Určitě se vám už taky někdy stalo, že jste nějaké jídlo nedopatřením přesolili, připálili, nebo si nevěděli rady s jeho přípravou. Jak vybruslit z těchto drobných kuchyňských pohrom a neztratit při tom nervy ani pověst mistra kuchaře? Prozradíme vám, jaké zaručené fígle používaly naše babičky.
Při vaření se nepříjemnému krájení cibule bohužel nevyhnete. Nemusíte ale pokaždé ze skříně vytahovat šnorchlovací vybavení a chránit se před pláčem potápěčskými brýlemi. Stačí, když si při krájení cibule dáte do úst kousek chleba a budete jej pomalu žvýkat. Žádné čáry v tom nehledejte. Celý trik spočívá v tom, že se budete natolik soustředit na žvýkání chleba, že při tom úplně zapomenete na cibulové utrpení.
Tak dlouho přisolujete „nedostatečně slanou polévku“, až se po chvíli provaří a při dalším ochutnávání zjistíte, že jste to tentokrát trochu přehnali. Babské rady nabízí hned několik možností nápravy:
Jak se zbavit hrudek v polévce nebo v omáčce
Ze všeho nejdřív vám prozradíme, jak předejít samotnému srážení mouky při zahušťování jídel — stačí ji před přidáním do jídla trochu osolit. A kdybyste na to někdy přece jen zapomněli a v hrnci se znovu objevily nevzhledné hrudky, přidejte v době varu do jídla špetku prášku do pečiva. Ten sraženiny rozpustí a připravovaná dobrota bude zase jemná.
Jak uvařit zeleninu bez zápachu
Chleba nám pomůže také při vaření zeleniny. Přidáním kousku chlebové kůrky do hrnce totiž zabráníte nepříjemnému zápachu, který vzniká při tepelné úpravě například květáku, kapusty nebo brokolice. Zelenina si navíc udrží svou barvu a zbytek rodiny tak už nebude mít důvod k případným protestům proti květákovému menu. Když jim navíc připravíte třeba květákové pyré podle receptu Romana Pauluse, určitě svůj vztah k této zelenině přehodnotí i její největší odpůrci.
Jak vyčistit připálený hrnec
Potřebujete se zbavit přichycené cibule, připáleného pudinku nebo jiné zčernalé památky na chvilkové odběhnutí od plotny? Než se pustíte do boje drátěnkou (což skončí poničenými nervy i nehty), zkuste to následovně: uvařte pořádně silný černý čaj, smíchejte ho s několika špetkami soli a nechte v hrnci 24 hodin odstát. Druhý způsob radí nasypat na připálené dno sůl smíchanou s jedlou sodou a nechat působit přes noc. Díky této „přírodní chemii“ by dočištění mělo být hračkou.
Koluje ve vaší rodině také nějaká babičkovská rada k nezaplacení? Podělte se o ni s námi v komentářích!
Sushi, jarní a letní závitky či polévky pho bo nebo miso patří v poslední době k nejoblíbenějším pokrmům. Je to tak, asijská kuchyně v našich…
Po pečené kachně určitě přijde chuť na sladké. Svatomartinskou tabuli proto výborně doplní pečené dobroty od Markéty!
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.