Slaný sýr s exotickým názvem pochází z ostrova Kypr, rychle si získal oblibu ve středomořské kuchyni a v posledních letech se objevuje i na českých talířích. A ještě více na grilech!
Halloumi se na barbecue skvěle hodí, protože se na rozdíl od jiných sýrů neroztéká a drží tvar. Sýr je pevný a elastický a při jeho opékání vzniká na povrchu vynikající křupavá krusta. Výsledek tak potěší nejen vegetariány.
Kouzlo halloumi údajně objevili lidé z Blízkého východu a Balkánu v dobách, kdy neměli dostatek masa. Z mléka domácích zvířat, hlavně koz a ovcí, začali vyrábět jednoduché sýry, které mohli opékat na ohni. Zakapali je olivovým olejem, ovoněli bylinkami a výsledek byl tak chutný, že si na maso už skoro nikdo nevzpomněl.
Grilovaný sýr halloumi s batáty a fíky
Příprava halloumi není složitá, a tak i s jednoduchými recepty u svých přátel snadno zabodujete. Pokud chcete vsadit na originalitu, vyzkoušejte grilovaný sýr s batáty a fíky. Batáty nakrájejte na plátky, osolte, opepřete, pokapejte olivovým olejem a položte na gril. Přidejte fíky, které stačí rozkrojit napůl, kořenit je není třeba. Z obou stran opečte také ochucený a olejem potřený halloumi. Grilovaný sýr se zeleninou můžete na závěr na talíři ozvláštnit kuličkami rybízu nebo jiného drobného ovoce. Podobně jako hermelín i halloumi výborně chutná v kombinaci se sladkým.
Špíz se sýrem halloumi a bylinkovou salsou
Halloumi také skvěle funguje ve špízech a salátech. Vyzkoušejte špíz s paprikou, kedlubnami a žampiony, do kterého si mohou „masožrouti“ přidat i slaninu. Propečené špízky můžete zalít bylinkovou salsou, naservírovat na bagetky a letní tapas jsou na stole! Osvěžení, když zrovna nejste u grilu, přinese i chřestový salát se sýrem opečeným na pánvi.
Výhoda halloumi je, že skvěle chutná i syrový. Díky tomu, že se i snadno kombinuje se sladkým, se tak hodí na přípravu rychlých a netradičních dezertů – jako zákusek ho můžete naservírovat třeba s melounem nebo jen tak zakápnutý trochou medu. A po takové hostině už nezbývá než si dopřát krátkou siestu – tak, jak to mají ve zvyku milovníci halloumi ve Středomoří.
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.