Čokoládová slast
Cukrárna

Čokoládová slast

Říká se, že nikdy není tak špatně, aby to čokoláda nemohla vylepšit. Navíc je dokázáno, že mnoho žen dává přednost čokoládě před sexem. Čokoláda je prostě pochoutka, které se jen těžko odolává. Věděli jste však, že má mnoho pozitivních vlivů na naše zdraví? Pojďme si o čokoládě říct něco víc…

Čokoláda se do Evropy dostala díky dobyvateli Hernandu Cortézovi po roce 1528, který přivezl čokoládu – aztécký nápoj připravovaný z kakaových bobů. V té době to byl velmi vzácný nápoj, a proto se podával ve zlatých pohárech. První tabulková čokoláda byla vyrobena anglickou firmou Fry`s z Bristolu až v roce 1847.
SDĹEJTE RECEPT S PŘÁTELI

Hořká, mléčná nebo bílá?

Každý z nás preferuje jiný druh čokolády. Opravdoví fajnšmekři sáhnou po hořké čokoládě, která musí mít alespoň 35 % kakaové sušiny. Obecně platí, že čím více kakaového podílu, tím kvalitnější čokoláda, přičemž za kvalitní hořkou čokoládu je považována ta s obsahem kakaa vyšším než 50 %.

Mléčná čokoláda obsahuje oproti hořké navíc mléko. Při výrobě se nepoužívá běžné mléko, nýbrž sušené, které vynalezl Henri Nestlé teprve roku 1867. Právě tento Švýcar je zodpovědný za věhlas švýcarské čokolády. Abychom mohli mléčnou čokoládu takto nazývat, musí obsahovat 14 až 25 % mléčných součástí, přičemž podíl kakaové sušiny musí být 25 %. Mlsné jazýčky tvrdí, že právě kvůli obsahu mléka si však nemůžete vychutnat skutečnou chuť bobů.

Nejvíce emocí vyvolává asi bílá čokoláda. Neobsahuje kakaový prášek, nýbrž jen kakaové máslo, prakticky se tedy nejedná o čokoládu. Ale i ta si najde své příznivce.

Všechny druhy čokolády lze navíc „vylepšit“ nějakými přísadami. Oříšky jsou už klasika, stále populárnější jsou čokolády s chilli (ty jsou známé už z dob Aztéků), whisky, šampaňským a také v USA oblíbená čokoláda s příchutí slaniny – to už je ale trochu divočina. Jakou „nejbizarnější“ čokoládu jste ochutnali vy?

Všemocný lék

Čokoláda má na naše zdraví překvapivě mnoho blahodárných účinků. Podívejme se na některé z nich:

  • Chrání cévy a snižuje cholesterol. Ve 100 gramech čokolády najdete až 34 gramů nenasycených tuků (to jsou ty zdraví prospěšné).
  • Snižuje srážlivost krve, což je důležitá informace pro lidi trpící křečovými žilami nebo po operacích. Čokoláda by se tedy měla stát dárečkem při návštěvě blízkých v nemocnici.
  • Působí pozitivně na pokožku, jako prevence vrásek a zlepší prokrvení. Pokožka ošetřená čokoládovým zábalem je odolnější vůči UV záření. Čokoládu tedy nejen konzumujte, ale používejte i zevně!
  • Zahání únavu a pár čtverečků čokolády plně nahradí šálek kávy. Dáte-li si kostičku před cvičením, uvidíte, že se vybičujete k rekordním výkonům.
  • Můžeme ji směle považovat za antidepresivum – odbourává totiž nervozitu, zklidní i nastupující migrénu. Dejte si čokoládu před důležitou zkouškou nebo pohovorem a uvidíte, že ji pak hravě zvládnete.

O čokoládě koluje spousta pověr, které však nikdy nebyly vědecky prokázány:

„Čokoláda způsobuje zubní kaz.“

Cukr obsažený v čokoládě může zubům škodit, čokoláda však zároveň obsahuje i fluór, který je naopak pro zuby prospěšný. Rozhodně tedy najdete nějaký pamlsek, který je pro zuby mnohem horší.

„Konzumace čokolády zhoršuje stav pleti.“

Souvislost mezi pojídáním čokolády a vznikem akné nebyla nikdy prokázána. Pozor – mluvíme však o kvalitní vysokoprocentní čokoládě.

„Po čokoládě se tloustne.“

Ne že by byla čokoláda požíračem tuků, na druhé straně přibrat můžete po nezkrotné konzumace čehokoli (třeba ovoce). Jeden či dva čtverečky čokolády vaší vysportované postavičce ale neuškodí.

Co byste mohli o čokoládě ještě vědět?

  • Čokoláda chutná nejlépe, skladujete-li ji například v tmavém a chladném sklepě a před konzumací ji necháte „ohřát“ při pokojové teplotě.
  • V České republice ročně se sní 60 tisíc tun čokolády, což je 5,5 kg na osobu. V Německu, Belgii nebo Anglii spořádají dvojnásobek a „nejlépe“ jsou na tom s 12 kg Švýcaři. Máme tedy co zlepšovat…
  • Nejvíce čokolády se prodá na letišti v Bruselu.
  • Čokoláda obsahuje theobromin, který je pro psy smrtelně jedovatý. I když váš čtyřnohý kamarád bude žadonit a koulet očima, čokoládu mu prostě nedávejte.
  • V dnes již kultovním filmu Alfreda Hitchcocka Psycho hrála čokoláda jednu z hlavních rolí ve slavné scéně ve sprše. Místo krve byl použit čokoládový sirup. Vzhledem k tomu, že se jedná o černobílý film, nebyla barva tekutiny až tak důležitá.

V prodejnách Lidl najdete čokolády pod značkou Fin Carré, pro jejíž výrobu používáme pouze ty nejlepší suroviny. V rámci programu UTZ CERTIFIED se navíc dobrovolně zasazuje o trvale obnovitelný způsob produkce kakaa. Tento program je zaměřený na vzdělávání výrobců a snaží se jim ukázat, jak kakao zpracovávat profesionálněji, kvalitněji, výnosněji a udržitelným způsobem. Koupíte-li si naši čokoládu, může vás kromě toho, že si moc pochutnáte, hřát ještě pocit, že jste podpořili dobrou věc.

Čokoláda k odpolední kávě

Je libo čokoládový dortík nebo zákusek? To všechno v Lidl Cukrárně najdete.

Upečete-li klasický čokoládový dort, určitě u svých blízkých uspějete. Pokud preferujete něco extravagantního, přidejte pálivé papričky. Chcete-li oslnit, připravte dort zabalený do čokolády.

Čokoláda nesmí chybět v typickém americkém moučníku – brownies. Na stránkách Kuchyně Lidlu najdete recept na brownies s jogurtem nebo brownies ve vánočním stylu.

Jak jsme již zmínili, bílá čokoláda vlastně není čokoláda, i přesto z ní můžete připravit skvělé dezerty. Ochutnejte třeba cheesecake s bílou čokoládou nebo pěnu z bílé čokolády.  Pěnu však můžete připravit i z tmavé čokolády, recept najdete zde. Až je obě vyzkoušíte, napište nám do komentářů, která lahodí vašim chuťovým buňkám více. A pokud se vyžíváte v jednoduchých dezertech, vyzkoušejte čokoládovo-ořechové-suflé z naší Kulinářské akademie.

Čokoládu nemusíte vždy nutně používat přímo do moučníku, taková čokoládová omáčka podávaná k moučníku nemůže zklamat. Hodí se třeba ke španělským koblihám nebo i tvarohovému dortu.

Sečteno, podtrženo – čokoláda každému nejenom hrozně chutná, má navíc mnoho benefitů na naše zdraví a spolehlivě nás hodí do pohody. Neexistuje tedy jediný důvod, proč bychom si ji měli odpírat. Souhlasíte?

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

DALŠÍ ČLÁNKY Z MAGAZÍNU

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU