Kuchyne Lidlu

Blog

Tradiční Vánoce: jídla a zvyky, které nesmíte vynechat

Zapojte se do diskuze

Napište svůj komentář

Sváteční vánoční jídlo je pro většinu lidí synonymem smaženého kapra a bramborového salátu. Ale co ostatní sváteční dny? Vánoce jsou svátky rodinné a ve jménu pospolitosti a sváteční atmosféry se nesou i další jídla. A přestože máme všichni ještě spoustu řízků, na Boží hod a na Štěpána patří na stůl jiné slavnostní pokrmy.

Na Boží hod za pec a na Štěpána s koledou

25. prosince je Boží hod, během kterého slavíme narození Ježíše Krista. Tento den byl tradičně velmi výjimečný. Nemělo se uklízet, stlát postele, věšet prádlo ani nijak pracovat. Čeledi tímto dnem začalo zasloužené volno. A to začíná i všem, pro které jsou vánoční přípravy a shon stresující.

Boží hod je zkrátka den stvořený k válení se za pecí. A ačkoli je v dnešní době zvykem v pyžamu dojídat zbylé dobroty z předešlé hostiny, tradicí bylo připravit k obědu to nejlepší, co bylo v domě – sváteční svíčkovou nebo tučnou husu či kachnu. Maso se totiž jedlo až v tento den, štědrovečerní večeře byla obvykle bez masa.

I na Štěpána, 26. prosince, se mělo hodovat na pernaté drůbeži. Tento svátek je proslulý koledou; však známe notorický popěvek „koleda, koleda, Štěpáne“. Děti a koledníci vyšli do chladného rána a zpívali koledy po vsi, přáli lidem štěstí do nového roku a sbírali výslužky. A komu by po mrazivé dopolední procházce nepřišla vhod pečená kachna se zelím a knedlíkem?

Drůbeží hody nebo sváteční svíčková

Pokud vás navštíví rodina na Boží hod, pohostěte ji sváteční svíčkovou na smetaně se dvěma druhy knedlíků. Typicky české jídlo, navíc domácí přípravy, je dostatečně vhodné pro velkolepou hostinu. Dejte si záležet na výběru masa, ať to stojí za to, a knedlíky jistě domácí.

Skvělým jídlem pro rodinné sešlosti v tento den i na Štěpána je tradiční pečená husa. Sytá, plná chuti a ještě k tomu nakrmí opravdu široké příbuzenstvo. Husa je ze vší drůbeže největší a také nejtučnější. Navíc ji můžete připravit na mnoho způsobů.

Pečená husa na červeném víně se zelím a knedlíkem je klasika, která chutná každému. Huse prospívá i konfitování, jako této konfitované huse s cibulovým zelím a chlupatým knedlíkem a pokud si na celou husu netroufáte, upečte si samotná stehna. Pomalu pečená husa s dýňovými noky se vám pak bude rozplývat na jazyku a když k ní přidáte ještě zelíčko, bude to sázka na jistotu.

Další opeřenec, kterým oblažíte své hosty, je kachna. Je menší než husa a má tmavší kůži. Často se peče na ovoci, na jablkách a švestkách, nebo se ovocem doplňuje, jako kachna s jablečnou omáčkou a lokšemi.  Odlehčenější oběd připravíte, když kachnu doplníte cuketovým zelím a cuketovomrkvovými placičkami. I nadívaná kachna pohankou s řepným zelím je lehčí variantou klasických příloh, zelí a knedlíků.

Pokud neholdujete knedlíkům, k huse se skvěle hodí i lehké lokše nebo špecle. Domácí houskový, bramborový, karlovarský či chlupatý knedlík však zajisté vaše hosty okouzlí a k pečené drůbeži prostě patří.

Ať už se chystáte odpočívat nebo hostit své příbuzné a přátele, už víte, co bude k obědu. Užijte si krásné, poklidné a veselé svátky plné výborného jídla.

Komentáře (0)

zobrazit vše

Newsletter
Přihlásit se

Newsletter

Pokud si přejete dostávat informace o akcích a novinkách z kuchynelidlu.cz, zadejte svou e-mailovou adresu.