„Matka zrn“ quinoa

„Matka zrn“ quinoa

Nudí vás pořád dokola ty samé přílohy – brambory, rýže, těstoviny? V dnešním článku se zaměříme na quinou, kterou můžete podávat jako přílohu a která má navíc nespočet pozitivních vlastností.

Merlík chilský, jak se jinak quinoa také nazývá, pochází z Jižní Ameriky. Inkové ji dokonce uctívali jako „matku zrn“, neboť prý dávala sílu válečníkům i dětem. Postupně si tato pseudoobilovina nachází místo i v českých domácnostech. Pseudoobilovina je to proto, že neobsahuje lepek. Do stejné skupiny řadíme také pohanku.

Existuje až 100 druhů quinoy, u nás jsou však nejběžnější tři – bílá, černá a červená. Bílá má neutrální chuť a používá se podobně jako rýže, hodí se například jako příloha k omáčce. Naopak červená a černá quinoa je křupavější a má oříškovou chuť, kterou si nejvíce vychutnáte v salátech.


SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI

Poklad v kuchyni

Quinoa působí blahodárně na naše zdraví. Ne nadarmo se jí říká superpotravina, posuďte sami:

  • Obsahuje hodně vitaminu E, který má protirakovinové účinky a zároveň udržuje naši pleť mladší a zářivější.
  • Další výhodou je vysoký obsah hořčíku a vápníku. Kombinace těchto dvou prvků zaručuje kvalitní spánek, takže pokud patříte mezi nespavce, uvařte si k večeři pokrm s quinoou.
  • Dále se může pyšnit vitaminem B2, který společně s hořčíkem ulevuje od migrény.
  • Má též vysoký obsah bílkoviny, což ocení zejména vegani a vegetariáni.
  • O vláknině toho bylo napsáno už mnoho. I tu v quinoe najdete v hojném zastoupení.  
  • Má nízký glykemický index, takže zasytí, ale moc po ní nepřiberete. Takže pokud držíte redukční dietu, směle po ní při příští návštěvě Lidlu sáhněte.
  • Patří mezi přirozeně bezlepkové potraviny, na své si tedy přijdou i celiaci a všichni, kdo z jakéhokoli důvodu nekonzumují lepek.

To už je docela porce zdraví, nemyslíte?

Jak ji uvařit?

Quinoa se vaří podobně jako rýže nebo jáhly. Nejprve ji důkladně propláchněte, nebo předem alespoň namočte, abyste ji zbavili její přirozené hořké chuti, kterou způsobuje látka zvaná saponin. Poté nechte okapat, vložte do hrnce. Zalijte vývarem v poměru 2:1 (jeden díl quinoy, dva díly vývaru) a vařte pod pokličkou na mírném ohni 10 – 15 minut. Podrobný návod, jak používat quinou při vaření, najdete v naší Kulinářské akademii ve videu s Romanem Paulusem.

S quinoou v kuchyni

Quinou můžete konzumovat od rána do večera. Ráno stačí přidat jen oříšky, ovoce, trochu medu nebo javorového sirupu, můžete ji kombinovat i s mléčnými produkty. A snídaně je na světě.

Asi tím nejběžnějším využitím quinoy jsou saláty. Quinou můžete smíchat prakticky s jakoukoli zeleninou a bude chutnat dobře. Třeba taková červená řepa. Stačí ji jen uvařit, smíchat s quinoou, dobře ochutit a máte parádní salát, který se hodí ke šťavnatému hovězímu steaku. Nebo můžete přidat cokoli, co doma najdete – cherry rajčata, cibulku, papriku, okurku… Takto připravený salát se hodí k vařenému pstruhovi nebo i smaženému telecímu řízku.

Nabízí se i další možnosti využití – jako vložka do polévky, místo rýže do rizota, quinou můžete přidat do těsta na lívanečky, připravit kaši nebo také „hamburger“ bez masa.

A pokud vás quinoa v žádné z uvedených podob nebere, určitě se vám zavděčíme ostrou pálenkou chica, kterou vypalovali už staří Inkové.

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

DALŠÍ ČLÁNKY Z MAGAZÍNU

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.