Divoká brokolice se někdy nazývá i stonková nebo chřestová a od klasické se liší tvarem. Má dlouhý, tlustý stonek a malé růžičky s tmavě zelenou barvou. Chuť je jemnější a sladší než u její obvyklejší příbuzné.
Klasická brokolice připomíná známý květák, má velké tmavě zelené růžičky uspořádané do kuželovitého tvaru. Chuť je poměrně výrazná, ale příjemná.
Obě brokolice se jí celé. Stonek se oloupe a konzumuje syrový podobně jako kedlubna, nebo se neoloupaný přidá do jídla, ideálně do polévky, kde se později rozmixuje. Růžičky se blanšírují v osolené vodě, vaří na páře, restují, grilují, smaží či zapékají. Připravíte z nich rychlé pesto i brokolicovou omáčku.
Tip: Pro zachování krásné zelené barvy a maximálního množství živin brokolici tepelně upravujte krátce (2–3 minuty). Aby se nerozvařila, ihned ji zchlaďte ve studené vodě.
S oběma druhy brokolice si pochutnáte a zároveň uděláte něco pro své zdraví. Je vhodná pro děti a do zdravého, dietního i redukčního jídelníčku.
Zkuste brokolici v některém z našich jednoduchých receptů.
Do 30 minut připravíte snadný rychlý oběd z těstovin a brokolicového pesta. Stejně rychle a možná ještě snadněji veganskou krémovou polévku z brokolice a kešu ořechů. Gurmáni pak ocení neobvyklou kombinaci brokolice, hrušky, vlašáků a modrého sýra v rychlém receptu s noky anebo kance se šípkovou omáčkou, kterého brokolice skvěle doplňuje. A abychom nezapomněli na letní radovánky, milovníci této zeleniny rozhodně musí vyzkoušet grilovanou brokolici v alobalu, podávanou s balkánským sýrem a paprikovou omáčkou.