Koncem června natrháme ještě zelené vlašské ořechy i se slupkou, tradičně na svatého Jana.
Kovovou jehlou ořechy na několika místech propícháme, čímž si zároveň ověříme, že ještě není vyvinutá tvrdá slupka. Pokud narazíme na ořech s tvrdou vnitřní slupkou, nepoužijeme ho. Naložíme je do vody a necháme macerovat 14 dní, aby se plody zbavily hořkosti. Každý den vodu měníme.
Po dvou týdnech je vycedíme, důkladně osušíme a naložíme do tvrdého alkoholu (vodka nebo slivovice). Necháme je macerovat asi 12 měsíců na chladném temném místě.
Tip: Ořechy můžete nandat do sklenice a alkoholem zalít, nebo je uložit do vakuovacího sáčku, zalít alkoholem a odsát vzduch. Tak bude stačit mnohem méně alkoholu.
Po roce si připravíme rozvar svařením jednoho dílu vody a dvou dílů cukru. Do tekutiny přidáme skořici, hřebíček, citronovou kůru a vanilku (vydlabaná semínka i samotný lusk). Ořechy scedíme a přidáme do rozvaru.
Tip: Slitý alkohol z macerování ořechů můžete dochutit medem a připravit si tak vynikající hořký ořechový likér.
Varianta A – sous vide:
Zchladlé ořechy s rozvarem a kořením přendáme opět do čistého vakuovacího sáčku, odsajeme vzduch a ve vodní lázni zahříváme na 85 °C 24 hodin. Následně necháme sáček s ořechy vychladnout a macerovat dalších alespoň 6 měsíců (až 2 roky) na chladném tmavém místě.
Varianta B – zavařování:
V rozvaru ořechy uvaříme úplně do měkka, přendáme i s tekutinou do sklenic a zavaříme jako kompot na 85 °C po dobu 25 minut. Následně necháme sklenice vychladnout a ještě alespoň 6 měsíců (až dva roky) macerovat na chladném tmavém místě.
Ořechy podáváme nakrájené na tenké plátky ke zvěřině, domácím paštikám nebo k domácímu vánočnímu cukroví či dezertům.