Roman Paulus

O mléce

Nízkotučné, polotučné, plnotučné… Tohle rozdělení druhů mléka zná patrně každý. Šéfkuchař Roman Paulus vám ukáže, že typů mléka je mnohem víc. Kromě kravského mléka můžete zvolit například i kozí, které má velmi nízký obsah laktózy, anebo ovčí, které se zase skvěle hodí na výrobu různých sýrů. Podle toho, jaké kultury se v mlékárně do mléka přidají, vznikne z mléka kefír, jogurt nebo třeba zakysaná smetana. Mezi další oblíbené variace patří i podmáslí či acidofilní mléko. Jak máte mléko nejraději vy?

SDĹEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP

POSTUP

Mléka můžeme dělit několika různými způsoby. Prvním je samozřejmě rozdělení dle druhu zvířat, ze kterého pochází. Mléko produkují všichni savci, my si však povíme jen o těch nejběžnějších.

Kravské mléko

Nejoblíbenější mléko ze všech. Pije se samotné, využívá se na vaření, pečení i k další výrobě. Na trhu je běžně sehnatelné technologicky zásadně změněné (trvanlivé mléko), čerstvé mléko (které je zdravější) i různá bio či eko mléka.Dále se dělí podle procent tuku na:

Nízkotučné - Má 0,5 % tuku a hodí se zejména, pokud máme vysoký cholesterol a je nutné hlídat příjem tuků.

Polotučné - Má 1,5 % tuku a představuje zlatou střední cestu. Využívá se proto nejvíce a najdeme ho v drtivé většině receptů.

Plnotučné -Má 3,5 % tuku a je ze všech nejlahodnější. Připravíme z něj dokonalé kakao, labužnické palačinky a skvěle se hodí na pečení.

Smetany -Smetany mají 10 % a více tuku. Ty s nižším procentem (12–18 %) využijete na běžné vaření a při přípravě omáček. Pokud má nad 30 % tuku, už z ní vyšleháme šlehačku. Pokud chceme, aby šlehačka opravdu držela, použijeme smetanu alespoň s 33 % tuku. Z dobré smetany připravíme skvělý krém na dort ale i nezapomenutelnou svíčkovou. V našich receptech používáme obvykle tučnější smetany, zejména proto, že je konečné jídlo o to chutnější.

Kozí mléko

Kozí mléko je nutričního pohledu ještě cennější a lépe stravitelnější než kravské. Díky své vysoké nutriční hodnotě s ním dokonce můžeme zastoupit zvířecí maminku, která ztratila mléko a nemá jak kojit štěňátka či koťátka. I lidská kojenecká výživa bývá založena na kozím mléku.

Z běžně dostupných výrobků se nejčastěji setkáváme s kozími sýry, které jsou velmi vyhledávané zejména při zdravém stravování.

Ovčí mléko

Ovčí mléko je další zajímavou alternativou. Samotné jej najdeme spíše výjimečně a to zejména kvůli specifické a výrazné chuti. Když si na něj však zvykneme, jedná se o skutečnou delikatesu. Běžněji narazíme spíše na výrobky z něj. Lahodné sýry typu oštěpok nebo speciality jako bryndzu běžně seženeme v obchodě. Ovčí mléko je nutričně velmi cenné a navíc lehce stravitelné.

Kysané výrobky

Z mléka se vyrábí velmi oblíbené kysané výrobky. Jsou lépe stravitelné než klasické mléko, plné probiotik a kvašením rozkládají laktózu. Jsou proto vhodnější i pro lidi s intolerancí.

Jako zákys můžeme nazvat jakýkoliv mléčný výrobek vzniklý kvašením pomocí mléčné kultury. Může se jednat o produkt vzniklý pomocí kefírové, jogurtové nebo smetanové kultury. Představíme si ty nejznámější.

Zakysané podmáslí

Podmáslí je velmi lehké, má do 1,5 % tuku (obvykle maximálně 1 %) a jedná se o vedlejší produkt při výrobě másla. Díky přidanému mléku nebo smetaně a následné fermentaci nejen smetanovou kulturou je však sametově husté, lehce nakyslé a nečekaně lahodné. Hodí se na lívance, jemnou bábovku i jako základ skvělého dresinku k salátu.

Acidofilní mléko

Acidofilní mléko je kyselé. Větší kyselost než u jiných kysaných produktů způsobuje nižší PH, o které se při kvašení stará smetanová a další kultury. Je prospěšné zejména výraznými probiotickými účinky, které ovlivňují složení střevní mikroflóry a tak pečují o náš imunitní systém. Najdeme v něm větší množství vitaminu B12. Díky své kyselosti se výborně hodí třeba do nadýchaného jahodového koláče.

Kefír, kefírové mléko, kumys, šubat

Věděli jste, že kefír pochází z Asie? Dříve se připravoval často po domácku a z různých druhů mlék. Kumys se například vyráběl z mléka kobylího a šubat z velbloudího. Díky tomu, že obsahuje nejen mléčné bakterie, ale i kvasinky, vzniká při kvašení nepatrné množství alkoholu a oxidu uhličitého. Proto je kefír lehce perlivý, příjemně štiplavý a tak se liší od jiných zakysaných výrobků.


Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

BUDE SE VÁM HODIT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU