Sóju měli dlouho v oblibě hlavně vegetariáni a vegani – představuje významný zdroj bílkovin a zdravých olejů. V poslední době se ale objevují i kritiky, že boby obsahují i další látky, tzv, fytáty, které stravitelnost prospěšných látek naopak omezují. Sóju proto konzumujte pravidelně, ale s mírou. Při nákupu kontrolujte kvalitu, pokud můžete, volte bio kvalitu. U jogurtů a mléka vybírejte ty výrobky, které obsahují co největší podíl sóji.
TIP: Se syrovou sójou zacházejte jako s ostatními luštěninami, namočte do vody minimálně den předem a potom uvařte doměkka.
Samotné sójové boby se používají zřídka – solené jako příloha, rozmixované na pomazánku nebo přeceděné na sójové mléko. Nasucho opražené v troubě poslouží jako zdravější náhražka oříšků. V obchodě seženete i sójové klíčky, které přijdou vhod do salátů, slaných koláčů nebo jen tak na chleba.
Sója se nejčastěji zpracovává do polotovarů. Dehydrované a průmyslově zpracované sójové „maso“ není výživově příliš hodnotné, v receptech ale může úspěšně nahradit maso – třeba v guláši nebo na těstovinách. Zdravější náhražkou může být fermentovaný tempeh. Přírodní plátek stačí naložit do marinády a opéct na pánvi. Takto upravený výborně doplní třeba rizoto. Uzený tempeh chutná dobře i samotný se zeleninovou přílohou a hořčicí a může posloužit jako alternativa k masu ve vegetariánských burgerech.
Větší oblibě se těší známá obdoba sójového sýra – tofu – ideální náhražka masa, která se dá jíst zastudena i tepelně upravená. Chuť tofu není výrazná, ale snadno na sebe váže slané i sladké chutě, využití tak najde v celé řadě pokrmů. Zpestří krémové polévky – třeba hrachovou polévku. Výborně se hodí i k rýži nebo asijským nudlím, Roman Paulus vás naučí, jak si připravit originální těstíčko na obalování tofu z mletých arašídů, chilli a kokosového mléka. Rozemleté chutná i jako tofu pomazánka. Překvapí i sladké recepty – k tofu se bude hodit med, ořechy, ovoce, javorový sirup nebo karamel.
I sójové omáčky dnes najdeme spíše průmyslově zpracované, v jejich kvalitě jsou tak velké rozdíly. Vybírejte ty s označením shoyu a tamari, které procházejí delším kvašením. Použít je můžete všude tam, kde byste použili sůl – v polévkách, omáčkách, zálivkách nebo k marinování. Výborně dochutí třeba restované asijské nudle s pečenou kachnou. Orientální nádech dodá vašim receptům i miso – zdravá pasta ze sójových bobů, rýže a mouky. Přidává se až na konci tepelné úpravy, hlavně do polévek a nudlí. Stejnojmennou japonskou miso polévku si můžete připomenout ve video receptu Romana Pauluse.
V Evropě méně známým výrobkem ze sóji je natto, fermentovaný pokrm ze sójových bobů, který se někdy označuje jako japonské tvarůžky. Na první pohled nevypadá a nevoní příliš vábně, je ale velmi zdravý a chutný, podává se k rýži nebo s miso pastou, omáčkami nebo v salátech. Nebojte se ho vyzkoušet!
Jak sóju zapojujete do vaření vy? Podělte se s námi v komentářích!
Halloweenské dýňové lucerničky jsou sice doménou spíše anglosaských zemí, v posledních letech si ale našly cestu i do českých domácností.
Blíží se Halloween a s ním děsivě dobrá hostina, na kterou se nezapomíná! Proměňte letos klasické menu ve strašidelné, které pobaví, ale i zachutná.
Halloween je především americký svátek, ale zabydluje se i v Evropě. Máme pro vás zábavný způsob, jak si s dětmi užít Halloween tak trochu po česku.