Roman Paulus

Kuchyňské triky s pečicím papírem

Pečicí papír se běžně používá, aby se vám všechny dobroty, které připravujete v troubě, nepřipalovaly na plech. Ale má desítky dalších využití! Šéfkuchař Roman Paulus natočil video, ve kterém představuje své nejoblíbenější triky na to, jak s pečicím papírem zacházet. Zjistíte, jak jednoduše zařídit, aby neodstával od plechu, jak snadno vyložit papírem formu na biskupský chlebíček a třeba i to, proč je někdy dobré pečicí papír před použitím zmuchlat a namočit. Nakonec také zjistíte, že samotný pečicí papír stačí k tomu, abyste si vyrobili jednoduchý cukrářský kornout na zdobení bílkovou či čokoládovou polevou.

SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
1

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

  • pečící papír

POSTUP

Základní pravidlo:

Pečicí papír vždy pokládáme tak, aby se roloval směrem ke stolu, nikoli vzhůru. Díky tomu se nám s ním bude lépe manipulovat.

Použití na plechu:

Aby se volně položený papír na plechu nepohyboval, je dobré ho na několika místech přilepit trochou těsta. Použít můžeme i vodu či olej, ale fixace je méně účinná.

Tip: Tento trik využijete zejména při stříkání pusinek či tvorbě věnečků z odpalovaného těsta.

Vyložení pekáče s nepravidelným tvarem nebo kulatými rohy:

Celý list papíru nejprve zmačkáme, namočíme do studené vody, vyždímáme a následně se velmi snadno vytvaruje do jakéhokoli tvaru.

Tip: Tento trik se hodí při přípravě velikonoční nádivky nebo vysokých koláčů.

Snadné vystlání dortové formy:

Pokud má dortová forma odnímatelné dno, není nic jednoduššího než dno překrýt pečicím papírem a následně přes něj přicvaknout ráfek. Přečuhující papír můžeme odstřihnout.

Avšak pozor! Stěny dortové formy nikdy papírem nevykládáme. Díky tomu získáme rovný a vysoký korpus. 

Jak vystlat formu na biskupský chlebíček či jinou s ostrými rohy:

Na stůl položíme list pečicího papíru a diagonálně na něj položíme formu. Nůžkami papír rovnoběžně nastřihneme ke každému rohu. Formu vystříkáme olejem ve spreji a připravený papír do ní vložíme. Díky oleji se snadno přilepí a díky zářezům se pak snadno přeloží v rozích.

Tip: Tuto techniku využijete zejména při pečení různých semínkových, brioškových nebo sladkých chlebíků.

Jak vyrobit kornoutek z pečicího papíru?

Z pečicího papíru vytvoříme trojúhelník se dvěma velmi dlouhými stranami a jednou krátkou. Následně zatočíme kratší stranou dovnitř, delším cípem obtočíme kornoutek a utáhneme tak, aby byla špička úplně uzavřená. Zadní část otevřeného konce kornoutku několikrát zarolujeme dovnitř, aby držel pohromadě. Naplníme, uzavřeme zarolováním, ustřihneme špičku a zdobíme dle fantazie.

Tip: Kornoutek využijete zejména při jemném zdobením perníčků bílkovou polevou nebo ke zdobení dezertů čokoládovou polevou.

Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

BUDE SE VÁM HODIT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.