Burčák - jak nenaletět

Burčák - jak nenaletět

Český fenomén, na který se těší většina národa celý rok. Symbol končícího léta a nastupujícího podzimu plného dožínek, vinobraní, začínajících zabijaček a dalšího veselí. To všechno a mnohem více je pravý český burčák.
SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI

Dejte pozor na název

Všeobecné oblíbenosti ale využívají i nepoctiví prodejci, a proto je dobré vědět, na co si dát pozor. Začněte u jména. Burčák je zákonem definován jako „produkt vyrobený z letošních tuzemských hroznů révy vinné“. Když vám bude někdo nabízet cokoli jiného (třeba „částečně zkvašený vinný mošt“) zpozorněte, protože tu něco nehraje. Falešný burčák může být třeba ředěný vodou či jablečným moštem, dobarvovaný, doslazovaný anebo ze zahraničního ovoce. Nemusí být vždy špatný nebo pančovaný, ale není to ten pravý český echt burčák, který si chceme vychutnat ;-)

Koupíte dobrý burčák u cesty?

Burčák se často prodává u silnic, před obchodními domy nebo na rušných křižovatkách. Je pohodlné zastavit cestou z práce a až do okénka dostat oblíbenou dobrotu. Nese to ovšem i svá rizika. Všímejte si, jak je nápoj skladovaný. Pokud na plastové barely už týden svítí slunko a mošt se uvnitř skoro vaří, můžete se spolehnout, že dostanete překvašený burčák s vysokým obsahem alkoholu, ale i kvasinek, které vás rychle proženou. Někteří takoví prodejci sice k burčáku dávají jako dárek i toaletní papír, nám se to však nezdá jako šťastné řešení ;-) Je lepší ho koupit u oblíbeného vinaře nebo ve vinárně či vinotéce. Zde bývá pravidlem dobře skladovaný nápoj odpovídající všem právním, ale i hygienickým předpisům – zkrátka bezpečnější a lepší burčák.

Kdy se burčák prodává?

Dle zákona smí k jeho prodeji docházet pouze v období od 1. srpna do 30. listopadu příslušného kalendářního roku. Nicméně realita vypadá tak, že ho seženete po dobu několika týdnů, když zrovna dozrávají hrozny. Červený dokonce jen několik málo dní. Takže když na něj narazíte, vychutnejte si ho, protože příležitost budete mít zase až za rok.

Jak správně vypadá?

A jak vlastně poznáte dobrý burčák? Vyjma názvu a způsobu prodeje vám hodně pomůže i jeho barva. Má být lehce kalný, mléčný a s usazeninou na dně. Někteří prodejci nabízí neprůhledné lahve. Ochutnejte a ujistěte se, že to není proto, aby zakryli nedokonalý vzhled nápoje.

Bílý burčák je světle žlutý až okrový. Ale pozor, zrzavá už může znamenat přezrálost nebo příměs jablečného moštu či vody. Červený burčák je dobrý jen několik málo hodin. Pokud má tedy na sobě stín sklípku (koupili jste ho přímo u vinaře), bude dobrý. V opačném případě to nebude to pravé ořechové ;-) 

S čím si ho vychutnat?

Burčák vysloveně vybízí ke schůzce s kamarádkou nad skleničkou ve vinárně, nebo rozpálení zahradního grilu, pořádné baště a posezení s rodinu. Ukončete grilovací sezónu se svými blízkými stylově s čerstvým burčákem, grilovaným špízem z vepřové krkovice a můžeme vám garantovat příjemný večer, který budete každý rok rádi opakovat.

Jak burčák skladovat?

Neskladujte. Je to čistě chvilková záležitost, která se nedá zavřít a uchovat na Vánoce. Radíme dokonce nezátkovat vůbec! Pokud ho chcete někam převážet nebo si dát sklenku později, nikdy neutahujte víčko úplně. Nápoj totiž pořád kvasí a mohlo by se vám stát, že poznáte radosti čištění autosedaček po vybuchlém burčáku. Pokud si ho přece jenom chcete nechat na další den, uložte ho do lednice v pootevřené lahvi.

Všeho s mírou

I s burčákem opatrně. Průměrný burčák má o něco vyšší obsah alkoholu než pivo (1–7 %) a díky sladké chuti vás snadno přelstí. Pijte tedy s rozumem a nenechte se zlákat různými pořekadly typu: „Burčáku by se mělo vypít tolik, kolik proudí krve v žilách“. Není to špatná rada, vzhledem k velkému obsahu vitaminů B a prospěšných kvasinek, ale rozhodně nezkoušejte vypít tolik litrů najednou. Druhý den by pak mohlo zůstat víc ostudy než nabytých vitamínů ;-)

A jaké jsou vaše zážitky? Těšíte se na burčák, nebo už máte z ostudy kabát a k burčáku se raději nepřibližujete vůbec? Podělte se o své zkušenosti do komentářů pod článkem.

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

DALŠÍ ČLÁNKY Z MAGAZÍNU

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU