Roman Paulus
Doba přípravy1 hod. 30 min.

Triky na perfektní kynuté těsto

 Receptů na pečené dobroty z kynutého těsta existují stovky, možná i tisíce. Kynuté těsto je úžasně univerzální a můžete z něj připravit chléb, rohlíčky, ale i buchty, vánočku nebo skořicové šneky. Ačkoliv patří mezi těsta spíš pro lehce pokročilé, s video návodem šéfkuchaře Romana Pauluse ho zvládne připravit naprosto každý. Společně se podíváte na triky, ve kterých zjistíte, jaký je rozdíl v práci s čerstvým a sušeným droždím, čím vším můžete v těstě nahradit mléko a proč byste měli občas dát přednost kynutí v lednici namísto klasického kynutí na teplém místě. Nakonec stačí už jen vymyslet, co dobrého z těsta upečete!

SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
1

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

  • 35 g čerstvé droždí
  • 80 g krupicový cukr
  • 600 g polohrubá mouka
  • 90 g máslo
  • 4 × žloutek
  • 250 ml plnotučné mléko
  • 1 × špetka sůl

POSTUP

Ideální postup na to nejlepší kynuté těsto:

Všechny suroviny vyndáme z lednice a necháme temperovat na pokojovou teplotu. Pouze mléko ohřejeme, aby bylo vlažné, a mouku prosejeme.

Tekutina: tekutinu přidávejte vždy vlažnou, aby se správně nastartoval proces kynutí. Nezahřívejte však na více jak 42 °C, abyste nezahubili kvasinky. Použít můžete mléko, podmáslí, ale i vodu či pivo.

Nadrobené čerstvé (nebo sušené) kvasnice nasypeme do misky, přidáme trochu krupicového cukru, promícháme a zalijeme částí vlažného mléka.

Cukr: kvasinky se živí cukrem. Proto trocha musí být v každém, i slaném, těstě. Použít však lze i jiné sladidlo – med, sirup či třtinový cukr.

Zaprášíme trochou mouky, přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě nakynout.

Kvasnice: sušené a čerstvé droždí můžete v receptech libovolně zaměňovat. 21 g (půlka kostky) čerstvého droždí nahradí 7 g (celé balení) sušeného a naopak. Tato množství obecně vystačí na 500 g mouky.

Do mísy nandáme zbytek prosáté mouky a cukru, žloutky, zbytek vlažného mléka a naběhlý kvásek. 

Mouka: pro lépe nakypřené těsto se vyplatí mouku předem prosát, aby se provzdušnila.

Promícháme stěrkou, dokud se těsto nespojí, a teprve poté přidáme tuk se solí. V robotu s hákem vypracujeme dohladka.

Sůl: špetka soli zvýrazní chuť. Neměla by však přijít do přímého kontaktu s kvasnicemi, které ničí.

Těsto přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě (nebo v lednici) nakynout do zdvojnásobení. Následně ho krátce propracujeme a vytvoříme pečivo dle preferencí.

Kynutí: správně nakynuté těsto by mělo přibližně zdvojnásobit objem. Tradičně těsto kyne v teplém prostředí mezi 25–30 °C asi 45 minut (při použití sušených kvasnic 1 hodinu). Existuje však i pomalé kynutí. V chladu v lednici může trvat i celý den (či přes noc) a výsledné pečivo pak bývá jemnější.

Kynuté těsto je základem tradičního českého pečiva. Připravíte z něj oblíbené buchty, sváteční mazanec a vánočku. Neobejdete se bez něj při přípravě tradičních koláčů, věnců či pletenců a když použijete hrubou mouku, hodí se i na kynuté knedlíky. A v neposlední řadě z něj vytvoříte jednoduché buchtičky, které s vanilkovou omáčkou vykouzlí oblíbené dětské buchtičky se šódó.

Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

BUDE SE VÁM HODIT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.