovinové pláty obdélníkového tvaru. Dbejte na to, abyste použili opravdu kvalitní těstoviny. Ty však snadno koupíte. Pokud ale bazírujete na tom, aby lasagne byly stoprocentně domácí, připravte si je samy. Těstoviny je dobré předvařit, ale pokud máte řidší omáčku, většinou to ani není třeba.
Dále potřebujete ragú z mletého masa. Klasické lasagne se připravují s kořeněným ragú z mletého hovězího masa a rajčat. Připravit takovou omáčku není těžké, ale myslete na to, že se musí delší dobu vařit. Vzniklá omáčka by měla mít spíše hustší konzistenci.
K tomu všemu se ještě neobejdete bez bešamelu, který připravíte z mouky, másla a mléka. Příprava není složitá, ale je potřeba dodržovat několik důležitých zásad. Základem je světlá jíška, kterou připravíme z mouky a másla. Jíšku nechte vychladnout a až poté po částech přilévejte teplé mléko ochucené divokým kořením a cibulí. Tento postup je velmi důležitý pro dosažení hladkého bešamelu bez hrudek a jeho nespálení. Pak už jen bešamel povařte, abyste se zbavili moučné chuti. Podívejte se na video s Romanem Paulusem, který vám přípravu bešamelu detailně ukáže v jednom z videí Kulinářské akademie Lidlu. Z bešamelu lze také připravovat i další, složitější omáčky, například omáčku mornay se žloutky a sýrem. Tu však při přípravě lasagní potřebovat rozhodně nebudete.
Všechny díly celé skládanky máte připraveny, teď už je stačí pouze poskládat. Rozhodně nedávejte na dno zapékací mísy pláty lasagní, může se pak stát, že se vám připečou a výsledek nebude zrovna ideální. Nejdříve tedy dno potřete bešamelem, poté pokládejte pláty lasagní, přelijte připraveným ragú a opět bešamel, lasagne, ragú… Pokračujte tak dlouho, než spotřebujete všechny suroviny. Poslední vrstva by měla být z bešamelu a hojně posypaná parmezánem nebo jiným kvalitním italským sýrem.
Lasagne s mletým masem jsou klasika, vegetariáni si ale mohou pochutnat i na bezmasých lasagních, například s cuketou a lilkem. Velmi oblíbené jsou také "lasagne" bez těstovin, místo plátů těstovin se použijí plátky zeleniny. Takové jídlo nemůžeme samozřejmě nazývat lasagne, ale bezpochyby bude chutnat skvěle. A nesmíme zapomenout také na sladké lasagne. Stejně tak, jako si v našich končinách rádi připravujeme nudle s mákem, existuje několik druhů sladkých lasagní – třeba s jahodami a tvarohem, jablky a skořicí či jogurtem a ovocem.
Na lasagne jsme nezapomněli ani v Kuchyni Lidlu. Už víme, že tradiční lasagne se připravují z mletého hovězího masa. I tak je připravuje Marcel Ihnačák, který však svůj recept na lasagne ozvláštnil vlašskými ořechy. Vyzkoušíte skvělé lasagne s mletým masem a ořechy?
V Kuchyni Lidlu nezapomínáme ani na ty z vás, kteří maso zrovna nemusí, a připravili jsme recept na lasagne se špenátem a rajčaty. Místo masa si připravte zeleninovou náplň s rajčaty, paprikou a špenátem a sýrovou náplň z mozzarelly a sýra grana padano. Na těchto lasagních si pochutnají i ti, kteří na maso nedají dopustit.
Masové nebo vegetariánské? Do který lasagní se pustíte? Napište nám do komentářů a připojte také svůj oblíbený recept na tuto italskou pochoutku.
Po pečené kachně určitě přijde chuť na sladké. Svatomartinskou tabuli proto výborně doplní pečené dobroty od Markéty!
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.