Vepřové maso je grilovací klasika, a tak se hodí se v něm dobře vyznat. Připravili jsme pro vás přehled veškerého vepřového, které se hodí na grilování. Podívejte se na něj! Vepřové maso je samo o sobě velmi chutné a peče se rychle, každá část čuníka ale vyžaduje před grilováním speciální úpravu. Jak na něj, aby vaši hosté byli spokojeni?
Ke grilování se bude hodit hned několik částí vepřového :
Kotleta – libové maso z bederní části prasete. Prodává se s kostí nebo bez kosti. Ideálně grilujte jako steak, stačí jen krátce, aby se nevysušil. Roman Paulus doporučuje vepřovou grilovanou pečeni s medem a asijskou zeleninou, zkuste ji i vy.
Krkovice – oblíbená, prorostlá a velmi šťavnatá pochoutka z krku prasete. Griluje se většinou jako steak na plátky, které je dobré den předem marinovat. Vyzkoušejte třeba grilovanou krkovici s uzenou paprikou a zeleninovým ragú. Krkovice bez kosti se bude hodit i na klasické špízy, ale můžete s ní zkusit i opravdovou specialitu - grilované trhané maso, na které si ale budete muset vyhradit alespoň osm hodin.
Žebra, vepřový bok s žebry – delikatesa, která musí obsahovat velký podíl masa, alespoň třicet procent. Den předem je naložte do marinády a před grilováním ideálně poduste v hrnci nebo předpečte v troubě. Určitě neodoláte vepřovým žebírkům podle Romana Pauluse, nebo vepřovým žebrům ve švestkové marinádě.
Kýta – její příprava potrvá delší dobu, pokud chcete, aby se propékala rychleji, nasekněte kost a tučné kraje odřízněte.
Mleté maso – ideální na hamburgery nebo čevabčiči. V horkých letních teplotách ho ale nezapomeňte zpracovat rychle, aby neztratilo na kvalitě.
Celé sele – pokud máte opravdu velký gril, můžete si troufnout i na selátko, které nakrmí až třicet lidí. Počítejte ale s dlouhou přípravou. Týden předem je potřeba do masa vstřikovat nálev, několik hodin trvá i samotné pečení.
Všechny typy vepřového je potřeba naložit do marinády alespoň 24 hodin předem. Pokud jste se rozhodli pro steaky, maso naporcujte na silné plátky, asi 2 centimetry tlusté. Poklepejte je jen ručně klouby, nikdy ne paličkou, maso by se mohlo potrhat. U tužších kusů nakrojte kraje steaku. Vepřové vyndejte z ledničky asi půl hodiny předem. Během grilování pak ještě potírejte marinádou, aby se nevysušilo.
TIP: Pokud jste marinádu nestihli dostatečně dopředu, vmasírujte ji do masa alespoň rukama na poslední chvíli.
Dvoucentimetrový plátek stačí grilovat asi 6 minut z každé strany, nejdřív zprudka, aby se maso zatáhlo, potom můžete přemístit na kraj grilu, kde se dopeče. Otáčejte ideálně jen jednou. Používejte grilovací kleště, do masa nepíchejte vidličkou, aby z něj nevytekla šťáva.
U marinády počítejte asi 200 ml marinády na kilo vepřového. V základní variantě, vám bude stačit olej, pepř a trocha citronové šťávy.
TIP: Maso nesolte, sůl by vytáhla všechnu šťávu, udělejte tak až těsně před tepelnou úpravou.
Navíc můžete přidat bylinky, třeba rozmarýn nebo tymián. Ale vepřovému sluší i výraznější chutě. Výborné jsou marinády s pivním základem, třeba s ležákem, sójovou omáčkou a česnekem. Dobře se kombinuje i s hořčicí, paprikou a česnekem. Nevadí mu ani pikantní chilli nebo zázvor nebo naopak sladší chutě – med, jogurt, nebo dokonce ananas.
Jakou vepřovou specialitu si letos připravíte na grilu vy? Podělte se s ostaními čtenáři v komentářích.
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.