Roman Paulus

Cesta černého čaje z plantáže až do šálku

Patříte mezi lidi, kteří si k snídani dopřávají čaj? A nebo se raději vydáváte britskou cestou a šálek čaje si vychutnáváte odpoledne? Ať už tak, nebo tak, mohlo by vás zajímat, jak se takový čaj pěstuje a vyrábí. Šéfkuchař Roman Paulus během své cesty po Srí Lance objevoval i to, jak vzniká pravý a voňavý cejlonský čaj. Podíváte se s ním na čajovou plantáž i do továrny, kde se sklizené lístky následně zpracovávají. Ještě před finálním zabalení se musí čaj vysušit, rozdrolit, fermentovat, opražit a nakonec vyčistit od zbytků stonků. Je to dlouhý proces, ale, jak dobře víte, výsledek rozhodně stojí za to.

SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
1

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

POSTUP

Ačkoliv běžně používáme název čaj i pro bylinkové a ovocné šálky, jedná se pouze o nápoj vyrobený výluhem listů keře čajovníku. Podle způsobu zpracování lístků ho pak dělíme na přibližně 6 základních druhů.

Zelený čaj je považován za jeden z nejzdravějších čajů, protože lístky jsou zcela minimálně vystavené procesu oxidace. Černé čaje se často označují za červené, přestože lístky mají černou barvu, které vděčí mnohahodinovému oxidačnímu procesu. Bílé a žluté čaje nejsou přesně definovány. Obecně ale panuje shoda, že nejsou vystaveny oxidaci a používají se na ně mladé, často nedozrálé lístky. Polozelený čaj nazývaný oolong je vystaven slunci po delší dobu a oxiduje jen částečně. Druh Pu-erh (tmavý) je výhradně čínský čaj. Prochází podobně jako černý čaj oxidací, následně však ještě fermentací.

Dnes si představíme čaj černý.

Příběh voňavého šálku začíná na čajových plantážích. Bavíme-li se o černém čaji, dost možná se bude jednat o čajové plantáže na Srí Lance, která ročně vyprodukuje až 300 milionů kilogramů čaje a je druhým největším exportérem na světě.

Jednotlivé lístky se z keřů sbírají přibližně 7 let. Následně se keř celý seřízne, nechá znovu obrůst a sklízí dalších 7 let, než je nahrazen novou rostlinou. Veškerá sklizeň probíhá ručně a z každé větvičky se utrhnou pouze 3 nejmladší lístky. 

Tip: Víte, že se všechny základní čaje sklízí ze stejného keře? Druh nápoje (jeho barvu) určí až následné zpracování.

V prodyšných pytlích sběrači a sběračky donesou cenné lístky do továrny, kde se převáží a rozloží na velká síta. Těmi zespodu proudí horký vzduch a rostlina se 6–8 hodiny suší, dokud neztratí 70–75 % vlhkosti. Předsušená se přesune do droličky, kde se asi 15 minut drolí na několik různých velkostí. Díky tomu se naruší povrch lístku, aby mohla započít tolik důležitá oxidace (někdy nazývána fermentací).

Nadrolené lístky se přesunou na síta, díky kterým se rozdělí na různé velikosti a moc velké kousky se vrátí zpátky do droličky. Nadrolený čaj se nechá oxidovat.

Tip: Různé délky oxidace a velikosti nadrolených lístků jsou střeženým tajemstvím každé čajové továrny. Jsou to právě tyto kroky, které následně ovlivní, jaké chutě a aromata proniknou později při pražení do čaje a dají mu jeho jedinečnou chuť.

Oxidovaný čaj se poté praží zhruba minutu na 90–100 °C a k zatápění se používá výhradně kaučukové dřevo, které čaji dodá specifickou chuť.

Ke konci se pražené lístky znovu roztřídí za pomoci velkých sít na různé velikosti a nakonec se pročistí od stopek a nečistot.

Pak už se jen zabalí do sáčků a krabiček a putuje k nadšeným milovníkům čaje.

Jak černý čaj připravit?

Většinu černých čajů doma připravíte snadno. Vždy si prohlédněte návod na obalu, který udává teplotu vody a dobu louhování. U Většiny černých čajů to bude vroucí voda (100 °C) a 3–5 minut. Lístky pak nezapomeňte hned vyndat, ať šálek nepřelouhujete a delikátní chuť zbytečně nezkazíte.

Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

BUDE SE VÁM HODIT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU