Kuře rôtisserie: miloval ho už Napoleon, peče se dodnes. Co se skrývá pod tímto krkolomným francouzským názvem?
Kuře rôtisserie: miloval ho už Napoleon, peče se dodnes. Co se skrývá pod tímto krkolomným francouzským názvem?
Rôtisserie pochází z francouzského slova rôti, které znamená pečeně. Znamená jednoduše rožnění na otočném špízu vedle zdroje tepla. Kuře rôtisserie se díky této technice stalo zárukou šťavnatého masa s dokonale křupavou kůrčičkou.
Tohoto výsledku dosahuje kuřátko právě díky tomu, že se připravuje vcelku. Peče se pomalu, rovnoměrně, a protože se neustále otáčí, samo sebe podlévá vlastní šťávou. Všechna chuť i šťáva zůstane uvnitř masa.
Jak šťavnatost ještě více podpořit? Naplňte dutinu kuřete rozpůlenými bio citrony a bylinkami. Kuře můžete také naložit ve sladkoslaném roztoku (na jedno kuře půl hrnku soli a půl hrnku cukru smíchané s vodou) na několik hodin do lednice, než ho budete grilovat. Tato metoda zaručí ještě větší křehkost a šťavnatost masa.
Hotové kuře rôtisserie je samozřejmě nejlahodnější za tepla, klidně jen tak samotné. Doplnit ho můžete různými zeleninovými saláty, pečivem a oblíbenými přílohami.
Pokud vám nějaké maso zbyde, máte několik možností, jak s ním naložit. Studené nakrájené nebo natrhané maso je skvělým přídavkem do salátů. Vyzkoušejte například svěží salát s kuřecím masem a gorgonzolou, salát s kuskusem a ovocem nebo salát s ořechy a vejci a výraznou zálivkou.
Další využití je bezesporu v sendvičích a tortillách. Hodí se zde spíš natrhané. Skvěle ho doplní omáčky, avokádo, sýr a další lahodné vrstvy sendviče. Zkuste ho přidat i do této plněné tortilly.
Nakrájené maso také patří do zdravých bowls – misek. Ty se skládají z několika surovin, jsou pestré jak chuťově, tak na pohled. Tato miska je s kuřecím masem, quinoou a avokádem.
No a na závěr máte vždy možnost maso ještě zapéct nebo přidat do polévky. Tuto možnost dáváme jako tu poslední, protože rôtisserie kuře je opravdu lahodné a je ho trochu škoda ještě vařit či péct. Je to však i tak způsob, jak zužitkovat zbytky. Vyzkoušet můžete zapékané těstoviny s kuřecím masem, rajčaty a permezánem nebo polévku se zázvorem a knedlíčky a menu na další den máte hotové.
Nebojte se grilovat kuře vcelku, uvidíte, že už ho nebudete chtít připravovat jinak.
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.