První, kdo na přelomu 16. a 17. století přivezl čaj do Velké Británie, byl obchodník Thomas Garraway, ovšem za svou oblibu vděčí čaj portugalské manželce Karla II. Stuarta – Kateřině z Braganzy, jejíž výbava podle dobových záznamů obsahovala rovněž skříň plnou černého čaje.
Na počátku byla cena čaje příliš vysoká, takže si ho mohli dovolit jen lidé z nejvyšších kruhů. Idea čaje o páté a malé svačinky vyplývala ze skutečnosti, že se v té době v Anglii servírovaly pouze dva pokrmy – snídaně a pozdní večeře. Proto také šlechtična Anna Carrová, manželka Williama Russella, 5. hraběte z Bedfordu, která pociťovala již podvečer hlad, požádala službu, aby ji v tajnosti pravidelně nosili šálek čaje a něco malého k zakousnutí. Po určité době vyšlo tajemství hraběnky z Bedfordu najevo. Původně si myslela, že ji za svou troufalost stihne trest, ale její odpolední pojídání bylo přijato s velkým nadšením. V krátkém časem se stalo velmi oblíbenou kratochvílí vyšších sfér a probíhalo veřejně v šlechtických salónech. Kromě čajových konvic se na stolech objevovaly malé chlebíčky nebo sendviče, sladké houstičky a ovoce. Pátá odpolední hodina se tak stala časem odpočinku, společenských hovorů, ale rovněž filozofických debat.
V současnosti Angličané zvyk pití čaje o páté stále dodržují, ale spíše než setkání u stolu doma v obýváku dávají přednost kavárnám a čajovnám. Věděli jste, že průměrný Angličan vypije ročně až 2 kg čaje, což je asi 6-8 šálků denně? Angličané milují čaj s mlékem. Etiketa přikazuje, aby byl čaj vléván do šálku s mlékem a ne obráceně. Teprve poté se přidává cukr. Toto pořadí nelze měnit, protože jen díky tomu získává čaj tu pravou, neodolatelnou chuť a aroma. Až tedy budete v Anglii a půjdete na čajový dýchánek do hotelové restaurace, pamatujte na správné pořadí, abyste se nedopustili faux pas.
A jaké čaje mají Angličané nejraději? Záleží na čase - ráno k snídani nejčastěji pijí černý čaj, o páté různé druhy Earl Grey a večer čaj zelený. I přesto tento druh čaje patří v Anglii k nejméně oblíbeným. K servírování je potřeba mít pravou porcelánovou čajovou sadu s konvičkou, šálky a podšálky, cukřenkou a nádobkou na mléko.
A co tedy k čaji o páté servírovat? Grilované topinky se sýrem a bylinkami patří k nejsnadnějším a zároveň k nejchutnějším lahůdkám. K čaji o páté jsou jako stvořené, protože aroma sýru zvýrazňuje chuť čaje. Můžete tak kombinovat různé druhy sýrů s různými druhy čaje, nebojte se experimentovat.
Stylovým pohoštěním budou slané tyčinky se sýrem cheddar, který je typickou ostrovní specialitou. Doplňte tyto tyčinky různými salsami a bude to přímo dokonalé.
Během odpoledního čaje se na stole musí objevit i něco sladkého, ať už jsou to zákusky, koláče či jiné sladké pečivo. Jeden z nejoblíbenějších anglických koláčů je apple pie. K odpolednímu čaji se nejlépe hodí jeho zmenšená verze v podobě košíčků plněných jablky a ochucenými skořicí. Pokud si chcete užít tu pravou anglickou atmosféru, podávejte k nim čaj s mlékem.
Velmi stylové budou i čajové sušenky. Jedná se o křehké pečivo podobné našemu cukroví, do těsta se však přidává i čaj. Ačkoli to zní možná trochu zvláštně, sami se můžete přesvědčit o tom, že u jednoho kousku nikdy nezůstanete.
Tradice společného pití čaje není určena výlučně Angličanům, i vy tento zvyk můžete začít dodržovat. Stačí, když připravíte malé občerstvení, na talířkách rozložíte čerstvé ovoce a plátky citronu a uvaříte velkou konvici čaje. Pozvěte ke stolu celou rodinu a užijte si svůj čajový dýchánek. Je to skvělá příležitost, jak být spolu, možnost pohovořit s nejbližšími a kdo ví, třeba se dovíte i něco, o čem jste nevěděli.
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.