Přichází čas zmrzliny. Točenou si koupíte na každém odpočívadle, ale budete mít štěstí, pokud natrefíte na víc příchutí než jen vanilkovou a čokoládovou. A v kupovaných zmrzlinách se často skrývá vícero ingrediencí, než byste čekali a než by se vám líbilo. Můžete si pořídit vlastní zmrzlinovač a dělat si mražený krém doma. U většiny přístrojů ale potřebujete dostatečně velký mrazák na namražovací nádobu.
Jestli vás to odrazuje, nevěšte hlavu. Zmrzlinu si doma hravě uděláte i bez přístroje a k tomu máte na výběr z mnoha lákavých možností.
Nejjednodušší jsou domácí zmrzliny z ovoce. Stačí vám dostatečně sladké mražené ovoce a výkonný blender či mixér. Jako základ si vyberte sladké ovoce. Ideální je banán, dalším ovocem pak zmrzlinu dochuťte podle vašich představ. Například lesním ovocem. Skvělé je i mango, to si vystačí samo – je sladké, osvěžující a plné chuti.
Těmto nedoslazovaným zmrzkám z ovoce se říká nice cream, protože jsou opravdu jen z čistého ovoce, tudíž zdravé a nadopované vitaminy.
TIP: Ovoce si nakrájejte na menší kousky a dejte v uzavíratelném sáčku do mrazáku na pár hodin. Můžete použít i již mražené ovoce. Nechte ho po vyndání z mrazáku 5–10 minut povolit, v mixéru je pak rozmixujte a ihned servírujte.
Pravý sorbet je o trošku více práce. Připravuje se z ovocného pyré a cukrového rozvaru a dochucuje se například citronovou šťávou nebo i likérem – jako tento luxusní jahodový sorbet.
Pokud dáváte přednost klasické smetanové zmrzlině, máte dvě možnosti. Jestli vlastníte zmrzlinovač, neváhejte a pusťte se do této, která se připravuje se žloutky, smetanou a mlékem. Poradíte si ale i bez přístroje a vajec. Jako základ budete potřebovat plechovku kondenzovaného mléka (cca 400 ml), 480 ml šlehačky ke šlehání a vanilkový lusk. Vyšlehanou (pozor nepřešlehanou!) šlehačku vmíchejte spolu s vanilkou do kondenzovaného mléka. Pak nastává okamžik, kdy můžete z vanilkové vykouzlit další příchutě – přidáním ovoce, kousků čokolády, ořechů, karamelu nebo i arašídového másla. Vše dejte v uzavíratelné dóze nebo papírových kelímcích do mrazáku na 4–6 hod.
Odlehčenější variantou zmrzliny je tzv. frozen yoghurt, neboli mražený jogurt. Je to skvělá obměna, kde hrají hlavní roli spíš ozdoby a různé dobroty na dochucení. Základem je tučný jogurt, například řecký. Sám o sobě má spíš neutrální chuť, proto mu svědčí různé pestré a sladké ozdoby. V podstatě si vytváříte zmrzlinový pohár. Vyzkoušejte třeba drcené sušenky, kousky čokolády nebo i griliáš, nasekané lentilky, oplatky, mandlové máslo nebo slaný karamel. Nebojte se experimentovat.
Pokud vlastníte formičky na nanuky, můžete si s dětmi opravdu vyhrát. Ty mohou za vaší asistence popustit uzdu fantazii a svým chutím. Formičky plňte ovocnými šťávami, jogurtem, kokosovým mlékem a kousky ovoce.
TIP: Nemáte formičky? Použít můžete i malé jogurtové kelímky, plastové panáky nebo silikonové formičky na muffiny. Nezapomeňte ovšem na nanuková dřívka!
Nanuky nemusí být jednolité. Pestrá ovocná duha udělá radost dětem i vám. Nakrájejte si různé pestře barevné ovoce na plátky, zhruba hrnek a dejte je do formiček. Smíchejte hrnek a půl kokosové vody (zhruba 360 ml) s 2–4 lžícemi medu a zalijte nakrájené ovoce. Nebo vyzkoušejte promíchat plechovku kokosového mléka s 1/4 hrnku limetkové šťávy a 1/4 hrnku medu pro trochu tropického osvěžení.
Dokonce můžete použít směs jogurtu, lesního ovoce a medu, rozmixovanou do hladka. Nanuky dejte do mrazáku alespoň na 4 hodiny. Aby se pak dobře vyndávaly z formiček, dejte na pár vteřin pod tekoucí teplou vodu. Trochu povolí a pustí se.
Jaké je vaše oblíbené zmrzlinové potěšení? Napište nám to do komentářů!
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.