Roman Paulus

Saláty pro každou příležitost – mizuna, dubáček i mangold

Ledový salát nebo polníček zná takřka každý, ale v kuchyni se objevuje celá řada méně tradičních salátu, které byste rozhodně měli vyzkoušet! Šéfkuchař Roman Paulus natočil video, ve kterém představuje ty nejzajímavější z nich. Společně se podíváte na pak choi, které je chuťově podobné kedlubně a překvapivě se používá spíše v teplé kuchyni – restované. Dalším netradičním kouskem je frisée neboli štěrbák, který je pevný a kromě salátů se používá i na ozdobu všemožných jídel. O něco známější je čekanka nebo mangold. Ten se nehodí jen do studené kuchyně, ale snadno doplní nebo nahradí vařený špenát. Na závěr zjistíte ještě, co za saláty jsou dubáček nebo mizuna – salát s drobnými lístky, který je nejenom chutný, ale skvělý na dozdobování hotových jídel.

SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
1

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

POSTUP

Pak choi 

Asijský salát pak choi je nejčastěji využívaný k teplému zpracování. Setkáme se s ním zejména v jídlech připravovaných ve wok pánvi, ale mladý salát můžeme i omýt, nakrájet na proužky a použít jako základ zeleninového salátu. Je velmi šťavnatý, křupavý a chutí může trochu připomínat kedluben.

Tip: Připravte si restované nudle s kuřetem a pak choi podle tohoto receptu.

Štěrbák

Štěrbák (nazývaný také endivie nebo frisee) je kadeřavý salát příbuzný čekance, se kterou ho pojí i jeho nahořklá chuť. Můžete jej v malém množství konzumovat syrový, ale velké množství pravděpodobně nesníte. Lépe chutná podušený na olivovém oleji, dochucený solí a kořením. Endivii můžete konzumovat v létě, kdy má tenčí protáhlé světlé listy, nebo v zimě, kdy jsou její listy tmavé a pevnější (tento druh je známý jako Eskariol).

Čekanka

Další ze salátů, který je známý svou nahořklou chutí. Čekanka se hodí ke konzumaci zasyrova i tepelně upravená, ale v případě tepelného opracování její chuť vynikne a teplo pomůže potlačit hořkost. Plněné čekankové puky jsou navíc oblíbenou pochoutkou v řadě vyhlášených restaurací. Pokud čekanku koupíte domů, skladujte ji v temnu. Čím víc světla totiž má, tím víc má i hořkosti.

Tip: Připravte si čekankový salát podle triku Kulinářské akademie Lidlu zde.

Dubáček

Dubák nebo dubáček se díky své jemné chuti připomínající vlašské ořechy výborně hodí do zeleninových salátů a můžeme jej kombinovat i v ovocných salátech, je chutný s mnoha různými zálivkami. Pro pěstitele je skvělý v tom, že se dá sklízet opakovaně, neboť jeho listy neustále dorůstají. Jedinou nevýhodou dubáčku je to, že ze všech salátů uvadá nejrychleji. Proto je třeba konzumovat ho ideálně v den sklizně nebo nákupu. 

Mangold

Listy mangoldu mohou připomínat baby špenát, oproti němu mají však bílou, žlutou a nebo červenou stopku. Spolu se stopkou se může lišit i barva listu, která se pohybuje od světle zelené až po tmavě fialovou. Hodí se syrový do zeleninových salátů, ale častěji ho využíváme podobně jako špenát v teplé kuchyni. Chuť je lehce ořechová a nikdy nechutná palčivě ani ostře.

Mizuna

Japonský salát který vzdáleně připomíná rukolu se vyznačuje nejen velice dekorativním tvarem, ale i pikantní křenovou chutí podobnou wasabi. Hodí se zejména do salátových mixů nebo jako ozdoba na chlebíčky a obložené mísy.

Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

BUDE SE VÁM HODIT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU