Roman Paulus

Svatojánské ořechy

Říká se, že trpělivost přináší růže, ale můžete se vsadit, že růží se dočkáte mnohem rychleji než perfektních svatojánských ořechů. Tato specialita totiž vyžaduje na přípravu minimálně rok a půl, lépe dokonce dva roky. Šéfkuchař Roman Paulus natočil návod, ve kterém vám ukáže, jak ořechy připravit na první roční macerování v alkoholu i jak namíchat cukrový rozvar s kořením, ve kterém nejméně další půlrok ořechy musí dojít. Za hromadu trpělivosti vám bude odměnou výborná pochoutka, který se hodí například ke zvěřině a paštikám nebo jako netradiční ozdoba vánočního cukroví či jiných dezertů.

SDÍLEJTE RECEPT S PŘÁTELI
RYCHLÁ NAVIGACE CO BUDETE POTŘEBOVAT POSTUP
Zvolte počet porcí:
10

Využijte novou funkci Kuchyně Lidlu a navolte si počet porcí, které se chystáte uvařit. Automaticky vám spočítáme potřebné suroviny a vy ušetříte čas.

  • 1 kg zelené vlašské ořechy
  • alkohol na zalití ořechů (slivovice, vodka, nebo jiný)
  • 1 kg krupicový cukr
  • 500 ml voda
  • 6 × hřebíček
  • 1 × tyčinka skořice
  • 1 × vanilkový lusk
  • 1 × bio citron (kůra)

POSTUP

Koncem června natrháme ještě zelené vlašské ořechy i se slupkou, tradičně na svatého Jana.

Kovovou jehlou ořechy na několika místech propícháme, čímž si zároveň ověříme, že ještě není vyvinutá tvrdá slupka. Pokud narazíme na ořech s tvrdou vnitřní slupkou, nepoužijeme ho. Naložíme je do vody a necháme macerovat 14 dní, aby se plody zbavily hořkosti. Každý den vodu měníme.

Po dvou týdnech je vycedíme, důkladně osušíme a naložíme do tvrdého alkoholu (vodka nebo slivovice). Necháme je macerovat asi 12 měsíců na chladném temném místě.

Tip: Ořechy můžete nandat do sklenice a alkoholem zalít, nebo je uložit do vakuovacího sáčku, zalít alkoholem a odsát vzduch. Tak bude stačit mnohem méně alkoholu.

Po roce si připravíme rozvar svařením jednoho dílu vody a dvou dílů cukru. Do tekutiny přidáme skořici, hřebíček, citronovou kůru a vanilku (vydlabaná semínka i samotný lusk). Ořechy scedíme a přidáme do rozvaru.

Tip: Slitý alkohol z macerování ořechů můžete dochutit medem a připravit si tak vynikající hořký ořechový likér.

Varianta A – sous vide:

Zchladlé ořechy s rozvarem a kořením přendáme opět do čistého vakuovacího sáčku, odsajeme vzduch a ve vodní lázni zahříváme na 85 °C 24 hodin. Následně necháme sáček s ořechy vychladnout a macerovat dalších alespoň 6 měsíců (až 2 roky) na chladném tmavém místě. 

Varianta B – zavařování:

V rozvaru ořechy uvaříme úplně do měkka, přendáme i s tekutinou do sklenic a zavaříme jako kompot na 85 °C po dobu 25 minut. Následně necháme sklenice vychladnout a ještě alespoň 6 měsíců (až dva roky) macerovat na chladném tmavém místě.

Ořechy podáváme nakrájené na tenké plátky ke zvěřině, domácím paštikám nebo k domácímu vánočnímu cukroví či dezertům.

Přehrát recept

OHODNOŤTE RECEPT

BUDE SE VÁM HODIT

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY

NENECHTE SI UJÍT NOVÉ RECEPTY ROMANA PAULUSE, PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NAŠEHO NEWSLETTERU

Pravidelná dávka inspirace, tipů a triků i upozornění na zajímavé články v Magazínu Kuchyně Lidlu přímo do vaší e-mailové schránky.